Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Італія повідомила про найменшу кількість смертей від коронавірусу з 19 березня

В Італії, що найбільше з країн Європи потерпіла від епідемії коронавірусу, за добу померли 525 пацієнтів з коронавірусною хворобою COVID-19, це найменше число від 19 березня.

Загальна кількість померлих в Італії сягнула 15 887 – найбільше у світі.

Крім того, за даними медиків, другий день поспіль в Італії спостерігається зниження числа тих, хто перебуває в реанімації.

Загальна кількість інфікованих за час епідемії в Італії, включаючи тих, хто помер, і тих, хто одужав, становить 129 тисяч людей.

Молодь на карантині. Зміни у спілкуванні, житті та навчанні – фоторепортаж

Кореспондент Радіо Свобода запитав у молоді на вулицях Києва, як вплинув на їхнє спілкування, життя та навчання карантин, запроваджений у столиці з 1 березня.

Дивіться і читайте за лінком.

Пандемії в історії людства були поштовхом до позитивних змін – історик

Ліжка з пацієнтами в таборі «Кемп Фанстон» (США) в період пандемії грипу «іспанки», близько 1918 року
Ліжка з пацієнтами в таборі «Кемп Фанстон» (США) в період пандемії грипу «іспанки», близько 1918 року

Останнім часом багато кажуть і пишуть про те, що після пандемії коронавірусу світ вже не буде таким, яким він був досі, що COVID-19 змінить різні сфери нашого життя. Утім, яких саме змін чекати – про це йдеться набагато менше.

Про те, як пандемії впливають на суспільний розвиток та в яких книжках це описано, Радіо Свобода поговорило з істориком і журналістом Петром Біляном, який робить книжкові огляди на ютуб-каналі «Петро Чтиво».

Текст розмови читайте за лінком.

Карантинний виклик: як області возять людей на процедури, поки не ходить транспорт

18 березня в Україні задля сповільнення темпів заражень коронавірусом зупинили міжміський транспорт. Це має врятувати багато життів. Але є люди, чиє життя залежить від можливості доїхати до кваліфікованої меддопомоги. Це пацієнти, що отримують регулярні життєво-важливі процедури, як от гемодіаліз чи хіміотерапія, або ж перебувають в післяопераційному періоді. Ці процедури не можна відкласти. На них не можна не приїхати.

Радіо Свобода та проєкт Радіо Донбас.Реалії детально описали проблему в матеріалі «Важкі пацієнти заблоковані у регіонах». Тоді головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що вирішувати проблему доставки має місцева влада, і МОЗ це скооринує: «Наразі починається інтенсивне спілкування з областями, ми збираємо вичерпний перелік проблем. МОЗ активно реагуватиме, щоб жодна людина не постраждала від введення карантину».

Впродовж наступних двох тижнів ми збирали інформацію з усіх областей України про те, як вони вирішили цю проблему.

Більше читайте за лінком.

Верховна Рада, нові обмеження і коронавірус: як минув тиждень карантину в Києві – фоторепортаж

Станом на вечір 5 квітня в Україні підтвердили 1308 випадків захворювання на COVID-19. Кілька тижнів поспіль триває карантин, зокрема й у столиці. А від 6 квітня в Україні посилюють обмеження – заборонено з’являтися у громадських місцях без маски чи респіратора на обличчі, ходити групами більше від двох людей, а діти до 16 років повинні бути в супроводі дорослих. Такі нові обмеження уряд затвердив 2 квітня. Як минув тиждень у Києві у фоторепортажі Радіо Свобода.

В Україні підтверджені 1308 випадків COVID-19, 37 людей померли – ЦГЗ

Станом на 22:00 5 квітня в Україні підтвердили 1308 випадків захворювання на COVID-19, 37 людей померли, повідомили у Центрі громадського здоров’я.

«Протягом доби отримано 83 повідомлення про підтвердження COVID-19 за результатами досліджень вірусологічної референс-лабораторії Центру громадського здоров’я та обласних лабораторних центрів», – йдеться в повідомленні.

У МОЗ сформували базу потреб 242 лікарень, які боротимуться з коронавірусом – Степанов

Міністерство охорони здоров’я оцінило потреби в обладнанні, препаратах, а також засобах індивідуального захисту всіх 242 лікарень, які боротимуться з коронавірусом в Україні, і склало базу цих потреб, заявив очільник МОЗ Максим Степанов в ефірі телеканалу «1+1».

«Це було перше завдання, яке переді мною поставив, зокрема, президент: щоб я проаналізував ситуацію із забезпеченням лікарів. Сьогодні я провів нараду, і вже створена загальна по Україні база всіх 242 лікарень, призначених для боротьби з коронавірусом: усі потреби, все, що в них є зараз, коли і що їм треба постачати», – сказав міністр охорони здоров’я.

За його словами, нині медичні заклади України найбільше потребують засобів індивідуального захисту, зокрема костюмів і респіраторів.

«Це все потрібно в сотнях тисяч одиниць. Ми працюємо над цим, регулярно отримуємо поставки й одразу розсилаємо все по регіонах», – сказав міністр.

Степанов додав, що у найближчі дні захист лікарів «будуть нарощувати».

МОЗ наприкінці березня визначив перелік із 240 медичних закладів для госпіталізації пацієнтів з COVID-19. Це – лікарні першої хвилі, які першими прийматимуть пацієнтів з коронавірусом, повідомило 29 березня Міністерство охорони здоров'я.

У відомстві прогнозують пік захворюваності на COVID-19 в Україні з 14-15 квітня.

Сербського футболіста покарали домашнім арештом за порушення правил карантину

Сербський футболіст Александар Прійович три місяці проведе під домашнім арештом. Таке рішення ухвалив суд у Белграді.

Футболіста арештували за порушення обмежень, запроваджених у Сербії для боротьби з епідемією коронавірусу.

29-річний нападник клубу «Аль-Іттіхад» (Саудівська Аравія) – вже другий сербський футболіст, що порушує правила карантину.

19 березня кримінальні обвинувачення висунули проти Луки Йовича, який залишив своє помешкання, де мав перебувати на обов'язковій 28-денній самоізоляції після повернення в Сербію з Іспанії.

У Сербії, згідно з рішенням уряду, діє комендантська година: від 17:00 до 5:00 у будні дні і з 13:00 суботи до 5:00 понеділка. Порушникам загрожує до трьох років ув'язнення. Виняток становлять пенсіонери, для яких магазини продовольчих товарів відкриті у неділю від 4-ї до 7-ї години ранку.

У поліції Сербії повідомили, що Прійовича арештували 3 квітня «зі ще кількома людьми». За даними ЗМІ, ще 19 людей були затримані разом із футболістом у барі готелю в Белграді. Власнику готеля теж загрожує покарання.

У Сербії на даний час є 1624 підтверджених випадків COVID-19 і 44 смерті, свідчать дані Міністерства охорони здоров'я країни.

Кличко: у Києві є 380 справних апаратів ШВЛ

У Києві є 380 справних апаратів штучної вентиляції легень, ще 17 влада замовила, повідомив в інтерв’ю Радіо Свобода міський голова Віталій Кличко.

«На сьогодні апаратів штучної вентиляції легень у місті Києві більше, ніж в інших містах України – 380. Ще 17 замовлено, вже проплачено. Ми очікуємо надходження цих апаратів штучної вентиляції легень наступного тижня чи через тиждень», – повідомив Кличко.

Загалом, за його словами, міські лікарні мають 440 апаратів, але частина з них потребує ремонту.

«Загальна кількість апаратів штучної вентиляції легень в місті Києві 440. Частина з них дійсно, потребує ремонту. На сьогодні в місті Києві 380 апаратів штучної вентиляції легень, які працюють. На всі інші замовлене обладнання, тому що кожен апарат – це механізм, їх потрібно обслуговувати», – додав мер.

Він також повідомив, що до Києва надійшло 400 тисяч масок.

«Ми ще 300 тисяч мали. Тобто 700 тисяч. Замовили ще мільйон. Очікуємо поставок», – сказав Кличко.

Карантин в Індії: слони на дорогах замість машин – відео

Протягом карантину через COVID-19 рівень забруднення навколишнього середовища в Індії суттєво зменшився. Через відсутність машин слони вільно пересуваються дорогою в окрузі Кодагу. Згідно з офіційними даними, станом на 4 квітня в Індії число заражених коронавірусом досягло 2900 осіб. Загальний карантин у країні триває з кінця березня. (Відео Reuters).

Карантин в Індії: слони на дорогах замість машин – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

Епідемія COVID-19: Трамп попередив американців про «найтяжчий» тиждень

Президент США Дональд Трамп попередив, що найближчий тиждень може стати найважчим у час пандемії COVID-19, в тому числі і з точки зору кількості смертей.

Трамп продовжив обмежувальні заходи в країні, запроваджені через епідемію коронавірусу, до 30 квітня. При цьому 5 квітня він висловив сподівання, що країна «скоро» зможе повернутися до роботи.

«Нам треба повертатися до роботи. Нам треба знову відкриватися. Ми не хочемо, щоб це тривало місяці і місяці», – сказав Трамп.

У Сполучених Штатах, як і раніше продовжується зростання числа нових випадків інфекції. За минулу добу виявлено близько 35 тисяч нових випадків і більше ніж 1300 смертельних випадків.

Загальна кількість інфікованих в країні перевищила 312 тисяч, понад 8,5 тисяч людей померли, це найбільша кількість серед усіх країн.

Близько 113 тисяч інфікованих і майже половина всіх смертей – у штаті Нью-Йорк.

Влада Запоріжжя вирішила не зупиняти громадський транспорт

Міський транспорт у Запоріжжі продовжить працювати, попри посилення карантинних заходів з 6 квітня, згідно з рішенням уряду, повідомив у фейсбуці міський голова Володимир Буряк.

«Так, дійсно, за інформацією Міністерства охорони здоров’я, рекомендовано заборонити роботу транспорту, окрім трамваїв і тролейбусів. Розумію, що така вимушена міра певно правильна. Але! Водночас я знаю, що медикам, комунальникам, працівникам магазинів, аптек і взагалі тим, хто не має змоги працювати дистанційно, потрібно якось добиратися на роботу. Тому, порадившись із юристами, я прийняв наступне рішення – завтра весь громадський транспорт виходить на маршрути», – написав Буряк.

За його словами, при цьому в транспорті можна перебувати «виключно в масці чи респіраторі». Міський голова також закликав людей не виходити з дому без крайньої потреби.

«Якщо Кабінет міністрів видасть нову постанову – будемо збирати штаб та оперативно ухвалювати відповідні рішення», – додав Буряк.

Згідно з рішенням Кабінету міністрів, з 6 до 24 квітня на території України посилюють карантинні заходи.

Києво-Печерська лавра зробила богослужіння закритими, братію протестували на коронавірус

Тест зробили і намісникові лаври митрополитові Павлу
Тест зробили і намісникові лаври митрополитові Павлу

На період карантину богослужіння у Києво-Печерській лаврі будуть здійснювати в закритому режимі, йдеться в повідомленні на сайті лаври.

«У зв’язку з поширенням на території України інфекційного захворювання COVID-19 були посилені карантинні заходи. Через це в Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі з цього моменту і до офіційного закінчення національного карантину богослужіння будуть звершуватися в закритому режимі (з онлайн-трансляцією), без участі парафіян і прочан», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому 4 квітня.

Крім того, повідомляється, що братії Києво-Печерської лаври провели тестування на наявність захворювання COVID-19. Тест зробили і намісникові лаври митрополитові Павлу.

«Результат обстеження буде відомий найближчим часом. Наразі скарг на самопочуття у владики немає», – йдеться в повідомленні.

В оприлюдненому в березні на Youtube відео намісник Лаври Павло, фактично, закликав свою паству ігнорувати запроваджені карантинні обмеження й далі ходити у храми: «Моліться, постуйте, ходіть до храму, причащайтесь і причащайте маленьких дітей», – казав він.

Росія і теорії змови про коронавірус. Що спільного?

Чи траплялися вам меседжі про те, що коронавірус – це нібито біологічна зброя, що «ніякої пандемії немає», або що «Європа і Україна не здатні протистояти СOVID-19»? Насправді це – лише частина фейків, народжених кремлівськими медіа. Кореспонденти проєкту «Донбас Реалії» з'ясовували, як російська пропаганда використовує тему коронавірусу в інформаційній війні. Читайте про це за лінком.

У Чернівецькій області двоє дітей з підозрою на COVID у важкому стані – ОДА

У Чернівецькій області двоє дітей з підозрою на інфікування коронавірусом перебувають у важкому стані. Про це повідомили у обласній державній адміністрації.

«У реанімаційному відділенні обласної дитячої лікарні перебувають двоє дітей із підозрою на коронавірус. Стан їхній середньо важкий, обоє – на кисневій дотації», – мовиться у повідомленні.

За даними ОДА, у медзакладах області станом на 5 квітня перебувають троє пацієнтів у критичному стані, підключені до апаратів штучної вентиляції легень.

Пандемія СOVID-19: в Ухані відновлюють виробництво

В Ухані, центральному регіоні Китаю, що найбільше постраждали від коронавірусу нині спостерігається прогрес у відновленні виробничих процесів, оскільки пандемія в країні поступово вщухає. Станом на ранок 2 квітня, у новій зоні технологічного розвитку міста Донху відновили виробництво понад 10 000 підприємств. Подібні покращення та прогрес пояснюють ініціативами та підтримкою місцевої влади.

Пандемія СOVID-19: в Ухані відновлюють виробництво – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

За минулу добу в Україну повернулися майже 11 тисяч українців – ДПСУ

Упродовж минулої доби, 4 квітня, в Україну повернулися майже 11 тисяч громадян. Про це повідомили у Державній прикордонній службі.

Усього за добу прикордонники здійснили понад 17,8 тисячі контрольних операцій.

«Зранку в пунктах пропуску черг з подорожуючих власним транспортом та пішоходів немає. Упродовж минулої доби без власного транспорту в Україну прибуло майже 5,2 тисячі осіб. Для їх перевезення залучалися транспортні засоби, надані місцевою владою та ДСНС. Крім того, упродовж доби Україну залишили понад 5,1 тисячі осіб, у тому числі майже 2 тисячі іноземців», – мовиться у повідомленні.

Протягом доби прикордонники провели температурний скринінг та опитування про стан здоров’я 12,6 тисячі приїжджих.

«За результатами додаткової перевірки лікарями ознак захворювання на Covid-19 не виявлено. Також встановленим порядком оформлювалися інформативні згоди про самоізоляцію та надавались відповідні пам’ятки. Крім того, минулої доби у пунктах пропуску виявлено 3 порушників правил карантину, про що повідомлено співробітників поліції», – заявили у ДПСУ.

Згідно з рішенням уряду, ті, хто приїжджає з-за кордону, має проходити обов'язкову обсервацію (це не самоізоляція у власних домівках, а перебування усіх осіб, що повернулися з однієї країни в одному місці).

У ЗСУ зареєстровано 3 випадки COVID-19, на ізоляції перебувають 114 військових – Міноборони

Станом на 7:00 5 квітня у Збройних силах України підтвердили три випадки захворювання на COVID-19, спричиненого коронавірусом SARS-CoV-2. Про це повідомили у Міністерстві оборони України.

Зазначається, що на ізоляції (зокрема самоізоляції) перебувають 114 людей, у 28 з них ізоляція закінчується у найближчі три дні.

«Аналіз захворювань серед військових та цивільного населення свідчить про те, що найчастіше інфекція поширюється під час епізодичних зустрічей з найближчими людьми (друзями та рідними), що не входять до кола осіб, з якими ви спілкуєтеся щодня або мешкаєте разом. Не наражайте себе та свою родину на небезпеку зайвими контактами», – наголосили у міністерстві.

Питання-відповіді: які маски ефективні і чим можна їх замінити

Уряд США рекомендує усім людям носити маски, щоб зупинити поширення коронавірусу в країні. «Голос Америки» зібрав рекомендації та офіційну інформацію від американських медиків, щоб відповісти на найбільш поширені питання щодо носіння масок. Читайте за лінком.

У Львові підтвердили першу смерть від коронавірусу

Львові 4 квітня зафіксували першу смерть від коронавірусного захворювання COVID-19 – помер 69-річний чоловік, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

За даними міського штабу з протидії епідемії, львів’янин мав супутні хвороби – цукровий діабет, серцево-судинні захворювання в анамнезі.

Пенсіонер був шпиталізований 30 березня у Центр легеневого здоров’я. Позитивний тест про те, що чоловік був інфікований на COVID 19 отримали зранку 5 квітня. У покійного була важка пневмонія, він був підключений до апарату штучної вентиляції легень.

Станом на сьогодні на Львівщині зафіксовано 16 випадків захворювання на коронавірус. Зараз на лікуванні у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні перебувають 56 осіб. А на самоізоляції – 214 людей. У семи пацієнтів важкий стан, із них двоє – на апараті ШВЛ.

Загалом в Україні станом на 10:00 5 квітня підтвердили 1251 випадок захворювання на COVID-19, повідомили у Центрі громадського здоров’я. Від COVID-19 померли 32 людини, 25 одужали.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG