Зараз під Верховною Радою, яка розглядає питання про можливе запровадження воєнного стану:
Комісар ЄС з політики сусідства і переговорів щодо розширення Йоганес Ган: «Розвиток подій в Азовському морі є неприйнятним. Росія має негайно звільнити кораблі й екіпажі, надати медичну допомогу пораненим українським військовослужбовцям. Керченська протока має знову бути відкритою для безперешкодного руху всіх суден. Важливо негайно провести деескалацію».
Для кращого розуміння — карта, де стався інцидент 25 листопада:
Як все було з кораблями – пряма мова:
Кореспондент американської телекомпанії CNN Ману Раджу: «Трамп, який неодноразово звинувачував Обаму за російську анексію Криму, все ще не коментував російське захоплення трьох українських військових кораблів».
Франція і Німеччина засудили напад російських морських прикордонників і сил спецпризначення на українські кораблі в міжнародних водах, здійснений 25 листопада, і заявили, що застосуванню Росією сили проти українських кораблів нема виправдання.
Міністерство закордонних справ Франції висловило глибоке занепокоєння з приводу «серйозних морських інцидентів, що сталися між Росією й Україною в Керченській протоці». «Із того, що нам відомо на цей час, ніщо не виправдовує такого застосування сили з боку Росії», – наголошено в заяві.
Також у Німеччині «з великим занепокоєнням узяли до уваги повідомлення про останній інцидент у Керченській протоці між Україною і Росією», заявив речник федерального уряду Штеффен Зайберт. «Уряд закликає до стриманості і деескалації і залишається в контакті з обома сторонами», – додав він.
Крім того, в заяві звернено увагу, що, за відомими на цей час німецькому урядові фактами, «не бачиться ніякого виправдання… застосуванню воєнної сили російськими військами». «Ми закликаємо Росію звільнити кораблі і відпустити на волю утримуваних моряків», – заявили в Берліні.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеремі Гант: Сполучене Королівство рішуче засуджує застосування сили Росією проти українських кораблів, які входили в Азовське море. Знову ми спостерігаємо російську зневагу до міжнародних норм і українського суверенітету. Росія має звільнити затриманих українських моряків і гарантувати вільне проходження суден через Керченську протоку.
Радіо Свобода популярно пояснює про обмеження під час можливого воєнного стану:
Пікет активістів ВО «Свобода» під Верховною Радою, яка обговорює можливість запровадження воєнного стану:
Затримка українських військових кораблів, обстріли та поранення українських моряків неприпустимі, а Росія повинна негайно звільнити затриманих і забезпечити необхідною медичною допомогою. Таку заяву зробила речниця голови Європейської дипломатичної служби Майя Коціянчич на тлі розвитку ситуації в Чорному морі та Керченській протоці.
Міністр оборони Естонії Юрі Луйк: Повноцінний військовий конфлікт може спалахнути в Україні в будь-який момент:
Міжнародне агентство енергетичної інформації Platts: недільний інцидент між російським та українським флотами в Керченській затоці, як очікується, не вплине на потоки енергоносіїв з Чорноморського регіону, але має потенціал до значного погіршення вже й без того напружених відносин між двома сусідами, кажуть аналітики.
Англомовна київська газета Kyiv Post: Джерело в Центральній виборчій комісії повідомило «Українську правду», що під час воєнного стану проведення виборів є можливим, але все залежить від умов в рішенні, що його ухвалить парламент. Рада збирається о 1600.
Кремль вважає, що Росія діяла в Керченській протоці у відповідності з законодавством:
Драматичний аудіозапис з протараненого українського корабля – одного з трьох, що були захоплені росіянами 25 листопада. «Надайте допомогу! Надайте допомогу!»... На кораблі були поранені українські моряки.
Президент Литви Далія Ґрибаускайте: «Рішуче засуджую російську агресію проти України. Захоплення українських кораблів в Крченській протоці – ще одне кричуще порушення міжнародного права і власних зобов’язань Росією».
Дії Росії неприпустимі, українські кораблі й моряків слід негайно звільнити – Коціянчич
«Небезпечна ескалація напруги в Азовському морі (зіткнення відбулося на вході до Азовського моря – ред.), чому ми є свідками, включно із затримкою українських кораблів, їхні обстріли Росією та поранення кількох українських військових є неприпустимими. Ми очікуємо, що Росія негайно звільнить кораблі й їхні екіпажі та надасть пораненим необхідну медичну допомогу», – сказала речниця голови Європейської дипломатичної служби Майя Коціянчич.
Коціянчич підкреслила, що Євросоюз також очікує від Росії відкриття шляху для мореплавства всіх суден.
А ще додала, що найпізніше завтра, 27 листопада, країни-члени ЄС будуть розглядати цю ситуацію на черговому засіданні Політичного та безпекового комітету.