Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Вселенський патріархат через COVID-19 постановив припинити всі богослужіння і обряди до кінця березня

Через поширення коронавірусу у світі Вселенський патріархат 18 березня ухвалив рішення про призупинення всіх божественних літургій, церковних подій та обрядів до кінця березня, йдеться у комюніке Вселенського патріархату.

«Ми повсюдно проголошуємо наше церковне рішення і зобов'язання припинити всі богослужіння, події і обряди, за винятком приватної молитви в церквах, яка залишиться відкритою, до кінця березня. Це обмеження буде пізніше переглянуте, відповідно до розвитку пандемії, викликаної вірусом», – йдеться в документі.

У комюніке також йдеться, що всі патріарші та автономні монастирі будуть продовжувати проводити регулярні богослужіння для своїх чернечих громад, але стороннім паломникам і відвідувачам участь у них забороняється.

Вселенський патріархат звернувся із закликом обмежити поїздки і залишатися вдома задля власної безпеки і захисту інших.

Керівник переговорної групи ЄС щодо Brexit захворів на COVID-19

У керівника переговорної групи ЄС з питань Brexit Мішеля Барньє виявили коронавірус. Про це він написав у своєму твітері: «Хотів би повідомити вам, у мене позитивний результат тесту на COVID-19. У мене все добре і я в хорошому настрої. Я дотримуюся всім необхідним інструкцій, як і моя команда. Всім, хто вже постраждав, і тим, хто в даний час знаходиться в ізоляції – ми впораємося з цим разом».

Кличко заявляє, що Київ організовує розвезення на роботу працівників соцсфери

Київ організовує розвезення на роботу працівників соціальної сфери, повідомив мер столиці Віталій Кличко під час брифінгу: «У Києві на час обмежень для медиків, правоохоронців та працівників підприємств, що забезпечують життєдіяльність нашого міста, ми організовуємо розвезення на роботу».

Він знову заперечив інформацію про можливе часткове відновлення роботи метрополітену: «Вчора деякі люди, які не є фахівцями, не є відповідальними за транспортну галузь, зробили заяви начебто можливе часткове відновлення роботи метрополітену. Що я можу сказати? Це персональна думка цих людей».

Росія поспішає побудувати лікарню для лікування пацієнтів з COVID-19

Нову лікарню побудують за межами Москви для лікування пацієнтів з COVID-19.
Десятки робітників із важкою технікою швидко працюють над спорудженням будівельної конструкції у Бабенках, що розташовані приблизно в 50 кілометрах на південний захід від російської столиці.

Міські посадовці заявили, що лікарня на 500 ліжок буде готова в «недалекому майбутньому».

Зараз у Москві пацієнтів з підозрою на новий коронавірус відправляють в інфекційну лікарню містечка Комунарка, поблизу Москви.

Станом на 19 березня Росія підтвердила 147 випадків зараження коронавірусом, 87 з яких у столиці Москві (зафіксована перша смерть).

Митна служба звернулася до українців – «Не потрібно скуповувати гречку на пів року»

Державна митна служба України (Нова митниця) повідомила, що за перші 17 днів березня було імпортовано майже 160 тисяч тонн продуктів харчування, що на третину більше, ніж за аналогічний період минулого року, а відтак дефіциту продуктів немає.

«Загалом імпорт продуктів харчування склав 158 тисяч тонн вартістю у 211 мільйонів доларі. Це майже 8000 повністю заповнених фур на 20 тонн. Україна робить продуктові запаси, а тому не потрібно скуповувати гречку та консерви на пів року уперед», – йдеться в повідомленні.

У відомстві зазначили, що поінформовані про про черги із вантажівок на кордоні, які утворились внаслідок їх ретельного санітарного огляду та дезінфекції.

«Станом на сьогоднішній ранок, на Ягодині 350 вантажівок стояли на в’їзд до України, 750 – на виїзд; Краковець: 310 – на в’їзд до України, 430 – на виїзд; Рава-Руська: 110 – на в’їзд до України, 360 – на виїзд. Домовляємося із польськими колегами, у якій спосіб можна пришвидшити процес проходження контролю, в тому числі митного, на кордоні. Тим часом перші вантажівки, заблоковані на кордоні Італії та Словенії, повернулися до України», – додали митники.

Єгипет залишила понад половина українських туристів – посол Микитенко

Ще 15 березня в Єгипті відпочивало понад 30 тисяч туристів з України, а станом на ранок 19 березня в Україну вдалося доставити понад половину з них, повідомив Радіо Свобода український посол у Єгипті Євген Микитенко.

