Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Як пандемія впливає на глобальні ланцюжки постачання харчів

«Тривала пандемічна криза може швидко створити тиск на ланцюги постачань харчових продуктів, які є складною мережею, що включає фермерів, агропідприємства, переробні фабрики, доставку, продавців та інші ланцюжки», – попередив в газетній публікації Максімо Куллен, головник економіст підрозділу ООН, який займається харчами та аграрними питаннями.

У незвичному зверненні до громадськості група активістів, науковців та керівників одних з найбільших світових компаній попередила 9 квітня, що кількість людей, які голодають у світі, може зрости найближчими місяцями.

Лист містив заклик до аграрних експортерів продовжувати поставки продукції на світові ринки і також закликав підтримувати населення країн, які можуть опинитися перед голодом. Також був і заклик інвестувати в місцеве виробництво аграної продукції.

Детально читайте тут

В Україні запроваджують регулювання цін на соціально важливі продукти, серед них і вода для пиття

Держава планує регулювати ціни на гречку, цукор, борошно пшеничне, макарони вітчизняного виробництва, молоко 2,5% в плівці, житньо-пшеничний хліб, курячі яйця 1-ї категорії ,курка в тушці, вершкове масло 72,5% та мінеральну воду без газу.

«Можу сказати, що вперше так чітко визначений перелік продукції включаючи цінову категорію товару, країну виробництва та фасування. Це дозволить робити якісний моніторинг. По-друге, вперше вода для пиття потрапила до соціально-значущих товарів. По-третє, якщо будуть підстави, то перелік продукції, яка підлягає регулюванню, може зростати», – зазначив Дорошенко.

Він додав, що державне регулювання поширюється і на медичні маски та рукавички.

Школярка шиє маски на карантині

В 11-річної Аліси Пономаренко з Балаклії на Харківщині є хобі – вона змалечку полюбляє шити. Під час карантину вона вирішила, що треба допомогти землякам – шити маски і безкоштовно роздавати їх людям. Не зважаючи на онлайн-уроки та додаткові заняття, в день вона може пошити близько 70 масок в день. А поширювати їх допомагають волонтери і місцеві жителі.

Як Європа планує виходити з карантину

Європейські країни, в яких пройдений пік епідемії коронавірусу, розмірковують над тим, як поступово повернутися до нормального життя.

Європейська комісія подала стратегію поступового виходу країн-членів Європейського союзу з режиму обмежень через коронавірусну пандемію.

План містить загальні критерії такого поступового усунення обмежень, але він не обов’язковий для країн-членів. Кожна країна в Євросоюзі має право самостійно вирішувати, коли й на які кроки йти в бік зняття обмежень.

Але при цьому ці країни мають ґрунтувати свої дії на наукових даних, координувати їх між собою і виявляти солідарність у межах ЄС.

Дивіться тут

Вплив СОVID-19 на міжнародне право (частина перша)

Фундамент комплексу міжнародно-правового регулювання в галузі прав і свобод людини, її законних інтересів і потреб складає підписана у 1950 році Європейська конвенція про захист прав людини і 16 прийнятих з часом додаткових Протоколів до неї (Україна ратифікувала Конвенцію в 1995 р. – ред.)

Через пандемію COVID-19 про намір відступити від положень Конвенції станом на сьогодні заявили 10 держав із 47 членів Ради Європи: Латвія, Румунія, Молдова, Вірменія, Естонія, Грузія, Албанія, Північна Македонія, Сербія та Сан-Марино (список оновлюється тут). Першими «ластівками» були Латвія та Румунія – 16 і 18 березня відповідно.

Антарктика – останній континент на Землі, де не виявили коронавірусу (відео)

Антарктика залишається єдиним континентом на планеті, де поки ще не було зареєстровано жодного випадку зараження новим коронавірусом. І чилійська влада докладає усіх зусиль, щоб ситуація залишалася незмінною. Туристичний сезон тут завершився ще на початку березня, наукова діяльність згорнута, а бази закриті для в'їзду і виїзду. (Відео Reuters)

Коронавірус: у Росії ветеранські організації просять Путіна перенести парад 9 травня

У Росії ветеранські організації звернулися до президента Володимира Путіна з проханням перенести парад 9 травня на пізніше, коли нормалізується ситуація з пандемією коронавірусу. Про це повідомляє агентство ТАСС, яке ознайомилося зі зверненням.

Підписи під зверненням поставили керівники трьох ветеранських організацій.

«Просимо вас ухвалити складне, але, як ми вважаємо, справедливе рішення про проведення військового параду в іншу дату, коли ... парад стане не загрозою, а воістину торжеством миру і безпеки для всіх його учасників», – мовиться у зверненні.

Цього року російська влада запланувала масштабне святкування 75-річчя закінчення Другої світової війни. У параді була запланована участь 15 тисяч осіб і майже 400 одиниць техніки, на урочистості були запрошені лідери світових держав, участь підтверджували глави Франції, Індії, Куби, Венесуели і Чехії.

У ЄС запропонували, який має бути план виходу з карантину

Європейська комісія подала стратегію поступового виходу країн-членів Європейського союзу з режиму обмежень через коронавірусну пандемію і відновлення нормальної діяльності.

План містить загальні критерії такого поступового усунення обмежень, але він не обов’язковий для країн-членів. Кожна країна в Євросоюзі має право самостійно вирішувати, коли й на які кроки йти в бік зняття обмежень. Але при цьому ці країни мають ґрунтувати свої дії на наукових даних, координувати їх між собою і виявляти солідарність у межах ЄС.

Одним із головних елементів плану є пропозиція йти на невеликі й суворо контрольовані кроки протягом кількох місяців. Для цього спершу мають бути виконані три умови: значне вповільнення в поширенні вірусу, достатні можливості системи охорони здоров’я, зокрема кількість наявних у лікарнях ліжок, у тому числі в палатах інтенсивної терапії, а також достатні можливості моніторингу поширення вірусу, серед того значні можливості тестування.

Цей план мали подати ще минулого тижня, але низка країн ЄС висловила занепокоєння щодо надто швидкого, на їхню думку, оголошення такого плану.

Деякі країни в ЄС уже почали поступово скасовувати деякі обмеження, серед них відносно мало потерпіла Австрія і одна з найбільш потерпілих Іспанія.

35 мільйонів доларів від Світового банку підуть на протидію COVID-19 – Степанов

Із виділених Світовим банком 135 мільйонів доларів 35 мільйонів підуть на протидію COVID-19, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«Зокрема, 20 мільйонів доларів піде на закупівлю матеріалів і обладнання, 15 мільйонів – на додаткове фінансування медзакладів», – сказав міністр 15 квітня в Києві.

У Києві підтвердили ще 61 випадок захворювання на COVID-19, зокрема у 6 дітей – Кличко

У Києві протягом минулої доби зафіксували ще 61 випадок коронавірусного захворювання COVID-19, одна людина померла. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко.

Він зазначив, що серед тих, у кого COVID-19 діагностували вчора, троє лікарів та шестеро дітей.

Загалом у столиці підтверджено 612 випадків інфікування коронавірусом.

Перший випадок захворювання на COVID-19 виявили у Миколаєві, в області вже 22

У Миколаєві станом на 15 квітня виявили перший випадок коронавірусу, повідомили у Миколаївській ОДА.

Загалом же в області вже 22 хворих на COVID-19.

Групове захворювання зафіксовано у Вознесенському районі, де захворіло 18 осіб.

«Також виявлено чотири позитивних результати від хворих з діагнозами «Пневмонія» (два – у Вознесенську, по одному випадку – в Южноукраїнську та Миколаєві)», – мовиться у повідомленні.

Мер Києва Віталій Кличко повідомляє: «В Лаврі провели посилену дезінфекцію всіх будівель та приміщень духовної академії та семінарії. Встановили медпости, які щодня вимірюють температуру та рівень оксигенації монахам з ознаками хвороби та тим, хто лікується на самоізоляції. Якщо є медичні покази – їх госпіталізують».

У Данії учням молодших класів дозволили повернутися до шкіл

У Данії молодшим школярам дозволили повернутися до шкіл, таким чином послабивши карантинні заходи. Про це повідомляє Associated Press.

Повернутися до школи зможуть школярі до п’ятого класу, а дошкільнятам дозволили відвідувати садочки.

Діти старші за 11-12 років продовжують дистанційне навчання.

Решта обмежувальних заходів, запроваджених для боротьби з коронавірусом, залишаються в силі.

У Данії виявили понад 6700 випадків COVID-19, померли 299 людини.

Число хворих на COVID-19 у Росії перевищило три тисячі за добу

За останню добу в Росії виявлено 3388 випадків зараження коронавірусом нового типу в 65 регіонах. Померли 28 людей, повідомляє оперативний штаб із запобігання розповсюдженню коронавірусної інфекції.

Всього з початку епідемії зафіксовано 24 490 випадків COVID-19 у 84 російських регіонах. Число смертей досягло 198.

У Москві захворіли 1774 людини, в Московській області – 272. У трійку лідерів за кількістю хворих увійшла Мурманська область – там виявлено 137 випадків інфікування коронавірусом нового типу. Регіон обійшов за цим показником Санкт-Петербург, де за останню добу захворіли 130 осіб.

За даними Росспоживнагляду, під медичним наглядом з підозрою на коронавірусну інфекцію перебувають понад 130 тисяч осіб, проведено понад півтора мільйона тестів.

МОЗ: про вихід з карантину поки що говорити недоцільно

Говорити про вихід із карантину поки що недоцільно, заявив 15 квітня міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«Зважаючи на сьогоднішній антирекорд із захворюваності, вважаю, що говорити про вихід із карантину недоцільно. Ми розглядаємо умови, за яких можливий вихід із карантину в Україні. Можу впевнено сказати: це можливо тоді, коли ми будемо бачити стійке зниження захворюваності на COVID-19», – сказав міністр під час онлайн-брифінгу в Києві.

Минулого тижня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що «у травні Україна має йти на роботу». «У яких умовах, у яких нових соціальних стандартах, у яких часових рамках — це ті питання, над якими уряд працює разом з аналітиками. Ми створили Раду з питань економічного розвитку України, куди ввійшли найкращі вчені та економісти зі світовими іменами», – писав прем’єр-міністр.

У ЗСУ виявили 23 випадки COVID-19

Станом на 7:00 15 квітня серед військовослужбовців Збройних сил України підтверджено 23 випадки COVID-19, повідомляє командування Медичних сил ЗСУ у фейсбуці. За останню добу підтвердили чотири нових випадки.

За повідомленням, одна людина померла, одна – одужала.

«На ізоляції (в тому числі самоізоляція) – 307 осіб. Кількість військовослужбовців, у яких закінчується ізоляція у найближчі три доби – 47 осіб», – повідомляє командування.

МОЗ повідомляє: в Україні зафіксовано 3764 випадки коронавірусної хвороби COVID-19

За даними ЦГЗ, станом на 9:00 15 квітня в Україні 3764 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 108 летальних, 143 пацієнти одужали. За добу зафіксовано 392 нові випадки.

Чи мають імунітет проти коронавірусу ті, хто ним перехворів?

Чи виробляється імунітет проти коронавірусу в тих, хто ним уже перехворів? Чи можна на COVID-19 заразитися ще раз і таким чином захворіти двічі? Це одне з ключових запитань нині – в час світової коронавірусної пандемії. На це запитання вчені не дають наразі достеменно точної відповіді. Дехто з науковців, хто каже про вироблення імунітету, додає, що він може вироблятися на рік-два і в майбутньому треба буде регулярно приймати вакцини – як це часто роблять наприкінці осені перед зимовим сезоном грипів.

Уряд регулюватиме ціни на деякі продукти та лікарські засоби під час карантину

Від 15 квітня і на час карантину уряд повернеться до державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медвироби. Про це повідомив напередодні голова Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко.

«Держава три роки тому вирішила позбавитися від можливості впливати на бізнес, навіть у ситуації безпідставного зростання цін. Тоді під моніторинг підпадали 32 продукти. Завтра моніторинг буде розповсюджений на 10 продуктів, вісім фармпрепаратів та два медичних товари. Якщо ціна в торгівлі на них планує підвищуватися, то заклад торгівлі через електронну форму зобов’язаний повідомляти про це в Держпродспоживслужбу. На виробників або постачальників це регулювання не розповсюджується. Але держава буде вивчати причини зростання цін в роздрібних магазинах та аптеках, і мати можливість впливати й на виробників, або імпортерів, якщо ціни зростають без економічного обґрунтування», – мовиться у повідомленні.

Зокрема, держава планує регулювати ціни на гречку, цукор, борошно пшеничне, макарони українського виробництва, молоко 2,5% в плівці, житньо-пшеничний хліб, курячі яйця 1-ї категорії, курку в тушці, вершкове масло 72,5% та мінеральну воду без газу.

«Можу сказати, що вперше так чітко визначений перелік продукції включаючи цінову категорію товару, країну виробництва та фасування. Це дозволить робити якісний моніторинг. По-друге, вперше вода для пиття потрапила до соціально-значущих товарів. По-третє, якщо будуть підстави, то перелік продукції, яка підлягає регулюванню, може зростати», – зазначив Дорошенко.

Він додав, що державне регулювання поширюється і на медичні маски та рукавички.

Коронавірус: ситуація у Лаврі і зонах відпочинку Києва – трансляція

Києво-Печерська лавра від 14 квітня закрита на карантин через спалах коронавірусу. За даними президента Володимира Зеленського, у Лаврі зафіксували близько 100 випадків COVID-19, дві людини померли.

Дотримання карантину контролюють поліція і Національна гвардія.

Ситуацію відстежують і кореспонденти Радіо Свобода, які ведуть стрім з-під Лаври і медзакладів, де лікують хворих на коронавірус.

Також 15 квітня журналісти Раді Свобода візьмуть участь у патрулюванні зон відпочинку Києва разом з муніципальною вартою.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG