Дніпро – У понеділок десятки адвокатів Дніпропетровської області пікетували управління поліції в регіоні, обурені резонансним випадком з їхньою криворізькою колегою Оксаною Рагозіною. Адвокат Рагозіна стверджує, що прибула до поліції разом зі своїм підзахисним і їх обох побили правоохоронці. Адвокати Дніпропетровщини заявили, що розцінюють цей інцидент як «перешкоджання адвокатській діяльності» і «недопуск адвоката до клієнта» та зажадали об’єктивного розслідування і покарання винних. Правоохоронці повідомили, що вже проводять службову перевірку. Спочатку поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «легкі тілесні ушкодження», проте адвокати вимагали перекваліфікувати правопорушення на статтю з суворішим покаранням. Вони також нагадали про ще вісім схожих випадків на Дніпропетровщині, які досі не дійшли до суду. Згодом в поліції Кривого Рогу повідомили Радіо Свобода, що кримінальне провадження щодо побиття Оксани Рагозіної перекваліфікували і будуть розслідувати як втручання в роботу захисника.
Резонансний випадок з адвокаткою Оксаною Рагозіною в Кривому Розі стався 9 серпня. Адвокат розповідає: вони з клієнтом, який на той момент не мав статусу затриманого, приїхали до слідчого управління поліції на допит.
У мене легкі тілесні – до десятка синців і три досить великих садна
Надали документи, зареєструвались в журналі відвідувачів. Очікування тривало довго, і її підзахисний вийшов з приміщення, аби купити кави. Як тільки він потрапив на вулицю, до нього підскочили кілька правоохоронців, почали бити й штовхати. Коли ж адвокатка намагалась зняти все це на камеру телефону, стусанів дісталось і їй.
Потім працівник СБУ досить сильно вдарив мене в голову, я аж відлетіла, ногою зачепилась за поріжокОксана Разгозіна
«Як тільки він вийшов на вулицю, кілька людей підскочило до нього і почало заштовхувати назад. Я питаю: «Хлопці, якщо мій клієнт затриманий, то нема проблем, ми зайдемо всередину і чекатимемо?». Вони: «Ні, він не затриманий». Його продовжували штовхати. Я дістала телефон і почала знімати. У мене почали забирати телефон, але мені все ж вдалось зняти, як били мого клієнта, як його заштовхували в приміщення. Мене намагались виштовхати за територію, потім почали бити по правому боку. У мене легкі тілесні – до десятка синців і три досить великих садна. Потім працівник СБУ досить сильно вдарив мене в голову, я аж відлетіла, ногою зачепилась за поріжок. По нозі знову таки досить сильно вдарили… Після цього я двічі телефонувала в поліцію, але ніхто не приїхав. Потім я подзвонила на гарячу лінію поліції і в мене вже прийняли заяву, внесли до ЄРДР», – розповіла Радіо Свобода Оксана Разгозіна.
Адвокат переконана: правоохоронці мали на меті не допустити її до клієнта, щоб запропонувати йому поступливішого державного адвоката. Така практика досить поширена в Україні.
Це таке скрізь, але в менших масштабах, але тут вже був перебірОксана Разгозіна
«Слідчий чудово знав, що я адвокат. У журналі реєстру я також була зареєстрована. Доки я писала заяву в поліції, виявилось, що моєму клієнтові в той час вже викликали іншого адвоката. Це також порушення. Знаючи, що в мого клієнта є договір зі мною, що його адвокат, грубо кажучи, ось тут поряд біля дверей валяється, вони це зробили… Я думаю, що це було спрямовано не особисто проти мене. Це такий підхід у наших правоохоронців. «Нам можна все, ми все вирішуємо». Це таке скрізь, але в менших масштабах, але тут вже був перебір», – додала адвокатка.
Вона також розповіла, що зрештою її допустили до клієнта. Та коли після оформлення протоколу його затримання він почав скаржитись на болі в животі, лікарів «швидкої»до нього не допустили.
«Руки геть від адвокатів!»
На інцидент у Кривому Розі відреагувала Рада адвокатів Дніпропетровської області. Там заявили, що розцінюють випадок як «намагання не допустити адвоката до клієнта для надання професійної правової допомоги» й організували попереджувальний пікет.
Адвокати Дніпропетровської області, які в понеділок зібрались під будівлею регіональної поліції, вимагали об’єктивного розслідування цієї справи, а також цілої низки схожих справ з перешкоджанням адвокатській діяльності з боку правоохоронців. У руках вони тримали плакати з написами «Я – адвокат!» та «Руки геть від адвокатів!». Вони зазначали, що побиття жінки-адвоката «стало останньою краплею»
Ще вісім схожих випадків тільки по області
За словами заступника Ради адвокатів Дніпропетровської області Олексія Трунова, тільки з початку 2017 року на Дніпропетровщині зафіксовано 9 випадків застосування правоохоронцями фізичної сили щодо адвокатів, за всіма відкриті кримінальні провадження, але жодне поки не дійшло до суду.
Дев’ять фактів з 2017 року, у нас зафіксовані звернення адвокатівОлексій Трунов
«Дев’ять фактів з 2017 року, у нас зафіксовані звернення адвокатів. Адвокат Волошин, адвокат Верба, який був побитий, адвокат Жмайлова, насилля з боку співробітників поліції, адвокат Кричетникова. …Усе це ми виклали у зверненні до обласної поліції. Це те, де був уже здійснений злочин щодо захисника, окрім того, є маса порушень», – сказав Олексій Трунов.
У своїй щоденній практиці з тими чи іншими проявами перешкоджання професійній діяльності наразі стикаються більшість захисників, зауважує дніпровський адвокат, голова обласної асоціації адвокатів Євген Большаков.
Адвокат приїздить на місце, де проводяться слідчі дії, наприклад обшук, – його не допускають, його виставляють силою, викидають з приміщення. Таке часто буваєЄвген Большаков
«Адвокат приїздить на місце, де проводяться слідчі дії, наприклад обшук, – його не допускають, його виставляють силою, викидають з приміщення. Таке часто буває. Ми про це заявляємо, є заяви, за якими відкриті кримінальні провадження, але ці справи, як правило, не доводять до кінцевого результату. В результаті не відповідає за це ніхто! Органи досудового слідства зневажають адвокатів і гарантії адвокатської діяльності. Ми вже не в змозі чекати реакції на звернення. Ми змушені виходити на пікети», – розповів адвокат Євген Большаков.
Відкрили провадження, проводять службову перевірку
У поліції Кривого Рогу Радіо Свобода повідомили, що через побиття адвокатки Оксани Рагозіної відкрили кримінальне провадження за частиною 1 статті 125 Кримінального кодексу України (умисне легке тілесне ушкодження). Вирішується питання щодо підслідності цієї справи. Від коментарів самого інциденту правоохоронці в Кривому Розі відмовились.
Водночас в обласній поліції в понеділок після акції протесту адвокатів поінформували, що планують перекваліфікувати справу за більш тяжкою статтею і додали деякі подробиці про випадок. За словами в. о. начальника слідчого управління обласної поліції Олексія Брандеса, до інциденту в Кривому Розі були причетні співробітники Служби безпеки України. Наразі триває службова перевірка. Як зазначив високопосадовець поліції, сам же інцидент стався через те, що клієнт адвокатки, підозрюваний у злочині, пов’язаному з діяльністю порностудії, намагався втекти від правоохоронців.
Дії співробітників я не можу коментувати до завершення службового розслідування. Це були оперативники СБУОлексій Брандес
«При затриманні цього чоловіка виник конфлікт: чоловік намагався втекти. Співробітники, які брали участь у супроводі, намагались фізично його затримати. У цьому конфлікті взяла участь і адвокат. Дії співробітників я не можу коментувати до завершення службового розслідування. Це були оперативники СБУ. Поліція здійснює службову перевірку, яка триватиме тиждень, відкрите кримінальне провадження через нанесення легких тілесних ушкоджень, але кваліфікація справи буде переглянута», – зазначив представник поліції.
Адвокати Дніпропетровської області заявили правоохоронцям, що за відсутності адекватної реакції на порушення проти адвокатів вони залишають за собою право «діяти далі іншими правовими методами». Акцію протесту адвокатів у Дніпрі підтримали колеги в Кривому Розі.
Згодом в поліції Кривого Рогу Радіо Свобода повідомили, кримінальне провадження щодо побиття адвоката Оксани Рагозіної перекваліфікували із частини 1 статті 125 Кримінального кодексу України (умисне легке тілесне ушкодження) на частину 2 статті 397 (втручання у роботу захисника і представника громадянина). Ця стаття передбачає покарання у вигляді обмеження волі до трьох років або штраф, а також позбавлення права обіймати певні посади.