Сьогодні, 26 вересня, президент України Петро Порошенко має виступити з промовою перед гостями 73-ї сесії Генасамблеї ООН, а також передати передати генеральному секретарю Антоніо Гуттерешу дипломатичну ноту про непродовження Україною Договору про дружбу і співробітництво з Росією. Про це повідомила представник гуманітарної групи на переговорах у Мінську та перша віце-спікер Верховної Ради Ірини Геращенко.
25 вересня український президент уже мав виступ у рамках цьогорічної сесії Організації Об'єднаних Націй.
Під час Заходу високого рівня щодо діяльності ООН з підтримання миру він закликав ввести миротворчу місію на Донбас. На його думку, це могло б змусити Росію добросовісно виконувати Мінські домовленості.
«Я впевнений, що багатонаціональна миротворча операція під егідою ООН з єдиною чітко визначеною метою щодо відновлення суверенітету та територіальної цілісності України може бути визначальним фактором припинення страждань українського народу. Ми вважаємо, що не існує кращого способу як розгортання такої операції з повноцінним мандатом ООН», – наголосив Порошенко.
Він також акцентував увагу присутніх на тому, що Росія виступає проти миротворців на Донбасі, зокрема, тому що «боїться, що вони побачать російських військових та військову техніку на всій окупованій території».
«Вони також бояться втратити контроль над українсько-російською ділянкою кордону, який Кремль утримує для забезпечення постійної інфільтрації своїх військ на Донбас, – зазначив український президент та запитав: – Хіба не повинна ООН надати сміливу відповідь цьому виклику?».
До речі, саме сьогоді стало відомо про те, що Петро Порошенко нарешті продає свій суднобудівний завод «Кузня на Рибальському».
«Фонд Прайм ессетс кепітал, який управляє активами Петра Порошенка, повідомив, що досяг принципової угоди про продаж заводу «Кузня на Рибальському» вітчизняному покупцеві. У разі, якщо Антимонопольний комітет надасть згоду, і будуть вирішені всі формальності, угоду підпишуть і реалізують», – написав речник президента Святослав Цеголко.
Щоправда, хто саме є покупцем заводу, він не поінформував.
А ще сьогодні з'явилась інформація, що завтра, 27 вересня, Петро Порошенко під час візиту до США нарешті прийме два патрульних катери класу «Айленд».
Вирішення бюрократичних перепон щодо отримання цих катерів у подарунок Україною тривало роками. Процес активно зрушив з місця лише навесні 2018 року після виходу ось цього розслідування програми «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»):
Тим часом журналістка Валерія Єгошина, яка і звернула увагу у своєму розслідуванні на проблеми з передачею Україні двох патрульних катерів класу «Айленд», вважає, що інформація про продаж заводу Порошенка «Кузня на Рибальському» не дарма з'явилася саме напередодні завтрашньої події.
«За цим дивним збігом, гадаю, криється можлива завтрашня промова президента на тему: «Не було жодного опору чи конфлікту, я взагалі-то Кузню продаю, ви що не чули, зрадофіли», – припускає вона.
Між іншим, український президент сьогодні святкує свій День народження: нині Петру Порошенку виповнюється 53 роки.
У соцмережах можна зустріти пости з привітаннями на його адресу:
Водночас є і дописи, у яких увага акцентується на сумних паралелях, пов'язаних з числом 53:
Перед своїм основним виступом у рамках 73-ї сесії Генасамблеї ООН Петро Порошенко зустрівся з представниками відомих американських та глобальних компаній, вже представлених в Україні чи ще тільки зацікавлених в розвитку бізнесу тут.
За його словами, вони готові збільшувати інвестиції в Україну і це є результатом реформ останніх років.
А ось і спільне фото українського та американського президентських подружжів:
Комітет із закордонних відносин Сенату США затвердив резолюцію, в якій Голодомор 1932-1933 років визнається геноцидом українського народу
Тепер її має проголосувати верхня палата американського парламенту.
Речник Петра Порошенка Святослав Цеголко наголошує, що це є «ще одним прикладом стратегічного партнерства України і США» і символічним кроком Сенату.
«Ще вчора Петро Порошенко заявив: «Але ми не зупинимось і зараз ми чекаємо на рівні комітету Конгресу рішення Сполучених Штатів Америки про визнання Голодомору геноцидом», – акцентує він.
У рамках 73-ї сесії Генеральної асамблеї ООН Петро Порошенко зустрівся зі спецпредставником США з питань України Куртом Волкером, який подарував українському президенту копію декларації Державного секретаря США Майка Помпео від 25 липня 2018 року.
«У документі чітко і недвозначно зафіксована позиція США щодо невизнання незаконної анексії РФ українського Криму», – наголосив Порошенко та подякував за «символічний подарунок».
У свою чергу Курт Волкер зазначив, що для нього було великою честю вручити цей подарунок:
Також президент України зустрівся у рамках Генасамблеї з президентом Європейської ради Дональдом Туском. Вони поговорили, зокрема, про Мінські угоди, санкції проти Росії та російські нелегальні дії в Азовському морі:
Головними темами розмови президента України Петра Порошенка та спецпредставника США з питань України Курта Волкера стали протидія російській агресії на Донбасі та проблема невиконання нею Мінських угод
«Настав час миру для України», – зазначив Волкер після зустрічі з українським лідером.
Український президент Петро Порошенко у рамках 73-ї сесії Генасамблеї ООН також зустрівся з представниками Світового єврейського конгресу.
Серед тем розмови були питання, зокрема, пов'язані з антисемітизмом, українсько-єврейськими відносинами, а також безпекою української єврейської спільноти.
Президент України Петро Порошенко передав генеральному секретареві ООН ноту щодо рішення України не продовжувати дію договору про дружбу з Росією.
«Наша нота буде розповсюджена як офіційний документ Генасамблеї і Ради безпеки ООН», – розповів речник президента Святослав Цеголко.
А ось як відбувався процес передачі цієї дипломатичної ноти:
За словами Порошенка, він детально обговорив разом з Антоніо Гуттерішем останній розвиток подій на Донбасі та перспективи подальшого залучення ООН до врегулювання ситуації, зокрема шляхом розгортання багатонаціональної миротворчої місії під егідою ООН на окупованому Донбасі.
Президент України Петро Порошенко розпочав свій виступ у рамках 73-ї сесії Генасамблеї ООН:
Наразі президент України говорить про традиційні та гібридні загрози світу.
Наголошує на тому, що на сході України продовжують гинути люди через російську агресію. Каже, що Москва перетворює українців на сиріт, мучить їх в тюрмах, а частині не дає повернутись до своїх домівок.
Окрім того, відзначає Порошенко, дії Росії негативно впливають на екологію Криму та Донбасу.
«ООН не повинна мовчати, коли порушуються її засадничі правила і принципи», – наголошує український президент.
Порошенко наголошує, що ніщо не зупинить Москву на шляху її агресії, якщо вона не зіткнеться з єдиною позицією міжнародної спільноти і якщо вона не буде покарана за свої дії.
«Саме через відсутність покарання після Грузії з'явилась Україна, після Литвиненка –Скрипаль... У Кремля немає наміру зупинятись», – запевняє український президент.
Порошенко наголошує на важливості розміщення міжнародної миротворчої місії на Донбасі.
Також він зазначає, що Україна надає перевагу юридичним та дипломатичним методам вирішення конфліктів.
Порошенко акцентує на тому, що Росія перетворила анексований Крим на військову базу і нині загрожує безпеці всього регіону.
Він також наголошує, що ризик використання Росією летальної зброї підвищує цю загрозу.
Український президент відзначає, що з першого дня нелегальної окупації півострову етнічні українці та кримські татари зазнали дискримінації та репресій.
«Виявляється, що бути українцем чи кримським татарином є злочином», – зазначає Порошенко.
При цьому він згадує про Сенцова та Балуха, які наразі «на межі життя і смерті».