Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Мобільні бригади медиків – порятунок для заручників коронавірусу

Про створення мобільних бригад лікарів, які виїжджатимуть на виклики до людей з підозрою на коронавірусне захворювання COVID-19 МОЗ повідомило ще 27 березня. Втім, у деяких регіонах України такі бригади лише починають свою роботу. В пріоритеті медиків – люди з підозрою на небезпечну недугу, а от що робити тим, хто вважає, що поборов COVID-19, але через несвоєчасний вияв хвороби змушений й надалі продовжувати режим самоізоляції? Читайте про це за лінком.

Місія: здати тест на коронавірус, якщо легкі симптоми

Що робити людині з легкими симптомами, схожими на коронавірус, але без направлення на тест? Це питання часто ставлять головному санітарному лікарю Віктору Ляшку і на нього є офіційна відповідь. Та чи працює цей алгоритм? Перевіримо на собі. Читайте про це за лінком.

Одеські волонтери допомагають пенсіонеркам-одиначкам сидіти вдома

Через коронавірусне захворювання COVID-19 у світі загинуло вже понад 53 тисячі людей. У першу чергу вірус загрожує літнім людям, а також людям із хронічними захворюваннями. Саме тому одеські волонтери вирішили шукають у своєму районі пенсіонерок-одиначок і возять їм продукти й прості ліки. Нехай сидять вдома і не наражають себе на небезпеку, каже Радіо Свобода волонтерка. Щодня на гарячу лінію проєкту «Захисти бабусю» надходить до двох сотень дзвінків. Читайте про це за лінком.

Одеські лікарі записали «скандальне» відеозвернення та отримали відповідь від президента

Медичний склад працівників одеської лікарні, де скаржились на нестачу лікарів, буде підсилено, а проблеми із постачанням туди захисних костюмів, респіраторів та іншого обладнання будуть вирішувати на рівні області. Про це у своєму відеозверненні заявив президент Володимир Зеленський.

«До вирішення питань залучена обласна державна адміністрація та департамент охорони здоров’я. Раніше цей медичний заклад не був визначений як госпітальна база для лікування пацієнтів із коронавірусом. Розширюючи список, було ухвалене рішення додати цей заклад, але зараз на його базі не відбувається прийом пацієнтів із підозрою на COVID-19», – заявив Зеленський.

Він додав, що в лікарню вже доставили респіратори та захисні костюми, а склад медичних працівників там посилять. Також лікарню відвідала група епідеміологів, які провели інструктаж персоналу, зокрема про перепрофілювання інших відділень закладу в інфекційні.

Йдеться про Одеський обласний клінічний медичний центр – за даними Національної служби здоров’я України у лікарні напоготові 300 інфекційних ліжко-місць. Але як стало відомо після відкритого звернення трьох лікарів та медичних сестер з відділення анестезіології, лікарня не готова до такої кількості хворих і взагалі до хворих на коронавірус. Відео записали 31 березня.

«Ми хочемо розповісти про реальну картину, яка відбувається у нас. Перше, ми лікарі-анестезіологи і можемо сказати про своє відділення. У нас зараз реально працюють шість лікарів-анестезіологів. За фактом, що повинно бути заповнено, просто наші ставки, їх 12, але реально зараз працюють у лікарні шість лікарів. У нас залишилися чотири медичні сестри», – каже одна з медичних працівниць. Майже усі медичні сестри та санітарки пішли у відпустку через вік чи сімейні обставини, говорять автори звернення. Не вистачає, за їхніми словами, ані ліків, ані витратних матеріалів, ані персоналу для обслуговування апаратури.

Звернення медичних працівників викликало неабиякий скандал в медичному та волонтерському середовищі. Раніше під час пандемії медичні працівники Одещини не виступали відкрито із критикою стану лікарень регіону.

Головний лікар медичного закладу Вадим Шухтін у розмові із Радіо Свобода не заперечував проблеми із постачанням медикаментів, витратних матеріалів для апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ) та захисного одягу до лікарні. Він також визнав, що протягом останнього місяця з лікарні пішло кілька лікарів, зокрема 9 з 19 анестезіологів. За його словами, інформація про 300 готових інфекційних ліжко-місць не відповідає дійсності. Це загальна кількість койок в медичному закладі, а пацієнтів хворих на COVID-19 вони готові прийняти значно менше – 120-150 людей. Головного лікаря обурювали натяки на відповідальність адміністрації в бездіяльності, він наполягав, що доповідає про часткову фактичну готовність лікарні до епідемії на кожному засіданні штабу з протидії коронавірусу.

Шухтін також продемонстрував значну кількість захисних костюмів, респіраторів та рукавичок, але визнав – це все волонтерська допомога від бізнесу та благодійного фонду «Корпорація монстрів». Закупівель за державні кошти медичний заклад на момент виходу відеозвернення ще не дочекався – згідно його заявці там були і медичні препарати, і витратні матеріали для апаратів ШВЛ. Самих апаратів, за словами головного лікаря, 12 одиниць – деякі доволі старі, а нові також передали волонтери. Від обласної влади лікарня, за його словами, отримала тільки 50 експрес-тестів на коронавірус.

В обласній державній адміністрації заявили, що вони разом із Національною службою здоров’я України проводять перевірку поданих документів лікарні, а також забезпечення їх медичними кадрами та апаратами ШВЛ. Керівники ОДА Максим Куций також зазначив, що медзаклад включили до першої хвилі опорних закладів по боротьбі із COVID-19 на підставі даних, які надав головний лікар, отже він несе юридичну відповідальність за їхню достовірність. На даний момент, на Одещині лабораторно підтверджено 22 випадки

В Україні кількість випадків захворювання на COVID-19 перевищила тисячу – МОЗ

Станом на 22:00 3 квітня в Україні зафіксовано 1072 випадки захворювання на COVID-19. Про це з посиланням на Центр громадського здоров’я повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Від COVID-19 померли 27 людей, 22 людини одужали.

У Дніпрі з лікарні, базової для лікування хворих на коронавірус, вкрали цінне обладнання

У Дніпрі невідомі обікрали міську інфекційну лікарню №21, базову для лікування хворих на коронавірус. Інформацію про це Радіо Свобода підтвердили у пресслужбі обласної поліції.

За даними поліції, з лікарні вкрали мікроскоп та грошові кошти в розмірі 1,5 тисячі гривень.

Поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України (крадіжка).

Водночас заступник міського голови Дніпра Михайло Лисенко повідомив подробиці злочину: злодії розбили скло в морзі й викрали дорогий мікроскоп.

На Дніпропетровщині 12 лікарень визначені базовими для прийому хворих на коронавірус. Відповідне рішення ухвалило Міністерство охорони здоров’я України. Першою почала приймати таких пацієнтів лікарня №21 в Дніпрі.

Обмеження на адмінкордоні окупованого Криму з Херсонщиною діятимуть до закінчення карантину

Обмежений пропуск через пункти в’їзду-виїзду на адмінкордоні окупованого Криму з Херсонською областю буде діяти до закінчення карантину. Про це 3 квітня проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії повідомив начальник прес-служби Херсонського прикордонного загону Державної прикордонної служби України Іван Шевцов.

«Зараз всі обмеження діють до 24 квітня. Це стосується усього кордону України і адміністративного кордону (з окупованим Кримом – ред.) зокрема», – сказав Шевцов.

За його словами, останніми днями пасажиропотік на адміністративному кордоні невеликий.

«Станом на 15:30 за сьогодні «Каланчак» перетнули чотири громадянина. Один в пішому порядку і троє на машині поверталися з Криму на материкову частину України. На «Чаплинці» взагалі людей не було. Щодо «Чонгару», то точною інформацією не володію, але приблизно так само – 5-6 людей за день. Зараз пасажиропотік взагалі невеликий», – додав він.

Раніше Кабмін України повідомив, що громадян, які прибули на територію материкової України з анексованого Криму або окупованих проросійськими бойовиками частин Донецької і Луганської областей, відправлятимуть на обов’язкову обсервацію.

17 березня Міністерство України з питань тимчасово окупованих територій і тимчасово переміщених осіб повідомило про обмеження пропуску через контрольні пункти в’їзду-виїзду на адмінкордоні анексованого Криму з Херсонською областю до 3 квітня. Державна прикордонна служба України пояснила Крим.Реалії, що обмеження стосується громадян без реєстрації на материковій частині України.

Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три.

СБУ заблокувала вивезення з України 10 тисяч респіраторних масок

У Черкаській області Служба безпеки України заблокувала вивезення з країни партії товарів протиепідемічного призначення, які уряд заборонив до експорту.

«Оперативники спецслужби встановили, що місцевий мешканець, незважаючи на запроваджені обмеження у зв’язку з епідеміологічною ситуацією в Україні, налагодив поставки респіраторних масок в одну із країн ЄС. Правоохоронці перехопили чергове міжнародне поштове відправлення, сформоване зловмисником. Під час митного огляду було виявлено партію медичних масок. За інформацією СБ України, найближчим часом ділок планував переправити понад 10 тисяч респіраторних масок. Європейським клієнтам він виставив «цінник» у 2,5 євро за штуку», – мовиться у повідомленні.

У СБУ зазначили, що зловмисник мав таким чином заробити понад 700 тисяч гривень.

За попередніми підрахунками зловмисник планував нажитися на понад 700 тисяч гривень.

«Операція з викриття правопорушника проводилася Головним управлінням по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю спільно з УСБУ в Черкаській області, працівниками митного посту «Спеціалізований» Київської митниці ДМС і ПАТ «Укрпошта», – заявили в СБУ.

Україна експортувала близько 640 тонн медичних масок у січні-лютому 2020 року, повідомила Державна митна служба України у відповідь на запит Радіо Свобода. Загальна вартість проданих масок становила майже 13 мільйонів доларів.

233 тонни медичних хірургічних масок вартістю 4,3 млн доларів поїхали до Німеччини, 104 тонни на 1,4 млн доларів – до Румунії, 94 тонни на 780 тисяч доларів – до Словаччини.

У Києві почали працювати мобільні бригади з тестування на COVID-19 удома – КМДА

У Києві почали працювати мобільні бригади, що тестують киян на COVID-19 удома, повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

«На сьогодні такі бригади створені у всіх районах. Багато з них вже встигли здійснити виїзди та зробити аналізи», – сказав посадовець.

За словами Поворозника, йдеться про проведення заборів зразків біологічних матеріалів від пацієнтів із підозрою СOVID-19 методом експрес-тестування та полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

«Такі бригади виїжджають до людини з підозрою на інфікування коронавірусною хворобою винятково за умови визначення такої необхідності лікарем, який спостерігає за станом пацієнта. Це не служба таксі, що за вашою вимогою привезе вам додому медика, який зробить аналіз. Прошу поставитися до цього з розумінням і дотримуватися простого, але абсолютно «робочого» правила: захворіли – залишайтеся вдома та негайно зателефонуйте своєму лікареві, надавши йому можливість подбати про ваше здоров’я», – зазначив Поворозник.

У Перу через коронавірус чоловікам і жінкам наказали виходити на вулицю в різні дні

Президент Перу Мартін Віскарра оголосив, що через спалах коронавірусу жителі країни з 3 квітня зобов'язані виходити на вулиці в різні дні в залежності від своєї статі.

Чоловіки, починаючи з п’ятниці, зможуть виходити на вулицю по понеділках, середах і п’ятницях, жінки – по вівторках, четвергах і суботах. У неділю свої будинки заборонено залишати всім, незалежно від статі. Виходячи на вулиці, люди всіх статей зобов’язані дотримуватися комендантської години: у столиці Лімі вона починається о 18:00, а у п’яти інших регіонах Перу – о 16:00.

Президент окремо пообіцяв, що обмеження за статтю «будуть застосовувати з урахуванням гендерної ідентичності, щоб уникнути гомофобних дій». «Наш уряд інклюзивний», – наголосив він в своїй промові по національному телебаченню.

«Укрзалізниця» безкоштовно перевозитиме співробітників ДСНС на період карантину

Державна компанія «Укрзалізниця» планує безкоштовно перевозити співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій у своїх службових потягах на час карантину. Про це компанія повідомила 3 квітня.

«Усі витрати з організації перевезень компанія бере на себе. Проїзд для співробітників ДСНС безкоштовний. Підставою для проїзду рятувальників є: службове посвідчення; наявність засобів індивідуального захисту, зокрема маски або респіратора та рукавичок», – пояснююь у компанії.

В Умані у померлого хасида з США виявили COVID-19 – ОДА

У померлого в Умані хасида, громадянина США, виявили зараження коронавірусною інфекцією, повідомив голова Черкаської обласної державної адміністрації Роман Боднар.

«Про це щойно повідомили в лабораторному центрі МОЗ України. Чоловік, громадянин США, прибув із Лондона 11 березня 2020 року, 47 років. Приїхав до Умані з дружиною і шістьма дітьми. В усіх відібрали зразки для дослідження. Станом на зараз встановлено 50 контактних осіб, які перебувають на самоізоляції», – повідомив Боднар у фейсбуці.

Він додав, що іноземець-хасид мав тяжку супутню патологію, він до себе «не підпускав фахівців і не виконував рекомендації».

«У місті Умані посилюємо заходи безпеки, зокрема патрулювання. Городян закликаємо не порушувати карантинні заходи та нагадуємо про відповідальність», – зазначив голова Черкаської ОДА.

Рекреаційні зони в Дніпрі закриті для прогулянок

Від ранку 3 квітня парки, сквери, зелені зони та пляжі Дніпра закриті для відвідування, відповідне рішення ухвалила спецкомісія з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

За інформацією кореспондента Радіо Свобода, входи на території рекреаційних зон огородили спеціальними стрічками, також подекуди розвісили застережні оголошення.

Зелені зони – парки, сквери, пляжі, острови та коси на Дніпрі – патрулюють представники поліції, Національної гвардії та «Муніципальної варти».

Дивіться фото цих місць на сайті Радіо Совбода

У Росії виборів і референдумів не буде до 21 червня через коронавірус – ЦВК

Центральна виборча комісія Росії ухвалила постанову про перенесення через коронавірус всіх виборчих кампаній і виборів у регіонах, а також референдумів, які були призначені в Росії в період із 5 квітня по 21 червня.

Всього через епідемію будуть перенесені 94 виборчі кампанії, в тому числі голосування з приводу «путінських» змін до конституції Росії.

«З урахуванням поточної ситуації в країні і з метою забезпечення здоров’я і безпеки громадян вважаємо за необхідне відкласти всі вибори і референдуми, які були призначені або планувалися в найближчі місяці, – аж до поліпшення епідеміологічної обстановки в країні», – повідомила голова ЦВК Елла Памфілова.

Євродепутати застерігають від спроб Росії спекулювати допомогою проти коронавірусу для скасування санкцій

Група депутатів Європейського парламенту звернулася до лідерів Євросоюзу із листом, в якому застерігають від спроб Росії домогтися скасування санкцій ЄС в обмін на гуманітарну допомогу проти поширення коронавірусу COVID-19. Лист, копія якого є в розпорядженні Радіо Свобода, датований 3 квітня.

Він адресований президентці Європейської комісії Урсулі фон дер Ляйєн, голові Європейської ради Шарлю Мішелю та очільнику зовнішньополітичної служби ЄС Жозепу Боррелю.

«Ми домагаємося відкидання будь-якої можливості перегляду чи скасування санкцій ЄС проти Росії у зв’язку з пандемією. Нашу увагу привернуло те, що російська влада через такі піар-кампанії, як надсилання сумнівно придатної гуманітарної допомоги Італії, а також через невірне трактування заяв посадовців ООН, можуть спробувати підважити позицію очільників Євросоюзу та його держав-членів щодо санкцій», – пишуть автори.

Карантин: автопотік у Крим через Керченський міст скоротився майже вдвічі

На Керченському мосту майже на 50% знизився транспортний потік після запровадження карантинних заходів. Як повідомила заступник голови підконтрольного Москві уряду анексованого Криму Юлія Жукова, вантажні автомобілі, які провозять медичні препарати, продукти і будматеріали, пропускають через міст без перешкод.

Вона сказала про це на засіданні оперативного штабу з протидії поширення інфекції в Криму 3 квітня.

Рада Європи: Росія використовує епідемію для обмеження свободи ЗМІ

Комісар Ради Європи з прав людини Дунья Міятович висловила побоювання, що влада Росії і низки інших країн може використовувати боротьбу з пандемією коронавірусу як привід для подальшого обмеження свободи ЗМІ. Про це йдеться в її заяві, опублікованій 3 квітня.

«Журналісти в Угорщині і Росії, які висвітлюють пандемію, можуть зіткнутися з різноманітними покараннями, включаючи загрозу тюремного ув’язнення терміном до п’яти років за «поширення дезінформації», – йдеться в заяві.

У ній наголошується, що останнім часом деякі країни посилили покарання для журналістів.

На самоізоляції перебуває майже 16 тисяч закарпатців – влада

На Закарпатті на самоізоляції перебуває майже 16 тисяч людей, які повернулися з-за кордону, повідомила 3 квітня директор Департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Єлизавети Біров.

«На самоізоляції в області перебуває 15744 особи, які повернулися з-за кордону, 353 завершили процес самоізоляції і дотрималися карантину», – додала Біров.

За даними в.о. голови Закарпатської ОДА Олексія Гетманенка, на Закарпатті підтверджено 24 випадки захворювання на COVID-19. Із них 20 – це контактне коло осіб жительки Мукачева, яка стала першою в області з діагностованою коронавірусною інфекцією, додав він.

За порушення карантину українців оштрафували на майже 300 тисяч гривень – Нацполіція

У Національній поліції повідомили, що суди оштрафували громадян на суму понад 272 тисяч гривень за порушення карантинного режиму.

«Розпочато 44 кримінальних проваджень за фактами, пов’язаними з порушеннями карантинних заходів», – повідомила пресслужба поліції, додавши, що складено 3566 адмінпротоколів.

Повідомляється, що правоохоронці окрему увагу приділяють особам, що зобов’язані перебувати на самоізоляції.

«Це стосується тих громадян, котрі нещодавно повернулися із-за кордону чи контактували із хворими на COVID-19. Поліцейські спілкуються з ними телефоном, роз’яснюють необхідність дотримання режиму самоізоляції, а також проводять вибіркові перевірки, навідуючись до них додому. За порушення режиму самоізоляції поліцейські склали 153 адмінпротоколи», – додали у поліції.

Росія продала гуманітарний вантаж до США зі знижкою – Reuters

Сполучені Штати заплатили за все отримане з Росії медичне обладнання та захисні засоби для боротьби з епідемією коронавірусної інфекції. Про це агентству Reuters заявив на умовах анонімності представник американської адміністрації. Він наголосив, що Вашингтон вдячний Росії за те, що вона продала обладнання за ціною, нижчою від ринкової. Конкретну ціну він не назвав.

Раніше в офіційній заяві речниця Держдепартаменту зазначила, що Сполучені Штати закупили у Росії медикаменти і медичне обладнання, доставлене 1 квітня до Нью-Йорка російським транспортним літаком. МЗС Росії відреагував заявою, в якій ідеться, що США оплатили тільки частину вантажу, а за решту сплатив Російський фонд прямих інвестицій. Повідомлення Reuters російська сторона поки не коментувала.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG