Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

У Києві в 400 пацієнтів із пневмонією взяли зразки для перевірки на коронавірус – Кличко

Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що у столиці стартувала практика обов’язкового тестування всіх хворих на різні види пневмонії.

«У столичних лікарнях з діагнозом пневмонія сьогодні перебувають майже 400 хворих. У всіх пацієнтів вже відібрали зразки для проведення лабораторних досліджень на виявлення коронавірусу. Як зазначають лікарі, далеко не всі випадки пневмонії – це наслідки ускладнень від коронавірусу», – повідомив Віталій Кличко.

Він закликав при перших підозрах на запалення легень одразу звертатися до лікаря.

Коронавірус: Світовий банк виділить майже 2 мільярди доларів допомоги країнам, що розвиваються

Світовий банк ухвалив виділення 1,9 мільярда доларів для підтримки 25 країн, що розвиваються, в протидії коронавірусній пандемії. Рішення, ухвалене увечері 2 квітня, передбачає зокрема 200 мільйонів доларів для Пакистану, 100 мільйонів для Афганістану, 12,5 мільйонів – для Киргизстану та 11,3 мільйона – для Таджикистану.

Президент Світового банку Девід Малпасс заявив, що відділ кредитування Міжнародного валютного фонду може надати до 160 мільярдів допомоги протягом наступних 15 місяців.

В уряді затвердили нові обмеження і розповіли, коли будуть послаблювати карантин

Кабінет міністрів затвердив список додаткових обмежень в Україні у зв'язку з епідемією коронавірусу, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. У відеозверненні, опублікованому у фейсбуці, він додав, що в разі позитивної динаміки в кінці квітня обмеження почнуть послаблювати.

«Якщо буде зафіксовано динаміку зниження захворюваності, то в кінці квітня ми зможемо розпочати поступове послаблення карантинних заходів. Цей процес буде відбуватись у кілька етапів. Перший – на роботу підуть люди працездатного віку. Паралельно буде частково відновлюватися рух громадського транспорту. Це дозволить нам вже з початку травня почати рестарт економіки, але це не означатиме послаблення інших карантинних заходів», – сказав голова уряду.

COVID-19: 942 випадки в Україні. Інтерактивна мапа

Станом на 10:00 3 квітня в Україні лабораторно підтвердили 942 випадки захворювання на коронавірус COVID-19: 23 людей померли, 19 – одужали. Загалом за добу було зафіксовано 138 нових випадків.

Дані з окупованих територій Донбасу та Криму відсутні.

Постійне посилання на мапу тут.

Ляшко про посилення карантину: нас очікує пік захворюваності на COVID-19

Посилення карантинних заходів необхідні, щоб зменшити кількість критичних випадків захворювання на коронавірусну хворобу, заявив на брифінгу 3 квітня заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Він зокрема відзначив роботу правоохоронців, які, за його словами, «виконують роль епідеміологів», допомагаючи розшукувати контактних осіб та сповіщати їх про доцільність самоізоляції.

«Але всі ми розуміємо, що жодних сил держорганів не вистачить, якщо ми не будемо самоорганізовані і не будемо виконувати всі рекомендації по дотриманню протиепідемічних заходів, які рекомендуються урядом. Ми будемо пропонувати і пропонуємо більш жорсткий карантин, будемо пропонувати обмежувати мобільність людей, щоб планово і без великих навантажень пройти пікове зростання хворих на коронавірусну хворобу», – каже він.

8,5 тисяч українців за кордоном просять про негайну евакуацію – Кулеба

Понад 8,5 тисяч громадян України, які перебувають за кордоном, просять про якнайшвидшу евакуацію, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Загалом, за його словами, по допомогу до закордонних дипломатичних установ України звернулися 13 тисяч 787 українців. При цьому, як повідомив Кулеба, за кордоном українців набагато більше.

Крім того, за даними МЗС, 140 українців, які тимчасово застрягли за кордоном, мають проблеми з житлом. «Ми намагаємося їм максимально допомагати. У нас є випадки, коли вдається завдяки співпраці з місцевим бізнесом або церквою вирішувати питання проживання», – сказав Кулеба.

За добу в Україні виявили ще 138 хворих на COVID-19, загальне число – 942

За добу, від 10:00 2 квітня до 10:00 3 квітня, в Україні зафіксовано 138 нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію, свідчать дані МОЗ України. Всього тепер є 942 хворих на COVID-19.

Ще о 10:00 31 березня виявлених хворих було 549, зранку 1 квітня – 669, 2 квітня – 804.

Померли в Україні 23 людини, одужали – 19.

Ляшко: серед госпіталізованих із COVID-19 – 25 дітей

У закладах охорони здоров’я із коронавірусною хворобою COVID-19 перебувають 477 людей, із них 25 – діти, повідомив на брифінгу 3 квітня заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Він зазначив, що за останню добу в Україні виявили нових 138 випадків захворювання. Найбільша кількість зареєстрована в Києві – 180 хворих, далі йдуть Чернівецька область – 171 людина і Тернопільська область – 114 людей.

«Госпіталізовано до закладів охорони здоров’я 79 осіб, із них п’ятеро дітей. Це тільки сьогодні і тільки з нових 138 випадків, яких виявили. З тих 942 осіб в закладах охорони проходять лікування 477 осіб, із них 25 дітей. Наразі штучна вентиляція легень із усіх 477 осіб, які перебувають на лікуванні, проводиться 16 особам. Це вважається особи з тяжким перебігом коронавірусної хвороби», – повідомив він.​

За даними МОЗ, летальність від коронавірусної хвороби в України складає 2,4%. В середньому по світі цей показник дорівнює 5,2%, в Німеччині – 1,3%, в Італії – 12%, в Іспанії – 9,2%.

Загалом наразі в Україні виявлено 942 хворих на COVID-19. Померли в Україні 23 людини, одужали – 19.

За добу в Україні виявили ще 138 хворих на COVID-19, загальне число – 942

За добу, від 10:00 2 квітня до 10:00 3 квітня, в Україні зафіксовано 138 нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію, свідчать дані МОЗ України. Всього тепер є 942 хворих на COVID-19.

Ще о 10:00 31 березня виявлених хворих було 549, зранку 1 квітня – 669, 2 квітня – 804.

Померли в Україні 23 людини, одужали – 19.

Азербайджанці зможуть залишати дім лише після повідомлення про мету виходу

3 5 квітня в Азербайджані посилюються умови карантину. Громадяни зможуть виходити на вулицю лише після того, як повідомлять владі про мету такого виходу.

Як інформує азербайджанська служба Радіо Свобода, щоб залишити дім, люди повинні будуть надсилати на короткий номер свої ідентифікаційні дані і код виходу.

Код 1 надсилатиметься в разі потреби в медичних послугах, 2 – для виходу в продуктовий магазин, аптеку, банк чи на пошту, 3 – для відвідування похорону близького родича.

Минулого тижня Азербайджан уже посилив умови карантину. Зокрема, заборонений рух транспортних засобів між регіонами й містами по всій країні. Винятки стосуються швидкої допомоги, соціальних служб і сільськогосподарських транспортних засобів.

Метрополітен у столиці Баку працює лише п’ять годин на день. Як і в багатьох країнах світу, закриті ресторани, кафе й магазини – крім супермаркетів, продуктових магазинів і аптек.

Європарламент передав владі Брюсселя свою будівлю й автомобілі для хворих на коронавірус

Європарламент передав владі Брюсселя одну зі своїх будівель, а також парк автомобілів для догляду за хворими на коронавірус.

«Наша сила – це наша солідарність. Ми, Європарламент, хотіли б показати невеликий приклад: ми передали владі Брюсселя одну з наших будівель, яку будуть використовувати для догляду за пацієнтами, а також 100 автомобілів. Ми готові зробити те ж саме з нашими офісами в Люксембургу і Страсбурзі», – заявив президент Європаламенту Давід Сассолі.

Іще двоє членів парламенту Болгарії захворіли на COVID-19

Іще двоє парламентарів у Болгарії, один із яких є членом владної партії, захворіли на COVID-19. Їхні тести показали позитивний результат 2 квітня.

Повідомлення про це з’явилося після того, як усіх членів парламенту зобов’язали пройти тест на COVID-19 після зараження одного з їхніх колег.

Попри три випадки захворювання, Народне зібрання, до якого входять 240 законодавців, планує засідання 3 квітня, щоб обговорити зміни до державного бюджету, які пропонує уряд.

За даними Міністерства охорони здоров'я Болгарії, загалом у цій країні зафіксували 457 випадків коронавірусного захворювання, 10 людей померли.

Від 13 березня в Болгарії діє надзвичайний стан. Школи і більшість магазинів зачинені, міжміське сполучення обмежене, як і доступ до парків. Всі внутрішні і закордонні поїздки з метою відпочинку заборонені.

Такі заходи діють до 13 квітня, але уряд уже запропонував продовжити їх до 13 травня.

Трамп назвав постачання Росією медичного обладнання «приємним жестом»; Вашингтон підтвердив, що йдеться про закупівлю, а не про «допомогу»

Президент США Дональд Трамп вважає «дуже приємним жестом» постачання Росією до Сполучених Штатів медичного обладнання, призначеного для боротьби з коронавірусною інфекцією. Трамп додав, що «анітрохи» не стурбований тим, що росіяни використовують це для пропаганди.

Американський президент нагадав 2 квітня, що раніше цього тижня його російський колега Володимир Путін у телефонній розмові «запропонував багато медичних якісних матеріалів, які я прийняв, і які можуть врятувати багато життів». «Я прийматиму таке щодня», – сказав Трамп.

У Держдепартаменті США підтвердили, що 1 квітня до Нью-Йорка прибув російський військово-транспортний літак, що перевозив медичний вантаж, у складі якого були апарати штучної вентиляції легень і засоби індивідуального захисту.

У зовнішньополітичному відомстві США уточнили, що Вашингтон заплатив за цей вантаж; багато російських державних ЗМІ описали постачання як «допомогу» з боку Москви.

У самій Росії значна кількість людей критично сприйняла надсилання медичного обладнання до США, бо такого обладнання бракує і російським медикам, які борються з COVID-19.

В ООН ухвалили резолюцію щодо боротьби з COVID-19, Україна й союзники заблокували російський проєкт

Генеральна асамблея ООН 2 квітня ухвалила резолюцію, яка закликає до «міжнародної співпраці» в боротьбі з пандемією коронавірусної інфекції. Текст відображає глобальну стурбованість поширенням COVID-19.

У резолюції міститься заклик до генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша очолити мобілізацію та координацію глобальної реакції на пандемію.

Проєкт документа був поданий Швейцарією, Індонезією, Сінгапуром, Норвегією, Ліхтенштейном та Ганою і був ухвалений консенсусом.

В іншому проєкті резолюції, поданому Росією, також ішлося про необхідність солідарності перед викликами, але містилося ще й положення про загальне скасування міжнародних санкцій. Російський проєкт мав підтримку чотирьох країн (Центральноафриканської Республіки, Куби, Нікарагуа та Венесуели), але Європейський союз, Велика Британія, США й Україна заблокували російський документ.

«Україна першою з держав-членів ООН перервала процедуру умовчання щодо ініційованого Росією проєкту резолюції Генеральної асамблеї ООН «Декларація солідарності Об’єднаних Націй перед викликами, створеними коронавірусом-2019 (COVID-19)». Отже, процедура умовчання перервана. Російська резолюція не буде ухвалена. Ми і надалі блокуватимемо зусилля Росії зруйнувати санкційний режим», – проінформував пізно ввечері 2 квітня міністр закордонних справ країни Дмитро Кулеба.

Демократична партія США перенесла з’їзд через коронавірус

У США Демократична партія перенесла з середини липня на 17 серпня свій Національний з’їзд через епідемію коронавірусної інфекції COVID-19. За словами організаторів, це дасть їм час для визначення найбільш доречного формату заходу.

З’їзд має відбутися в місті Мілуокі у штаті Вісконсин. На заході будуть висунуті кандидати на посаду президента і віцепрезидента від демократів. Крім того, на з’їзді ухвалять офіційну платформу партії і затвердять процес висунення кандидатів на наступних виборах.

За останніми даними, найвищі шанси на висунення кандидатом від демократів має колишній віцепрезидент Джо Байден. Якщо це станеться, він складе конкуренцію чинному президентові США республіканцеві Дональду Трампові.

Президентські вибори в Сполучених Штатах призначені на 3 листопада.

За числом хворих на COVID-19 США посідають перше місце в світі. У країні станом на 2 квітня було зареєстровано понад 245 тисяч випадків заражень. Майже шість тисяч пацієнтів померли. За прогнозами Білого дому, епідемія може забрати життя від 100 до 250 тисяч американців.

Рятувати життя чи господарство? Коронавірус вбиває і людей, і економіку

Рятувати людей чи економіку в першу чергу – такий вибір стоїть нині перед багатьма політиками від Китаю до Америки. Поки багатші країни розгортають найбільші в своїй історії пакети допомоги для своїх співгромадян, що втрачають роботу та заробіток, бідніші побоюються, що криза з коронавірусом буде коштувати їм не лише сотень тисяч життів, але і багатьох десятиліть економічного та соціального розвитку, а також здобутків у сфері прав людини.

Читайте про це за лінком.

Через карантин є проблема з донорською кров’ю: у яких регіонах ситуація критична та як допомогти

У багатьох обласних та міських центрах переливання крові наростає дефіцит. Донори не приходять, бо переживають за свою безпеку в умовах епідемії коронавірусу. Багато хто просто не може доїхати через карантинне обмеження руху транспорту. Громадський центр охорони здоров’я МОЗ України розробив рекомендації для медперсоналу та донорів, щоб процедура забору крові була безпечною. А Яніна Соколова розпочала проєкт #таксідлядонора.

Читайте про це за лінком.

Коронавірус а-ля Лукашенко: «психоз, який долають 100 грамів і сауна»

Керівництво Білорусі обрало у ставленні до пандемії коронавірусу свій шлях. Це, в першу чергу, применшування небезпеки, і, в другу, суворе обмеження інформації про поширення хвороби в країні.

Читайте про це за лінком.

Кількість інфікованих коронавірусом у світі перевищила 1 мільйон

Станом на 23:00 2 квітня кількість підтверджених випадків інфікування коронавірусом перевищила 1 мільйон. Про це свідчать дані Університету Джонса Гопкінса.

Від COVID-19 померли 51 489 людей, одужали майже 209 тисяч.

Найбільше інфікованих у США – 236,3 тисячі, далі йдуть Італія (115,2 тисячі), Іспанія (110,2 тисячі) та Німеччина (84,6 тисячі).

В Україні станом на 22:00 2 квітня підтверджено 897 випадків коронавірусного захворювання COVID-19. Загалом зафіксовано 22 летальні випадки, 19 людей одужали.

В Одесі розробили регіональний протокол лікування COVID-19

В Одесі розробили регіональний протокол з лікування коронавірусного захворювання COVID-19 – без використання експрес-тестування. Про це журналістам повідомила один з авторів документу Світлана Єсипенко. Вона працює головним лікарем КП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб», повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Також до групи медиків-авторів входили інфекціоністи, епідеміологи, хірурги кардіологи та навіть гінекологи. Від коронавірусу померло щонайменше дві вагітні жінки, тому автори і запросили до групи доктора медичних наук, гінеколога Світлану Галич. Також серед авторів був епідеміолог Олександр Постнов, кардіолог Олександр Тимаков і хірург Давид Шубладзе.

Єсипенко наголосила, що регіональний протокол майже в усьому співпадає із національним протоколом лікування COVID-19. Регіональний мали розробляти після національного, але на практиці в Одесі почали працювати над своїм документом раніше, аніж отримали протокол від міністерства охорони здоров’я. Національний протокол оприлюднили ввечері 2 квітня, а роботу над своїм документом одеські медики розпочали ще 28 березня.

«Ми максимально намагалися взяти до уваги найкращі практики тих країн, де були епідемії. Взяли до уваги 59 наукових досліджень з цієї теми. Допомога у лікуванні не має базуватися на особистому досвіді кожного лікаря, вона має ґрунтуватись на даних досліджень доказової медицини», – наголосила Єсипенко. Автори взяли до уваги досвід Китаю, Сполучених Штатів, Великої Британії та Кореї, зокрема використання антиретровірусної терапії разом із препаратами, що містять хінін.

Від експрес-тестування автори вирішили відмовитися після багатьох помилково-негативних результатів, які показували експрес-тести. Єсипенко наголосила, що це стосується не тільки до китайських тестів, але й британських. Саме такі закупили в Одесі.

«Зараз застосовуються обидва методи діагностики – і експрес, і ПЛР. Ми поспілкувались із колегами, вивчили достовірність і чутливість тестів, і дійшли висновку, що у своєму обласному протоколі взагалі не будемо згадувати про експрес-тести. У них великий відсоток помилково-негативних результатів, і ми дійшли висновку, що найкраща практика боротьби із COVID-19 – це Німеччина. В них вся діагностика – ПЛР-тестування», – розповіла Єсипенко.

Регіональний протокол має затвердити обласний департамент охорони здоров’я, після чого на основі цього документу свій протокол має розробити кожний медичний заклад. Цей документ також є юридичним захистом лікаря на випадок виникнення проблем із лікуванням чи пацієнтом.

Помилково-негативні результати експрес-тестів отримували зокрема обидва пацієнти, про які Радіо Свобода повідомляло раніше. 2 квітня до Одеського регіону прибуло 3500 комплектів реагентів для ПЛР-тестування, повідомив журналістам голова ОДА Максим Куций. ПЛР-тестування, яке зараз роблять в Одеському обласному лабораторному центру МОЗ, триває максимум одну добу. За потреби інфекціоністи готові підключити до досліджень лабораторію українського наукового дослідницького центру Одеського національного університету. Автори протоколу наполягають, що за потреби кількість лабораторій в Одесі можна ще збільшити, зокрема за рахунок лабораторій «Одеського обласного центру соціально значущих хвороб».

Станом на вечір 2 квітня в Одеському регіоні 18 підтверджених випадків захворювання на коронавірус.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG