Політичний журналіст Марк Мюррей в соцмережах ставить питання:
«Протягом останньої доби Трамп твітнив про мігрантів, «60 хвилин», Фундацію Клінтона і НАТО, але не про це»
У Берліні проходить акція на підтримку України:
Цікаве спостереження голови Інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича:
А тим часом в київських обмінниках валюти:
У Верховній Раді виступає народний депутат Юлія Тимошенко. Вона висловлює воєнний стан, але при цьому просить виключити з указу президента третій пункт, назвавши його «руйнацією житя українців»: «Батьківщина» за воєнний стан, але не за такий (бо цей про руйнацію прав і свобод). Ми не бачимо необхідність, навіщо зараз це робити».
На фото – український моряк Андрій Артеменко.
За словами віце-спікера парламенту Ірини Геращенко, він – один серед тих, хто опинився в полоні.
Його батько Анатолій Артеменко розповів, що син уклав вже другий контракт з Військово-морськими силами Збройних сил України, а востаннє він спілкувався з Андрієм півтора тижні тому.
Читайте більше про моряків, які ймовірно опинились у полоні, у нашому матеріалі.
Представники західних країн висловили підтримку України. Зі спільною заявою про це від імені США, Великої Британії, Нідерландів, Польщі, Франці і Швеції виступила постійний представник США в ООН Ніккі Гейлі.
Вона, зокрема, назвала провокацією саме дії Росії. Її напад на українські кораблі є «небезпечною ескалацією і порушенням міжнародного права», наголосила Гейлі.
Західний аналітик Аріяна Ґіць закликає до обрежного прочитання новин, які йдуть з Росії. «Як і з багатьма значущими подіями, російський напад на Україну у Керченській протоці підняв хвилю повної нісенітниці та брехні стосовно внутрішньої політики України та міжнародних справ. Читайте (новини) мудро».
Країни НАТО своїми каналами вимагатимуть від Росії звільнення моряків – результати екстренного засідання Комісії Україна-НАТО
Звільнення членів екіпажів українських військових кораблів, вимоги розблокувати морський рух через Керченську протоку й досягнення деескалації напруження, – такі основні результати засідання Комісії Україна-НАТО, скликаного в екстренному порядку на вимогу офіційного Києва.
«Україна представила всі докази агресії Росії в Керченській протоці й всі в НАТО зрозуміли, що відбувається. Були ухвалені рішення звільнити всіх моряків, і країни-союзниці вимагатимуть це від Росії через свої контакти. По-друге, для України має бути розблокована протока. Й останнє – деескалація напруження та вирішення всієї цієї ситуації», – пояснив у штаб-квартирі НАТО голова Представництва України Вадим Пристайко.
Зі свого боку, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ закликавши Росію припинити свої агресивні дії, запевнив, що блок намагається знайти шляхи подальшої підтримки України, а Москва за свої дії має нести відповідальність.
Виступ міністра закордонних справ Павла Клімкіна у Раді:
Виступ секретаря РНБО України Олександра Турчинова у Верховній Раді з приводу воєнного стану:
Постійний представник України в ООН Володимир Єльченко під час засідання Ради безпеки ООН: Єльченко показав Угоду, з підписом Росії під нею, помахав документом у бік російського представника. Ця Угода гарантує свободу навігації Керченською протокою...
Політолог Тарас Березовець: Показово, хто з наших політиків звинуватить в Азовській кризі не Росію, а Україну:
«Коли США стали жертвою підлої атаки з боку Японської імперії в Перл-Харборі, серед американських політиків не знайшлося жодного камікадзе, хто звинуватив би вашингтонську владу і президента Франкліна Рузвельта в тому, що він проспав напад японців. Тому так важливо поспостерігати за реакцією тих, хто звинуватить в тому, що сталося не Росію, а Україну. А такі є, навіть не сумніваюся», – зазначив експерт.
«Свободу українським морякам!» Акція протесту проти дій Москви біля російського посольства у Варшаві:
Постійний представник США в ООН Нікі Гейлі під час засідання Ради безпеки ООН: «Заради міжнародного миру та безпеки, Росія має негайно покласти край своїй незаконній поведінці і поважати навігаційні права та свободи всіх країн». Гейлі також сказала, що її виступ віддзеркалює позицію найвищого американського керівництва, включно з президентом Дональдом Трампом.
Колишній речник СММ ОБСЄ в Україні Майкл Бойцюрків звертає увагу на заяву Постійного представника США в ООН Нікі Гейлі під час спеціального засідання Ради безпеки ООН в Нью-Йорку. Вона сказала про Росію: «Так не можуть діяти законослухняні цивілізовані країни. Перешкоджання законному транзиту України через Керченську протоку є порушенням згідно з міжнародним правом. Це зухвалий акт, який має бути засуджений міжнародною спільнотою, яка з цим ніколи не погодиться».
Іще на тему санкцій проти Росії за ескалацію та інцидент біля Керченської протоки. Ексклюзив Радіо Свобода з Ребекою Гармс!
У ЄС не виключають нових санкцій проти Росії у зв’язку з ескалацією ситуації в Азовському морі. Про це йшлося у понеділок на зустрічі послів ЄС, присвяченій загостренню конфлікту, повідомив у Twitter брюссельський кореспондент «Радіо Свобода» Рікард Йозвяк.
Він повідомив, що посли завершили свою зустріч у понеділок та продовжать обговорення цього питання у вівторок. «Не виключені нові санкції протии Росії», – зазначив журналіст.
На думку впливової американської газети The New York Times, «конфронтація біля Керченської протоки, яка є вузькою водною артерією, що розділяє Чорне та Азовське моря, позначила поворотний момент в неоголошеній війні між Росією та Україною».