Доступність посилання

ТОП новини

Мовчання Путіна. Чого очікувати від держави, яка 3 дні замовчувала аварію на атомному підводному човні


Президент Росії Путін та міністр оборони Росії Шойгу. Розмова про «Лошарика». Кремль, 02.07.2019 рік
Президент Росії Путін та міністр оборони Росії Шойгу. Розмова про «Лошарика». Кремль, 02.07.2019 рік

Президент Росії Володимир Путін фактично підтвердив, що підводний човен, на якому – ймовірно 1 липня 2019 року – сталася пожежа і загинули 14 моряків, був атомним.

Про це стало відомо 4 липня, коли сайт президента Росії оприлюднив текст розмови Путіна з міністром оборони Сергієм Шойгу.

Розмова про підводний човен «Лошарик» у Кремлі. Президент Росії Володимир Путін та міністр оборони Сергій Шойгу. Москва, 2 липня 2019 року
Розмова про підводний човен «Лошарик» у Кремлі. Президент Росії Володимир Путін та міністр оборони Сергій Шойгу. Москва, 2 липня 2019 року

Так, зокрема, президент Росії запитує про те, в якому стані «ядерна енергетична установка».

«Ядерна енергетична установка на цьому апараті повністю ізольована та безлюдна. Плюс до цього, діями екіпажу здійснені всі необхідні заходи зі захисту установки, вона повністю в працездатному стані», – згідно з публікацією, відповів Шойгу.

Далі міністр оборони Росії повідомляє, що аварія підводного човна сталася «внаслідок пожежі в акумуляторному відсіку», однак не пояснює, чому саме відбулося займання.

Міністр сказав, що загинули через отруєння чадним газом, задихнулися у диму.

Сергій Шойгу повідомив, що частина екіпажу вижила. За його словами, військовослужбовці евакуювали з палаючого відсіку станції представника цивільної промисловості, задраїли за собою люк і до кінця боролися з пожежею.

Заявляють, що усім загиблим планують дати державні нагороди Росії.

Перед цим речник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, відповідаючи на запитання журналістів, що деталі аварії на підводному човні не розголошуватимуться «через таємницю».

Росія також досі не повідомляє точний час і місце катастрофи.

Чому мовчали спочатку і чому не кажуть усього досі?

Ситуація серйозна, якщо на тлі намагань Москви обмежувати поширення інформації про аварію на підводному човні, російський президент визнав, що судно оснащене ядерним реактором, пише кореспондент Голосу Америки Богдан Цюпин.

Кремль каже, що інцидент стався у понеділок, але офіційно його визнали у вівторок, і лише у четвер з'явилася інформація про те, що той підводний човен атомний.

Протягом цих трьох днів багато країн висловили занепокоєння цією ситуацією і небажанням Росії повідомити точне місце перебування човна.

Зокрема, особливу увагу до цього інциденту і до можливої радіаційної загрози виявляла Норвегія. Адже саме поруч її кордонів, на березі Баренцевого моря розташований порт Сєвєроморськ, де – за повідомленнями – перебуває аварійний підводний човен.

Вже 3 липня норвезька служба ядерної безпеки повідомила, що провела дослідження і не виявила підвищення рівня радіації. Також Норвегія заявила, що звертається до відповідної російської служби за додатковою інформацією.

«Лошарик» чи ні?

За повідомленням низки ЗМІ, може йтися про атомний підводний човен, який був носієм глибоководної станції 1-го рангу АС-12 проекту 10831 – відомої під назвою «Лошарик».

Імовірно, фотографія атомної глибоководної станції 1-го рангу АС-12 проекту 10831 «Лошарик»
Імовірно, фотографія атомної глибоководної станції 1-го рангу АС-12 проекту 10831 «Лошарик»

За офіційною версією, ця станція призначена для океанографічних досліджень, зокрема в Арктиці. За неофіційною – для диверсій на об’єктах, розташованих на морському дні, наприклад, кабелів зв’язку і станцій спостереження за російським флотом.Тому, у соціальних мережах обговорюють чи не могли бути пов'язані збої у роботі Інтернету, мереж Фейсбук та Інстаграм, із аварією на російському атомному підводному човні.

Атомну глибоководну станцію «Лошарик» спустили на воду в 2003 році. Станція жодного разу не потрапляла на офіційні фотографії, і, за оцінками ЗМІ, може бути найсекретнішим і найдорожчим проектом російського флоту.

«Она утонула»

У Сєвєроморську, який є базою Північного флоту Росії, також базувався підводний човен «Курськ», який затонув 2000 року, забравши життя 118 моряків.

10 серпня 2000 року субмарина «Курськ» вирушила на навчальне завдання недалеко від Кольської затоки для пуску крилатої ракети.12 серпня перед навчальної атакою судно перестало виходити на зв'язок. На наступний день підводники виявили затонулий «Курськ» на глибині 108 метрів.

Згодом розслідування встановило, що аварія сталася внаслідок вибуху торпеди. Досі у фахівців є безліч питань до керівництва Росії. І, зокрема, щодо того – чому так довго мовчав Володимир Путін.

Виступаючи через 3 тижні після катастрофи в шоу Ларрі Кінга на СNN, на запитання ведучого, що сталося із субмариною, Путін відповів: «Вона потонула».

Така поведінка ядерної держави викликає занепокоєння, бо ставить під питання світову безпеку.

Читайте ще: Пожежа на підводному апараті Росії: абсолютні таємниці і коментарі експертів

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG