Група Європейської народної партії, найбільша в Європарламенті, привітала Олега Сенцова та інших українців зі звільненням з російських в'язниць.
«Ми вітаємо звільнення лауреата Сахарова Олега Сенцова та його українських друзів з російських в'язниць. Ми з нетерпінням чекаємо пана Сенцова в Європарламенті, що особисто відзначити його», – йдеться у повідомленні.
25 жовтня минулого року Європарламент оголосив українського режисера та політичного в’язня Кремля Олега Сенцова лауреатом премії Сахарова. Сенцов – перший в історії представник України, якого відзначили цією нагородою.
Прес-секретар президента Росії прокоментував обмін. Дмитро Пєсков заявляє, що обмін утримуваними особами між Росією і Україною відбувся.
«Так, обмін відбувся. Ми вітаємо і раді, що російські громадяни повернулися додому. Там Вишинський є. Списки підуть пізніше. Поки в цілому оцінка така», – цитують кремлівського речника агенції новин.
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевичс у Твіттері привітав звільнення українських в’язнів з російських тюрем і їх повернення додому.
«Дуже добре, що українських політичних в'язнів, включаючи Олега Сенцова та моряків, нарешті звільнили, Росія ніколи не мала брати їх в заручники, на жаль, ціною ключового свідка у справі MH17 Цемаха, проте, я вірю, що справедливість зрештою буде встановлена», – написав Ринкевичс.
Повернення у фотографіях:
Кореспондент Радіо Свобода у Брюсселі Рікард Йозвяк: «Рада Європи вітає звільнення в’язнів Росією та Україною і заявляє, що це є «обнадійливим кроком до нормалізації відносин між двома державами-членами Ради Європи»:
Свідка в справі збитого на Донбасі літака рейсу MH17 Володимира Цемаха допитали перед відправленням до Росії в межах обміну утримуваними громадянами, повідомив президент України Володимир Зеленський.
«Допитали і не тільки перед поверненням. Я не називатиму прізвищ європейських лідерів, з якими ми проговорили час для всіх слідчих дій. Ми все це зробили. Все, про що нас попросили. Це було складно. Я боявся, що через це може зірватися обмін», – розповів Зеленський.
Голова Служби безпеки України Іван Баканов в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» розповів, що відсутність Цемаха в списку на обмін означала б припинення переговорів із Росією.
Людмила Денисова, український омбудсмен, каже, що всім звільненим в’язням, які цього потребують, – буде надана медична допомога.
«Група семи», через своїх послів у Києві, вітає звільнення в’язнів:
Міністр закордонних справ Чеської республіки Томаш Петршічек привітав обмін і вважає його кроком до завершення конфлікту між Україною та Росією.
«Я вітаю обмін в’язнями між Україною та Росією, включно з кінорежисером Олегом Сенцовим та українськими моряка, затриманими минулого року під час інциденту в Керченській протоці. Я розглядаю обмін як крок уперед до завершення конфлікту», – написав глава чеської дипломатії.
Мама Олега Сенцова – Людмила Сенцова – отримує перший дзвінок від сина, який на волі, прилетівши в аеропорт «Бориспіль». Відео Радіо Свобода і Крим.Реалії:
Крістофер Міллер, кореспондент Радіо Свобода: «Величезна подія. 70 росіян та українців в центрі довгоочікуваного обміну в’язнями між воюючими країнами, прибули до Москви та Києва...»:
Посол України в Австрії Олександр Щерба: «Олег Сенцов зустрічає свою доньку. Після тортур. Після голодувань. Після 5 років за Полярним колом»:
Українські моряки вже у військовому шпиталі для медичного обстеження після понад дев’яти місяців російської неволі:
Кореспондент агентства «Укрінформ» Роман Сущенко після повернення із російського ув’язнення збирається повернутися до журналістики.
«Звичайно, я й нікуди не йшов від неї (журналістики – ред.). Повернуся в рідне агентство «Укрінформ», – розповів Сущенко журналістам в аеропорту «Бориспіль».
Він заявив, що хоче «поспілкуватися з колегами, обійнятися з друзями, поїхати на могилу до батька», який помер на початку березня 2018 року, коли його син перебував під арештом у Росії.
Інший звільнений українець Олександр Кольченко після п’яти років у в’язниці висловив бажання продовжити навчання в Таврійському національному університеті.
«[Буду вчитися] за тією ж спеціальністю – туризм. [Буду] агентом з організації туризму», – розказав Кольченко.
У відповідь на питання Радіо Свобода, чи збирається він повертатися до анексованого Росією Криму, він заявив: «Коли [президента Росії Володимира] Путіна повалять – обов’язково».
Твіт агенції Укрінформ з фото – Роман Сущенко (в центрі) в аеропорту після прибуття:
Адвокат українських моряків Микола Полозов святкує їхнє повернення і волю:
В Живому блозі про обмін колеги з Російської редакції Радіо Свобода, звертають увагу на велику різницю у тому, як зустрічають українців на Батьківщині, і як зустрічали своїх у Москві:
«Москва пока не опубликовала список вернувшихся из Украины россиян. Владимир Путин, в отличие от Владимира Зеленского, в аэропорт не приехал. Как пишут многие издания, кроме главного редактора «РИА Новости Украина» Кирилла Вышинского, с которым во Внукове аккуратно поздоровался главный редактор МИА «Россия сегодня» Дмитрий Киселев, остальных прилетевших из Киева не встречал вообще никто».
І ще на цю ж тему: «Солдати без облич у секретній війні Путіна в Україні: в той час, як українські телетрансляції показують радісні сцени повернення українських в’язнів з кремлівської неволі, Росія оприлюднила фото своїх повернених із заретушованими обличчями»:
Фото з допису у Фейсбуці – видно, що біля російського літака у Москві з тими, хто прилетів з Києва в рамках обміну, і дійсно не велелюдно:
Кого звільняти далі: Підтримувані Росією бойовики на Донбасі утримують 227 українців, повідомила Служба безпеки України.
У службі розповіли, що «робота зі звільнення громадян України триває».