«За нашими підрахунками, в Шарм-еш-Шейху залишається близько 12 тисяч українців, у Хургаді – 2 тисячі 300 наших громадян. Усі вони здорові і чекають своїх рейсів. Сьогодні ми очікуємо близько 10–12 рейсів на Шарм, три-чотири рейси будуть на Хургаду», – розповів посол.

Він додав, що «двоє (громадян України – ред.) перебували кілька днів у лікарні, була підозра на наявність коронавірусу, але не підтвердилася ця підозра, і вони відлітатимуть в Україну».

Також Микитенко повідомив, що в кількох готелях Єгипту, закритих на карантин, перебувають 830 громадян України. За словами дипломата, усі вони здорові і впродовж найближчих двох днів будуть доправлені в Україну.

Єгипет оголосив про закриття свого повітряного простору для пасажирських літаків з 12:00 19 березня. Але українські дипломати отримали письмові запевнення єгипетської сторони, що це не стосуватиметься чартерів, які порожніми прилітатимуть до Єгипту, щоб забрати туристів на батьківщину.

«Укрзалізниця» відправить 4 поїзди з Перемишля до Києва, щоб вивезти українців з Польщі

У компанії «Укрзалізниця» повідомили, що 20 березня відправлять чотири поїзди «Інтерсіті+» з Перемишля до Києва, щоб вивезти громадян України з Польщі:

«Призначений поїзд №717/718 відправиться із Пшемисля о 02:30 та прибуде до Києва об 11:32. Раніше повідомлялося про призначення 3 поїзди класу «Інтерсіті+», які протягом 20 березня здійснять вивіз громадян України із Пшемисля. №715/716 – 706/705 (відправлення із Пшемисля о 15:45, прибуття до Києва о 00:46 21 березня), №709/710 (відправлення із Пшемисля о 10:18, прибуття до Києва о 19:26), №705/706 – 716/715 (відправлення із Пшемисля о 13:10, прибуття до Києва о 22:17)».

Згідно з повідомленням, квитки на вказані поїзди можна купити тільки через онлайн-систему.

Повідомляється, що з Києва до Перемишля поїзди вирушать без пасажирів.

«Бригада стюардів, яка обслуговує поїзд, забезпечена усіма засобами захисту та дезінфекції», – запевнили в «Укрзалізниці».

Посол України в Польщі Андрій Дещиця в коментарі «Укрінформу» повідомив, що приблизно 3,5 тисячі громадян України заповнили спеціальний формуляр на сайті посольства України в Польщі із зазначенням, що вони не можуть самотужки повернутися додому й очікують на допомогу держави в організації виїзду додому.

У Хорватії зафіксували перший летальний випадок від коронавірусної інфекції

Перша людина померла від COVID-19 у Хорватії, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. Йдеться про чоловіка літнього віку, який відмовився від запропонованої лікарями госпіталізації.

Загалом у країні зафіксували 99 заражених новим коронавірусом. Через державний кордон пропускають лише громадян Хорватії, які повертаються з-за кордону, та громадян країн ЄС, котрі виїжджають із Хорватії. У країні закриті всі готелі й ресторани, терміном на 30 днів відкладені всі культурні заходи. Відкриті лише магазини продовольчих товарів, аптеки й базари, робочий час у них скорочений.

У сусідній Сербії наразі зафіксували 97 хворих, запроваджений надзвичайний стан і комендантська година від 20:00 до 5:00. Дотримання обмежень контролюють поліцейські й військові в повному бойовому спорядженні. Відкладені парламентські й муніципальні вибори, що були призначені на 26 квітня.

Премʼєр-міністр Ана Брнабич заявила, що в лікарнях та інших обʼєктах забезпечено 6 тисяч місць для лікування хворих на коронавірусну інфекцію. Угорщина вночі проти 19 березня пропустила з Австрії кілька тисяч громадян Сербії, котрі поверталися з країн Євросоюзу.

Сербські урядовці попереджають, що всі, хто повернувся з-за кордону, мають перебувати в ізоляції від 14 до 30 днів. За порушення ізоляції й комендантської години передбачені штрафні санкції й адміністративний суд за скороченою процедурою.

Надзвичайний стан запроваджений і в Північній Македонії, де зафіксували 43 випадки коронавірусу. Відкладені парламентські вибори, які були призначені на 12 квітня.

У Росії зафіксована перша смерть від коронавірусу

За офіційними даними, померла 79-річна пацієнтка московської інфекційної лікарні №2. Жінка була госпіталізована 13 березня. Причиною смерті стала пневмонія, викликана коронавірусом на тлі інших супутніх тяжких захворювань у жінки.

У жінки був діабет та ішемічна хвороба серця.

На сьогодні в Росії зафіксовано 147 випадків зараження коронавірусом, 87 з яких у столиці Москві.

США: через поширення COVID-19 Трамп узяв на себе надзвичайні повноваження

Президент США Дональд Трамп взяв на себе надзвичайні повноваження для мобілізації промисловості на боротьбу з коронавірусом. Рішення ухвалене на тлі посилення негативних наслідків пандемії.

Назвавши себе «президентом воєнного часу», Трамп скористався законом про оборонну промисловість 1950 року. Закон, ухвалений у роки Корейської війни, наділяє президента надзвичайними повноваженнями, що дозволяють змушувати підприємства розширювати виробництво і випускати життєво необхідні матеріали. Сьогодні це респіратори, маски, апарати для штучної вентиляції легенів та інші засоби боротьби з коронавірусом нового типу.

Трамп повідомив, що закон буде застосовуватися, якщо в США погіршиться ситуація з коронавірусом. «Сподіваюся, в цьому не буде потреби», – написав він у твіттері.

«Це – війна», – сказав Трамп, порівнявши боротьбу з коронавірусом із заходами, які вживалися під час Другої світової війни. Американський президент попередив про майбутні загальнонаціональні жертви.

У США виявлено понад 9 тисяч випадків зараження коронавірусом, 139 людей померли.

Кількість українців на карантині за кордоном зросла – МЗС

У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що за кордоном кількість українських громадян, які перебувають на карантині через поширення коронавірусу, зросла з 744 до 862.

Згідно з повідомленням зовнішньополітичного відомства у фейсбуці пізно ввечері 18 березня, наразі на карантині перебувають 830 українців у готелях Єгипту, 16 – у Бразилії, 7 – у Німеччині, 3 – у Домініканській Республіці, 3 – в Об’єднаних Арабських Еміратах, 2 – в Молдові та 1 – в Румунії.

Водночас кількість громадян України, які лікуються за кордоном, не змінилася: 5 – у Німеччині, 2 ­ – у Польщі, 2 – в Італії, і по одному – в Молдові, ОАЕ і Домініканській Республіці.

Повідомляється, що за межами України від COVID-19 5 українців одужали (4 – в Японії, 1 – в Італії), одна українка померла в Італії.

За ситуацію із коронавірусом в анексованому Криму відповідальна Росія – місія України в ООН

Постійне представництво України при ООН заявило, що за загрозу поширення коронавірусної інфекції в Криму повністю відповідає Росія, яка анексувала цю територію.

«Відповідно до IV Женевської конвенції, Росія як держава-окупант повинна забезпечити достатню гігієну і медичну допомогу жителям Криму. Росія повинна інформувати міжнародну спільноту про заходи, які вживаються для боротьби з поширенням COVID-19 в окупованому Криму», – йдеться в повідомленні місії в твіттері.

В анексованому Криму з 17 березня заборонили проводити будь-які спортивні, розважальні та інші масові заходи. У Севастополі з 19 березня закриваються всі школи, а вищі навчальні заклади перейшли на дистанційну форму навчання.

За даними «Росспоживнагляду», в Криму понад 130 осіб перебувають «під наглядом» через відвідини територій із фіксуванням випадків коронавірусу або контактів з потенційними його носіями.

Хворий на коронавірус депутат каже, що Зеленського дезінформують

Хворий на COVID-19 депутат Верховної Ради Сергій Шахов заявив, що члени команди президента України Володимира Зеленського дезінформують главу держави про ситуацію з карткою депутата.

«Повідомляю вам, що 17 березня я не був присутнім та зареєстрованим на позачерговому засіданні Верховної Ради через погане самопочуття, яке згодом виявилося симптомами коронавірусу. Ні я, ні, тим паче, мої колеги замість мене не голосували. Аби перевірити цю інформацію, достатньо уважно подивитися сайт ВР», – написав Шахов у фейсбуці.

Харків на карантині: транспортна проблема і безконтрольність

Тотальний карантин у місті мав розпочатися 18 березня. Напередодні для пасажирів зачинили харківській метрополітен, міська рада ввела обмеження щодо перебування людей у наземному транспорті. Також було вирішено закрити усі заклади громадського харчування. Було припинено пасажирське сполучення між містами області. Але далеко не всі протиепідемічні заходи вдалося впровадити у життя.

Коронавірус може зіграти злий жарт із владою – Доній

«Зміна плану роботи Верховної Ради є неприпустимою», – стверджував президент Володимир Зеленський. Однак Рада пішла на карантин до 3 квітня через епідемію COVID-19, незважаючи на його критику – з можливістю скликати засідання «для вирішення нагальних питань, пов'язаних з ситуацією в Україні».

Чи може українська влада скористатися карантином і забороною на протести для «проштовхування» рішень по Донбасу? Що чекає «нормандський формат» і Мінські переговори? І які рішення відкладають країни Заходу, з огляду на обмеження прав громадян під час епідемії?

Карантин і робота: як поєднати

18 березня стало першим днем, під час якого на території України почали діяти обмеження для громадського транспорту та міжміських перевезень. Задля запобігання поширенню хвороби COVID-19 у Києві, Харкові та Дніпрі припинило роботу метро. Залізничні, автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення теж зупинились. Окрім того, у столичному громадському транспорті дозволили перевозити людей лише у медичних масках і в обмеженій кількості.

Що зміниться для людей, які до пандемії щодня ходили на роботу й отримували зарплатню? Чи можуть вони працювати безпечно для себе, а то й піти у відпустку на час карантину? Чи повинен працедавець подбати про безпеку працівника, який добирається на робоче місце в умовах, близьких до транспортного колапсу, і ніде купити антисептик, респіратор чи медичну маску?

Радіо Свобода поставило ці та інші запитання профспілковим активістам та експертам, а також зібрало деякі вдалі рішення бізнесу щодо роботи в умовах карантину.

Китай практично зупинив поширення коронавірусу: від замовчування до тотального контролю

Офіційний Пекін повідомляє, що станом на 17 березня лише одна людина заразилася коронавірусом внутрішнього походження в місті Ухань, столиці провінції Хубей, звідки новий вид грипу поширився світом, а решта 12 випадків були привезені з-за кордону. Днем раніше був 21 випадок і тільки один з них походив із самої країни. Кількість нових випадків невпинно скорочується, що дає надію на закінчення епідемії в Китаї, який став джерелом нової хвороби наприкінці минулого року, що призвело до пандемії за лічені тижні. Кількість інфікованих коронавірусом у світі перевищила 200 тисяч​. І поки інші країни лише ухвалюють надзвичайні заходи для боротьби з хворобою, що отримала назву COVID-19, в самому Китаї життя починає повертається до нормального русла, зростає ділова активність після запровадження безпрецедентних заходів для обмеження людських контактів. Чи були ці заходи адекватні загрозі?

У Конгресі США зафіксували два випадки зараження коронавірусом

Двоє членів Палати представників Конгресу США оголосили в середу про те, що заражені коронавірусом. Про це, зокрема, повідомили конгресмен від Флориди Маріо Діас-Балард і конгресмен від Юти Бен Макадмс. Це перші два випадки зараження серед американських законодавців.

Конгресмен з Флориди у твіттері написав, що почувається добре і закликав американців поставитися до ситуації з коронавірусом «вкрай серйозно». Законодавець з Юти закликав американців до єдності, щоб «вийти з цієї кризи ще сильнішими». Як ці двоє конгресменів заразилися, невідомо, зараз вони перебувають на самоізоляції.

У Конгресі заявили, що медики намагаються виявити всіх на Капітолійському пагорбі, хто міг в останні дні контактувати з двома хворими конгресменами. 14 членів Конгресу оголосили, що підуть на карантин, оскільки мали зустрічі із зараженими вірусом колегами. У приміщеннях Конгресу проводять дезінфекцію.

Поширення вірусу серед законодавців загрожує зривом роботи Конгресу, коли може знадобитися ускладнення екстрених рішень.

У середу президент Дональд Трамп підписав закон, який передбачає надання можливості проведення тестування на коронавірус кожному американцеві і виділення допомоги тим, хто тимчасово опинився без роботи.

ВЦА: перший випадок COVID-19 на Донеччині – у Маріуполі

В Донецькій області підтверджено перший випадок коронавірусу. Про це повідомив 18 березня голова військово-цивільної адміністрації області Павло Кириленко.

«Вірус виявили у 52-річного маріупольця, що повернувся із Єгипту. Медики надають йому допомогу – усім необхідним лікарні забезпечені. Особи, що перебували з ним у контактні, виявлені й знаходяться під наглядом. Прошу жителів Маріуполя та області зберігати спокій і дбати про гігієну, у тому числі й інформаційну», – написав Кириленко у своєму Фейсбуці.

Донецька ВЦА проводить брифінги щодо епідемічної ситуації щодня, про заходи після першого зараження в області Кириленко пообіцяв повідомити на такому брифінгу 19 березня.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG