Доступність посилання

ТОП новини

Ядерні реактори і живі бджоли: чим Україна торгує з Росією


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Від початку війни на Донбасі товарообіг України з Росією зменшився втричі. Різке зменшення відбулося навесні 2014 року, другий спад – у січні 2016 року. Радіо Свобода з’ясовувало, що Україна купує і продає до Росії та як ці показники змінюються впродовж 2018 року.

За даними Державної служби статистики, у першому півріччі 2018 року Україна в Росії більше купувала, ніж продавала їй.

Найчастіше Україна експортувала до Росії продукцію хімічної промисловості, метали, машини, обладнання та апаратуру.

Найбільшу частку експорту з України до Росії становлять продукти неорганічної хімії (16,5%), чорні метали (20,4%) та реактори, ядерні котли і машини (14,4%).

Росія продавала Україні нафту, ядерні реактори, чорні метали та добрива.

Як змінювався товарообіг у 2018 році

Товарообіг України та Росії значно зменшився від 2014 року. У 2014 році частка Росії в експорті українських товарів становила 18,2%, а в 2017 – 8,5%.

За даними Федеральної митної служби Росії, від початку 2018 року Україна збільшила експорт до Росії продуктів тваринного походження (на 292%), продуктів рослинного походження (на 289%), виробів зі шкіри та хутра (на 275%).

Зростання експорту товарів тваринного походження стосується живих тварин та пір’я птахів.

Серед продуктів рослинного походження збільшилися обсяги живих рослин, насіння анісу, коріандру, кмину, пшениці, насіння соняшника.

Крім того, від січня до травня 2018 року Україна збільшила експорт коштовностей до Росії на 50 375% – від 64 доларів у січні до 32,2 тисячі доларів у травні. Незважаючи на значні відсотки, суми такого експорту надто невеликі для загальних показників.

У свою чергу, від січня 2018 року Росія збільшила імпорт до України: взуття, головних уборів, парасольок (на 163%), машин, обладнання та апаратури (на 197%) та приладів, апаратів та годинників (на 97%).

Існує низка товарів, якими Україна та Росія обмінюються раз або кілька разів на рік. Наприклад, щороку в травні Україна експортує до Росії живих бджіл. Протягом останніх п’яти років український експорт бджіл зменшився в чотири рази: від 1,1 мільйона доларів у 2013 році до 187 тисяч доларів у 2018-му.

Від літа 2016 року росте експорт з України соняшникової та сафлорової олій.

Від листопада 2016 року з України до Росії почали експортувати пальмову олію.

Україна продовжує експортувати до Росії сидр та виноградні вина, хоча й у меншій кількості.

Що Україна припинила продавати в Росію?

У 2014 році Росія заборонила ввезення української плодоовочевої продукції, рибних консервів, молока й молочної продукції. Відповідно, від літа 2014 року повністю припинився експорт риби до Росії.

У грудні 2015 року ніби припинилося постачання м’яса, хоча в липні 2017-го зафіксований український експорт цього товару на суму 17 мільйонів доларів.

Наприкінці 2015 року Росія припинила купувати в України овочі. Зараз Росія купує їх найбільше в Китаю, Туреччини та Ізраїлю.

Так само в грудні 2015 року начебто припинився український експорт фруктів та горіхів. Хоча російська митниця фіксує експорт з України фруктів та горіхів у липні 2017 року на 316 тисяч доларів.

У квітні 2014 року припинився український експорт пива, зменшився експорт хліба, тістечок, печива.

Від 2014 року зменшився український експорт друкованих книжок, журналів та газет.

З 2014 року російські сертифікаційні органи розпочали масове припинення дії виданих раніше сертифікатів відповідності для українських виробників залізничної продукції. Росія обмежила видачу нових сертифікатів.

У свою чергу, Україна спрямувала запит у Світову організацію торгівлі щодо непрозорих дій Росії.

Що Росія продовжує продавати Україні?

За даними Державної служби статистики України, понад половину (53%) від загального імпорту з Росії становлять мінеральні палива (нафта і продукти її перегонки).

У 2018 році Україна продовжує купувати у Росії мінеральні продукти (руди, шлак, зола, нафта і нафтопродукти). Імпорт російської залізної руди зростає фактично від початку 2017 року.

Від травня 2016 року Росія імпортує до України марганцеві руди.Від квітня 2017 року збільшується імпорт російського кам’яного вугілля.

7,5% російського імпорту – реактивні ядерні котли й машини.

Росія також продає в Україну чорні метали, вироби з чорних металів, скло і вироби зі скла, каучук, гуму, пластмаси, добрива, сіль, сірку, вату й інше.

Росія у структурі експорту займає менш ніж 10%

Економісти наголошують: зважаючи на те, що в певний момент у 2014–2015 роках товарообіг припинився повністю, до усіх цифр потрібно ставитися обережно.

Економіст, голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук розповідає, що загалом експорт українських товарів до Росії падає, а окремі цифри його зростання незначні.

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

«Наприклад, якщо у вас була одна цукерка, а вам дали ще одну, то ви скажете, що ви збільшили обсяг споживання цукерок удвічі. А якщо у вас буде 100 і вам дадуть іще 5, то скажете, що лише на 5% зросла кількість цукерок», – каже Кушнірук.

За його словами, ті аграрні показники, які цього року виросли, – ні на що суттєво не впливають.

Загалом Кушнірук не вважає падіння експорту до Росії позитивним явищем.

«Умовно кажучи, будь-який експорт – це збільшення доходів. Я не є радісним від того, що експорт до Росії скорочується, і не кричу «зрада», якщо цей експорт зростає. Але обсяги зростання дуже малі», – каже економіст.

Заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко також наголошує на загальному падінні товарообігу.

«Від початку воєнних дій на сході країни залежність між економіками України та Росії знижується. Зараз у структурі експорту товарів Росія займає частку в 9%, а в 2012 році наш північній сусід купував майже чверть українського експорту. Відтак і вплив коливань рубля на гривню знижується», – каже Репко.

Чому закрився ринок?

Керівник підрозділу фінансового аналізу корпорацій групи ICU Олександр Мартиненко зазначає, що від 2014-го до 2017 року імпорт товарів із Росії до України зменшився на 43%, до 7,2 мільярда доларів. За той ж період експорт товарів із України в Росію зменшився на 60%, до 3,9 мільярда доларів.

«Енергоносії завжди були для України ключовою статтею російського імпорту. Припинення закупівель природного газу з Росії і стало основною причиною падіння загальної вартості імпорту російських товарів протягом 2014–2017 років. Також важливе значення мало падіння цін на нафту і нафтопродукти: у 2017 році, незважаючи на ріст, вони були в середньому приблизно на 40% дешевші, ніж у 2014 році», – каже Мартиненко.

Для падіння експорту критичну роль відіграло закриття російського ринку для цілої низки українських товарів: сталі, сталевих труб, залізничних вагонів, обладнання та іншого.

За словами експерта, у більшості випадків закриття ринку було спричинене не російсько-українським конфліктом, а достатнім насиченням товарами російського виробництва, як це сталося зі сталлю, трубами та вагонами.

  • Зображення 16x9

    Наталія Патрікєєва

    Журналіст, репортер. У 2017 році перемогла у конкурсі на стипендіальну програму Радіо Свобода Regional Reporting Fellowship і приєдналася до редакції. Народилася у місті Христинівка Черкаської області. Випускниця Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка та магістерської програми з медіакомунікацій Українського католицького університету. Фіналіст конкурсу професійної журналістики «Честь професії» 2017, 2019 років.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG