Коронавірус в Україні 18 березня. Перший день без метро
18 березня стало першим днем, під час якого на території України почали діяти обмеження для громадського транспорту та міжміських перевезень. Задля запобігання поширенню хвороби COVID-19 у Києві, Харкові та Дніпрі припинило роботу метро. Залізничні, автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення теж зупинились. Окрім того, у столичному громадському транспорті дозволили перевозити людей лише у медичних масках і в обмеженій кількості.
Як це вплинуло на пасажирів? Що відбувалось цього дня в міжнародному аеропорту «Бориспіль»? Та чому, попри закриття торговельних центрів, мережа магазинів «Епіцентр» продовжила свою роботу? Про усе це – у спеціальному репортажі Радіо Свобода.
В Україні виявили ще два випадки захворювання на COVID-19
Міністерство охорони здоров’я повідомило про два нових випадки коронавірусного захворювання COVID-19 в Україні. Про це йдеться в повідомленні МОЗ увечері 18 березня.
«Станом на 22:00 18 березня в Україні зафіксовано 16 випадків COVID-19:
Чернівецька (10), Житомирська (1), Київська (2), Донецька (1) області та місто Київ (2). Отримано за сьогодні пацієнтів 51 та 103 контактні особи», – йдеться в заяві міністерства.
За повідомленням, вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я досліджує не лише тих, у кого підозрюють хворобу, а й контактних осіб.
Кличко заперечує можливість відновлення роботи метр, яке закрите на час карантину
Київська влада не розглядає відновлення роботи метрополітену – про це міський голова Віталій Кличко заявив в ефірі Суспільного мовлення.
Кличко визнав, що жоден вид наземного транспорту столиці не може замінити метрополітен, який перевозить щодня 1,7 мільйона людей.
«Жоден з транспортних засобів – ні автобуси, ні маршрутки, ні трамваї чи тролейбуси – не зможуть перевезти таку кількість пасажирів, яку перевозить метрополітен. Тому ми обмежили зараз роботу різних закладів і звертаємося до підприємців, різних закладів по можливості зараз обмежити роботу, надати відпустки людям, щоб вони залишалися вдома. Зараз потрібно максимально обмежити соціальні контакти, тому що це є причиною розповсюдження інфекції», – зазначив мер.
Закриті кордони. Громадяни України, які проживають в інших країнах, не можуть повернутися додому
В аеропорту Борисполя не потрапили на свій рейс близько десятка людей – усе через коронавірус. Ці люди громадяни України з дозволом на постійне проживання в інших країнах – Іспанії, Німеччині, Арабських Еміратах.
Прикордонники не пустили їх на літаки, аргументуючи це постановою Кабінету міністрів України від 14 березня, що тимчасово обмежує перетинання державного кордону та закриває пункти пропуску (постанова 287).
Водночас, іноземців на рейси пропустили – українцям вилетіти не дають. У Державній прикордонній службі пояснили, що керуються постановами Кабінету міністрів, про які попереджали заздалегідь. Українцям, які не змогли повернутися додому, радять чекати кінця карантину та відновлення авіасполучення.
Нацбанк закликає бізнес переходити на безготівкові розрахунки, а банки – захищати працівників
Національний банк України 18 березня оприлюднив заходи з запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-9. Серед них – намір видавати банкам готівку з власних сховищ, причому в першу чергу ту, яка зберігалася там до виявлення коронавірусу в Україні.
«Національний банк здійснюватиме підкріплення банків готівкою безкоштовно (до 1 травня 2020 року) та враховуватиме їх потреби щодо сум і кількості готівки. Запаси готівки Національного банку є достатніми для забезпечення потреб економіки країни», – заявляють у центробанку. Це рішення обіцяють оформити окремою постановою.
Представники релігійних організацій України розглядають можливість онлайн-богослужінь – МВС
Представники різних релігійних організацій та церков запевнили, що богослужіння може проходити онлайн. Про це повідомив заступник міністра внутрішніх справ України Олександр Гогілашвілі після зустрічі з представниками різних релігійних організацій щодо проблеми протидії поширенню коронавірусу.
«Загроза, з якою сьогодні зіштовхнулись люди, що проживають на території України, досить серйозна, але має низький рівень поширення. На цьому етапі, дотримуючись правил та ставлячись відповідально до своїх обов’язків можна зупинити розповсюдження вірусу. На нас лежить велика відповідальність за життя та здоров’я людей, тому ми повинні діяти рішуче та з розумінням» – зазначив Гогілашвілі.
У Дніпрі з підозрою на коронавірус обстежується 8 людей
В інфекційній лікарні №21 Дніпра, яка визначена базовою на випадок емідемії, перебуває вісім людей з підозрою на коронавірус. Інформацію про це Радіо Свобода підтвердив директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Валерій Сердюк.
За його даними, семеро пацієнтів почуваються нормально, у них зафіксоване незначне підвищення температури – від 36,7 до 37,1 градуса.
«Ці люди почуваються нормально, але ми не можемо змінити протокол. Вони перебувають на обстеженні», – сказав Валерій Сердюк.
Кількість інфікованих коронавірусом у світі перевищила 200 тисяч
Кількість інфікованих у світі новим коронавірусом станом на 16:00 18 березня перевищила 200 тисяч і тепер становить 204 209. Про це свідчать дані Центру системних досліджень при Університеті Джона Гопкінса.
Померла 8 244 людина, понад 82 тисячі одужали.
В Україні зупинили пасажирські перевезення залізницею
Трамп: США та Канада погодилися закрити кордон
Президент США Дональд Трамп повідомив 18 березня, що його країна і сусідня Канада погодилися закрити кордон. За його словами, заборона стосуватиметься «несуттєвого трафіку», а на торгівлю це не вплине.
«Ми за взаємною згодою тимчасово закриємо наш північний кордон із Канадою для несуттєвого руху. На торгівлю це не вплине. Деталі згодом», – пообіцяв американський президент.
На дистанційну роботу перейти можуть не всі. Українські медики працюють «в полі»
«Євробачення-2020» у Ротердамі скасовано
Пісенний конкурс «Євробачення», який цього травня мав відбутися у Ротердамі, скасували. Про це повідомили організатори конкурсу.
Інститут молекулярної біології НАН виготовляє експрес-тести на коронавірус
В Інституті молекулярної біології НАН підтвердили, що виготовляють вітчизняні експрес-тести на коронавірус. Про це у коментарі Радіо Свобода повідомив директор Інституту молекулярної біології Національної Академії наук України Михайло Тукало.
«Зараз ми страшно зайняті...ми зараз горимо з цими тестами, тому що дуже багато замовлень», – сказав він.
У ЄС підозрюють російські ЗМІ в поширенні дезінформації про коронавірус
Євросоюз підозрює російські провладні ЗМІ в поширенні дезінформації про коронавірус. Москва намагається розділити жителів європейських країн і викликати у них паніку і недовіру до європейської медичної системи. Такі твердження містить доповідь Європейської служби зовнішніх зв’язків, з яким ознайомилися західні ЗМІ, зокрема, інформагенція Reuters та британська газета Financial Times.
Інформація поширюється англійською, іспанською, французькою та німецькою, стверджується в доповіді. Фахівці Євросоюзу заявляють про виявлення щонайменше 80 випадків поширення дезінформації.
При цьому Москва поширює фейковий новини не на одну тему, а висуває суперечливі версії, щоб створити щільний інформаційний шум, стверджує доповідь.
25 осіб з підозрою на коронавірус шпиталізовані у Львівську інфекційну лікарню
На сьогодні у Львівському обласному інфекційному шпиталі перебувають на лікуванні 25 осіб із респіраторними симптомами захворювання. Проби аналізів скеровані на обстеження у Київ, починаючи від 15 березня. Досі не оприлюднені дані, чи у людей виявили коронавірус.
Всі громадяни, які зараз у лікарні, перебували у країнах, де поширений коронавірус, а це Словенія, Чехія, Італія, Польща, Данія, Іспанія, Німеччина, Єгипет, Франція, Нідерланди, або ж контактували з людьми, які повернулись з епідеміологічного вогнища.
«Їхній стан середньої важкості, а у когось більш легкий. Пацієнти з різних районів області, найбільше – зі Львова. Є група, яка повернулась з туристичної мандрівки Європою», – повідомив керівник департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації Андрій Васько.
На Львівщині працює 11 бригад екстреної медичної допомоги, які готові виїжджати по людей із підозрою на коронавірус. У Львівську область ще не надійшли швидкі тест-системи для виявлення антитіл до коронавірусу. Вони визначають результат на п’ятий день після появи симптомів. Львівська міськрада закупить до кінця тижня 1000 таких тестів.
«Достовірність експрес-тестів є низькою. Ми будемо надсилати аналізи у Київ, згідно з загальною процедурою. Але лікуватимемо незалежно від стану пацієнта, за наявністю дихальних розладів. Легкі форми коронавірусу лікуватимуться вдома», – заявив Андрій Васько.
В умовах загрози епідемії коронавірусної інфекції Covid-19 у Львові від 16 березня призупинена робота багатьох об’єктів підприємницької діяльності. Створені моніторингові групи, які перевіряють дотримання бізнесменами карантинних заходів. Наразі підприємців, які порушують заборону, попереджають.
Коронавірус: в Ірані зафіксували рекордну кількість смертей за добу
Влада Ірану заявила 18 березня, що жертвами нового коронавірусу за добу стали ще 147 людей – це рекордна кількість смертей за день у країні, загалом ще число летальних випадків сягнуло 1135.
«Тепер всі знають про цю хворобу, і що дуже дивно, це те, що деякі не сприймають це всерйоз», – заявив заступник міністра охорони здоров’я Аліреза Раізі під час пресконференції.
Він додав, що якщо люди сприятимуть владі, то ситуацію вдасться взяти під контроль, в іншому випадку епідемія триватиме понад два місяці.
За словами Раізі, за останні 24 години було підтверджено 1192 нових випадків зараження, що збільшило загальну кількість до 17161. Найбільше нових випадків – 213 – у провінції Тегеран.
Заступник міністра поскаржився, що у Тегерані ринки переповнені, а люди продовжують подорожувати власним транспортом, незважаючи на попередження не робити цього.
Іран ще не вводив ніяких обмежень у країні, але посадовці неодноразово закликали населення залишатися вдома.
Депутат Ради Шахов розповів про свої симптоми COVID-19
Депутат Верховної Ради Сергій Шахов повідомив, що лікарі підтвердили наявність у нього захворювання COVID-19.
«Сьогодні зателефонували лікарі з лабораторії і сказали, що підтверджується коронавірус. Одразу хочу всім сказати – це не так страшно, як його малюють. Треба прибирати паніку, і якщо Шахов хворий на коронавірус, і я отримую документ з лабораторії державної, що я захворів, буду доповідати кожен день, що відбувається з моїм організмом», – пообіцяв депутат у включенні, яке транслював у своєму фейсбуці.
«Почуваюся нормально. Розпочалося все це три дні тому: температура 38 градусів, і я, як нормальний громадянин України, викликав лікарів і здав аналізи спочатку на грип. Аналізи були негативні. Коли я запитав, чи є аналізи і тест на коронавірус, лікарі відповіли, що ні. Викликав на другий день лікарів спеціально, щоб перевірили мої легені. Дали нормальні прості рецепти: більше пити води. І в цій ситуації, просто як лікувала мене мама, бабуся – малина, лимон. І от сьогодні я почуваю себе вже нормально: температура впала», – твердить Сергій Шахов.
Раніше 18 березня завідувач Обухівського районного відділу лабораторних досліджень Анатолій Власенко підтвердив, що в Обухівському районі міста Києва зареєстрований випадок зараження коронавірусом, але відмовився прямо відповісти, чи мова йде про народного депутата, члена депутатської групи «Довіра» Сергія Шахова, який мешкає в селі Романків. Водночас, він це і не спростував.
Завідувач Обухівського районного відділу лабораторних досліджень Анатолій Власенко підтвердив, що в Обухівському районі міста Києва зареєстрований випадок зараження коронавірусом, але відмовився прямо відповісти, чи мова йде про народного депутата, члена депутатської групи «Довіра» Сергія Шахова, який мешкає в селі Романків. Водночас, він це і не спростував.
«Я такої інформації не можу надати вам, нам заборонено вказувати. Тільки факт, що воно зареєстроване в районі. А хто саме, яка адреса – я не можу вам сказати, нам заборонено», – заявив Анатолій Власенко у коментарі журналістці «Схем» (проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»).
На уточнення журналістки, що ця інформація вже потрапила в мережу інтернет, а тому потребує перевірки, він зазначив наступне: «Значить вона просочилась в інтернет якимись шляхами, розумієте. Ну ніхто ж не знав, що це депутат, наприклад, чи де він там працює», – завідувач Обухівського районного відділу лабораторних досліджень МОЗ.
Власенко також додав, що цей випадок був діагностований у Лабораторії центру громадського здоров’я.
Два джерела «Схем» в оточенні керівництва МОЗ на умовах анонімності також підтвердили, що згаданий пацієнт, в якого підтвердили захворювання на коронавірус – це член депутатської групи «Довіра» Сергій Шахов.
На сайті ВРУ оприлюднили «повідомлення щодо народного депутата Сергія Шахова», у якому повідомляється наступне: «У відповідь на запити засобів масової інформації інформуємо, що народний депутат України Сергій Шахов на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій 16 березня та на позачерговому засіданні Верховної Ради України 17 березня 2020 року був відсутній. Інша інформація уточнюється».
Помічниця Сергія Шахова, яка взяла слухавку, повідомила «Схемам», що він планує вийти у прямий ефір в мережі Facebook, де надасть свої пояснення.
Раніше у мережі була розповсюджена інформація з посиланням на правоохоронні органи та лікарів Обухівського району про те, що тест підтвердив захворювання парламентаря Сергія Шахова. Сам депутат у коментарі ЗМІ це заперечує, натомість говорить, що хворіє на ГРВІ.
Через карантин Чехії бракує робочих рук з-за кордону, зокрема з України
«Найбільшою проблемою останніх днів був саме брак людей. Низка працівників є вдома з дітьми. Частина робітників з-за кордону, зокрема з України, виїхала протягом останнього тижня додому. І тут цей збій очевидний», – Томаш Проуза, економіст, президент чеського Союзу торгівлі й туризму.
Томаш Проуза наголосив, що нині тільки в крамницях не вистачає 20 тисяч людей, «продавчині сидять вдома з дітьми або ж виїхали в Україну».
За останніми повідомленнями Міністерства охорони здоров’я в Чехії зареєстровано 383 особи інфіковані коронавірусом.