Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Під час карантину в Україні знизився рівень злочинності – поліція

Під час карантину в Україні знизився рівень злочинності. Це стверджувала в інтерв’ю Радіо Свобода начальник управління комунікації Нацполіції Оксана Блищик. Водночас вона спростувала інформацію, яку розповсюджують у соцмережах про дезінфекторів-шахраїв під час карантину. Шахраї активізувалися не в офлайні, а в інтернеті, констатувала Оксана Блищик. Йдеться про розповсюдження фейків із метою поширення паніки. Від початку карантину кіберполіція заблокувала у соцмережах вісімдесят фейків про коронавірус. Вирішується питання щодо притягнення до відповідальності 24-х осіб.

Білий дім та сенатори досягли домовленості щодо законопроєкту про підтримку економіки на 2 трильйони доларів

В ніч на 25 березня Білий дім та сенатори-демократи досягли домовленості щодо законопроекту про підтримку економіки та сектору охорони здоров’я під час боротьби з коронавірусом на суму 2 трильйони доларів. Про це повідомив представник Білого дому Ерік Віланд.

Як зазначає агентство Bloomberg, голосування щодо законопроєкту може відбутися у Сенаті вже сьогодні.

Деякі лікарні США через дефіцит медичних масок та іншого обладнання змушені дезінфікувати його та використовувати повторно, повідомляє Fox News.

Підприємство з виробництва медичного обладнання у штаті Невада TMG Health Technologies повідомило, що американські лікарні зробили сотні замовлень портативних машин ультрафіолетового випромінювання, які дезінфікують стетоскопи та інші інструменти, за 30 хвилин вбиваючи мікроби на поверхні. США переживають гострий дефіцит медичних масок, зокрема, респіраторів типу N95. Ультрафіолетові лампи застосовують і для дезінфекції та повторного використання масок та іншого захисного одягу.

Минулої суботи три американські медичні асоціації написали президентові США відкритого листа із закликом «терміново використати Акт про оборонне виробництво, щоб збільшити виробництво медичного обладнання для системи охорони здоров'я» країни.

У відповідь Дональд Трамп запропонував медичним працівникам дезінфікувати та повторно використовувати маски, замість того, щоб «викидати їх».

Тим часом виробники медичних масок пообіцяли збільшити виробництво, щоб допомогти подолати дефіцит.

Що дивитися на карантині? 10 фільмів від Радіо Свобода

Радіо Свобода вже писало про безкоштовні онлайн-можливості для навчання і розвитку. А зараз пропонуємо 10 фільмів виробництва Радіо Свобода, які варто переглянути під час вимушеного карантину.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій повідомляє:

«24 березня лабораторно підтверджено 29 випадків захворювання на коронавірус COVID-19, а саме: Чернівецька область – 13, Київська область – 7, Запорізька область – 2, Тернопільська область – 2, м. Київ – 2, Волинська область – 1, Луганська область – 1 та Одеська область – 1.

Станом на 7-му годину 25 березня на території України зафіксовано 113 випадків захворювання на коронавірус COVID-19 у 13 областях та м. Києві, а саме: Чернівецька – 38 (1 померла), м. Київ – 31, Київська – 22, Івано-Франківська – 5 (1 померла), Тернопільська – 4, Дніпропетровська – 2, Житомирська – 2 (1 померла), Запорізька – 2, Львівська – 2, Волинська – 1, Донецька – 1, Луганська – 1, Одеська - 1 та Черкаська – 1. Виписано після лікування 1 особу (Чернівецька область)».

Карантин: ситуація у столиці і селі (трансляція)​

В Україні 25 березня продовжує діяти карантин для протидії поширенню коронавірусу.

Чим відрізняються карантин у місті і селі, Радіо Свобода досліджує це на прикладі Києва і одного із сіл Київської області.

Ще троє людей у Києві захворіли на COVID-19 – Кличко

У Києві лабораторно підтвердили ще три випадки захворювання на COVID-19, заявив вночі проти 25 березня міський голова Віталій Кличко.

За його словами, наявність інфекції підтвердив Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України.

«Всі троє киян, що захворіли – чоловiки. Двоє з них лікуються вдома на самоізоляції. Один, 51-річний киянин, що повернувся iз Франції, 21 березня був госпiталiзований до Олександрівської лікарні із симптомами ГРВІ», – пояснив мер.

За висновками міського голови, внаслідок цього підтвердження кількість хворих у столиці зросла до 31 людини, водночас дані Центру громадського здоров’я вранці 24 березня свідчили про 29 хворих у столиці, відтак їхня кількість зростає до 32.

В Україні, за даними МОЗ станом на 24 березня, зафіксовано 97 випадків захворювання, троє людей померли, одна видужала.

У позафракційного депутата Сергій Рудика виявили коронавірус – депутат

Як телефоном повідомила «4 каналу» інша позафракційна депутатка Вікторія Гриб, яка мала брати участь в ефірі програми «Іду на Ви», про позитивний тест на коронавірус Рудика їй повідомила лікарка.

Депутатка уточнила, що Рудик сидить перед нею у сесійній залі Верховної Ради. Особисто ж вона спілкувалася з ним 17 березня.

Колишній народний депутат Сергій Лещенко також повідомив про позитивний тест на коронавірус у Рудика.

Радіо Свобода намагається зв'язатися з Сергієм Рудиком.

На Запоріжжі отримали тисячу тестів на коронавірус

Запорізька область отримала тисячу тестів на коронавірус, 4 тисячі захисних масок і респіраторів підвищеного класу захисту та понад 700 захисних костюмів. Засоби індивідуального захисту з цієї гуманітарної допомоги мають отримати працівники швидкої допомоги та обласної інфекційної лікарні, яка визначена опорною лікарнею в Запоріжжі, що прийматиме хворих на коронавірус.

Серед отриманих регіоном тестів – тести ПЛР, які передані до обласного лабораторного центру МОЗ. Раніше установа для постановки остаточного діагнозу надсилала до Києва зразки, зібрані у людей з підозрою на захворювання на COVID-19.

30 людей, які прибули з країн Балтії до Дніпра 24 березня, відправили на обсервацію в Дніпрі

Упродовж кількох годин люди відмовлялися виходити з автобуса й селитись в одному із закладів на території Дніпра, розповіла Радіо Свобода одна з прибулих Олена Довбань.

За її словами, приїжджих централізовано привезли з Києва до Дніпра, де в 21-й інфекційній лікарні у них взяли аналізи. Потім обіцяли відпустити додому на самоізоляцію. Частину з цих людей, які мешкають в інших містах області, відпустили, дніпрян же, не поінформувавши, вирішили відвезти на обсервацію.

«Ніхто не знав, що відбувається. Нас привезли зранку, сказали: вас оглянуть і відпустять додому. Частину людей справді відпустили, а нам сказали сідати до автобуса, мовляв, вас порозвозять додому, а повезли на обсервацію. Хоча ми теж кілька документів підписали про згоду на самоізоляцію. Я сиділа в кінці автобуса, було мало повітря і через кілька годин ми були вже згодні на все. Ми добираємось до Дніпра з вечора 22 березня», – розповіла дівчина.

Трамп допускає послаблення у США обмежень, пов’язаних із COVID-19

Президент США Дональд Трамп заявив 24 березня, що ліки, тобто самоізоляція з метою призупинити поширення коронавірусу, можуть бути гіршими від хвороби, і наголосив, що американці хочуть повернутися до роботи. За словами представників Білого дому, запис президента у твітері відображає занепокоєння Трампа щодо наслідків різкого гальмування американської економіки, викликаної антивірусними заходами.​

Поліція розслідує дії співробітників приватної клініки в Києві, які не повідомили про виявлення COVID-19

«Під час моніторингу мережі інтернет співробітники поліції виявили публікацію, у якій зазначалось, що в одній із приватних клінік столиці киянину зробили тест на виявлення коронавірусної інфекції. Однак про проведення даної маніпуляції та отримання позитивного результату співробітники закладу не повідомили до Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров'я», – ідеться в повідомленні відділу комунікації поліції Києва

За даним фактом слідчим відділом Солом’янського управління поліції відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 325 (Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням) Кримінального кодексу України.

Поліція встановлює осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, та проводить усі необхідні слідчі дії.

«За заниженою вартістю»: прокуратура розслідує справу проти митників через експорт масок до Іспанії

Прокуратура Києва розпочала досудове розслідування за фактом можливого вчинення кримінального правопорушення працівниками Київської митниці, повідомляє сайт столичної прокуратури. Ідеться про дії митників під час оформлення експорту медичних масок з України до Іспанії.

«23 березня 2020 року на одному з інтернет-ресурсів була викладена інформація про обставини постачання за кордон двох партій медичних масок, вироблених в Україні. Як зазначається, поставка вказаного товару була здійснена за заниженою вартістю задля ухилення від сплати митних платежів та за сприяння працівників Київської митниці», – інформує прокуратура.

Досудове розслідування за ч. 2 ст. 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем) здійснюватиме територіальне управління Державного бюро розслідувань. Санкція другої частини статті 364 передбачає «позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Державна митна служба України ще 21 березня заявила, що постачання з України до Іспанії масок-респіраторів відбулося на законних підставах. Цей вантаж пройшов митницю за кілька днів до урядового рішення про заборону такого експорту, вказують у відомстві, очолюваному Максимом Нефьодовим.

Хорошковський у лікарні з підозрою на коронавірус – джерела

Валерій Хорошковський (архівне фото)
Валерій Хорошковський (архівне фото)

Ексголова СБУ, колишній міністр фінансів Валерій Хорошковський потрапив до Олександрівської лікарні Києва з підозрою на зараження коронавірусом. Про це журналістам «Схем» повідомили два високопосадових джерела, одне з них – в уряді, інше – з близького оточення Хорошковського. Раніше цю інформацію оприлюднив на своїй фейсбучній сторінці народний депутат від «Опозиційної платформи – За життя» Вадим Рабінович.

Сам Валерій Хорошковський у коментарі журналістам «Схем» не підтвердив, але і не спростував інформацію про те, що він перебуває у лікарні з підозрою на зараження коронавірусом.

«Кому це цікаво, в принципі? Окрім моїх друзів та рідних», – відповів Хорошковський у повідомленні журналісту Михайлу Ткачу.

Джерело в уряді розповіло подробиці: «Так, двостороннє запалення легенів. Скоріше за все коронавірус, але поки не підтверджений». В Олександрівській лікарні відмовилися коментувати інформацію стосовно пацієнта.

За даними «Схем», приватний літак Валерія Хорошковського Falcon 7X з бортовим номером MY-JET прибув з Ніцци (Франція) до Києва в п’ятницю, 20 березня.

На запитання журналіста, чи після повернення з Ніцци Хорошковський контактував з кимось з посадових осіб чи депутатів, він відповів коротко: «Ні».

На початку березня в Офісі президента підтвердили, що розглядали кандидатуру Валерія Хорошковського на посаду прем'єр-міністра. За словами першого заступника голови ОП Сергія Трофімова, президент Володимир Зеленський ввів перемовини, зокрема, і з ним.

Наприкінці жовтня тодішній голова ОП Андрій Богдан заявив в інтерв'ю виданню «Українська правда», що Валерій Хорошковський, який у 2007-2009 Хорошковський був головою Державної митної служби України, консультує нинішню владу в питаннях митниці.

У ПЦУ заявили, що віряни у час пандемії коронавірусу мають молитися віддалено від храмів

Священний Синод Православної церкви України повідомив про рішення дозволити проведення богослужінь у храмах лише священнослужителями і співаками, без особистої присутності вірян.

«У зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби COVID-19 [Священний Синод] дозволяє проведення богослужінь у храмах самими лише священнослужителями та церковнослужителями і співаками, без особистої присутності мирян. Під час проведення таких богослужінь миряни повинні долучатися до спільної молитви, використовуючи можливості віддаленого зв’язку», – йдеться в повідомленні на сайті ПЦУ.

У ПЦУ зазначили, що богослужіння і молитва, діяльність священнослужителів та церковнослужителів «не можуть бути повністю зупинені, храми повинні залишатися доступними для особистого відвідування віруючими з дотриманням норм карантину, підвищеної санітарної безпеки та «соціальної дистанції».

«Оскільки віруючі-миряни тимчасово обмежені у можливості фізично брати участь у церковних службах, їм рекомендується організувати в своїх оселях молитовний куточок з іконами, Священним Писанням (Біблією), молитовним світильником (лампадою) або свічкою, молитовником, приділяти більшу увагу особистій молитві ранком, ввечері та протягом дня», – звернувся Синод ПЦУ.

Раніше ПЦУ вже давала вірянам «практичні настанови» у зв’язку з пандемією коронавірусу.

Число підтверджених випадків інфікування коронавірусом у свті перевищило 400 тисяч

Станом на вечір 24 березня кількість підтверджених випадків інфікування коронавірусом у світі становить понад 400 тисяч (станом на 20:00 за Києвом – 407 тисяч 485). Про це свідчать дані Центру системних досліджені та інжинірингу при університеті Джонса Гопкінса.

Від COVID-19 померли 18 227 людей, видужали – 104 234.

У Чернівецькій області виявили 13 нових випадків коронавірусу, повідомив удень 24 березня заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко. Таким чином, кількість хворих на COVID-19 в Україні зросла до 97. Вечірніх даних Міністерство охорони здоров’я ще не оприлюднювало.

Новий коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019-nCoV, належить до великої групи коронавірусів і викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби – легкий, в деяких – із симптомами застуди і грипу, зокрема з високою температурою і кашлем, у більш складних випадках спостерігається задишка. Це може перерости в пневмонію, яка може бути смертельною. Більшість хворих, однак, видужують.

Православна церква України почала виготовляти антисептики за рецептом ВООЗ – фоторепортаж

Священнослужителі відділу соціального служіння Київської митрополії Православної церкви України (ПЦУ) почали виготовляти антисептики для рук за рецептом Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Безкоштовно їх роздають у різних містах України найбільш вразливим до інфекції групам населення.

Число хворих на COVID-19 на Балканах зростає

У балканських країнах щодня зростає число хворих та жертв коронавірусної інфекції попри те, що уряди вживають надзвичайних заходів для призупинення епідемії, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

У Сербії станом на 24 березня зафіксували 303 хворих (дві доби тому їх було 222), у тяжкому стані перебуває 21 пацієнт, три людини померли. На виконання рекомендацій команди китайських лікарів, котрі допомагають сербським колегам, розпочинається масове тестування на вірус усіх людей, які досі перебували в самоізоляції, а також членів їхніх сімей.

Самоізоляцію від початку березня рекомендували всім, хто повернувся з-за кордону. Останнім часом поліція щодня контролює, чи такі громадяни дотримуються самоізоляції, проти порушників застосовуються штрафні санкції на суму 1500 євро. Санкції за скороченою процедурою запроваджують і проти порушників комендантської години, яка триває від 17:00 до 5:00. Старшим від 65 років зовсім заборонено виходити з помешкань.

Лікарі попереджають, що обставини можуть погіршитися через похолодання та сніг, який падає вже добу, від вечора 23 березня. Вони стверджують, що низька температура сприяє поширенню вірусу.

У Хорватії зафіксували 360 хворих (дві доби тому – 254), у Боснії та Герцеговині 150 (дві доби тому – 93), у Північній Македонії 148 (раніше – 114), у Косові 61, в Чорногорії 29.

Згадані країни фактично відрізані від світу й одна від одної. У всіх призупинений повітряний, річковий, автобусний і залізничний транспорт, закриті всі освітні заклади. Робочий час продовольчих магазинів і аптек скорочений, усі інші закриті. Через кордони пропускають лише транзитні вантажівки з санітарно-медичними й продовольчими товарами.

Мін’юст розповів про «особливий порядок» видачі лікарняних через COVID-19

У Міністерстві Юстиції України повідомили, що на час карантину, пов’язаного із заходами щодо запобігання поширенню коронавірусу, діє «особливий порядок» видачі лікарняних листів.

«Якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, фінансова допомога за рахунок Фонду соціального страхування надається з першого дня і за весь час відсутності на роботі з цієї причини. Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), виплачується Фондом соціального страхування України застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до повного одужання», – пояснили у Мін’юсті.

Що варто пам'ятати про COVID-19: питання та відповіді

Крім того, у відомстві зазначили, що в разі захворювання дитини віком до 14 років листок непрацездатності отримує один із батьків, що працює.

«У такому разі Фонд оплачує лікарняний лист, починаючи з першого дня хвороби, але не більше 14 календарних днів. Утім, якщо дитина перебуває на стаціонарному лікуванні, часового обмеження немає», – зазначили у відомстві.

На сьогодні кількість хворих на COVID-19 в Україні складає 97 осіб.​

Міноборони: випадків інфікування коронавірусом у ЗСУ немає, 130 військових – на самоізоляції

Випадків інфікування коронавірусом у Збройних силах не зафіксовано, 130 військовослужбовців перебувають на самоізоляції, повідомив заступник командувача Медичних сил ЗСУ Андрій Галушка.

«Нині на самоізоляції вдома перебувають 130 військовослужбовців. Це особи, які повернулися в Україну з-за кордону або контактували з людьми, які тепер проходять обсервацію», – сказав Галушка.

Українські військові патрулі вдягнули маски проти коронавірусу у Києві. 24 березня 2020 року
Українські військові патрулі вдягнули маски проти коронавірусу у Києві. 24 березня 2020 року

За його словами, військові отримали 10 тисяч експрес-тестів, які будуть розподілені по всіх військових центрах і госпіталях у районі проведення ООС.

«До нас почали надходити також спеціальні захисні костюми, які безпосередньо для потреб Збройних сил почало виробляти одне з вітчизняних підприємств. На сьогодні для нас виготовлено уже 80 костюмів, половину з яких відправлено в медичну службу ООС. В подальшому ми отримаємо ще кілька партій цього добротного захисного обмундирування», – додав Андрій Галушка.

У командуванні Медичних сил повідомили, що нині всі медичні установи ЗСУ працюють в режимі надання лише невідкладної допомоги, всі планові операції тимчасово призупинені, у кожній військовій частині створюються медичні ізолятори. Закладом для обсервації визначили Центральний військовий санаторій «Приморський».

Шмигаль: наразі немає потреби в надзвичайному стані в Україні

Раніше сьогодні Міністерство оборони України звернулося до військовослужбовців запасу, волонтерів, людей з досвідом роботи у медичній сфері, студентів-медиків, зокрема інтернів на заочній формі навчання та студентів 5-6 курсів до «спільної роботи» з випадками і підозрами на коронавірусну інфекцію.

На сьогодні кількість хворих на COVID-19 в Україні складає 97 осіб.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG