Ударами дзвону в японському місті Хіросіма у понеділок відзначили 73-ю річницю першого атомного бомбардування в світі. Вшанування цієї пам’ятної дати було позначене емоційними словами мера міста. Під час церемонії небо було таким же ясним, як 6 серпня 1945 року, коли о 08:15 ранку за місцевим часом американський бомбардувальник B-29 під назвою Enola Gay скинув на місто атомну бомбу, від якої того дня та протягом наступних тижнів загинули понад 140 000 осіб.
Як і щороку – ось вже протягом 73 років – хвилина мовчання в пам’ять про атомний вибух, який практично стер місто Хіросіма з лиця землі, була оголошена по всій Японії о 8:15 ранку за місцевим часом.
Якщо людство забуває історію або перестає до неї звертатися, то ми можемо ще раз допустити страшну помилкуКадзумі Матсуї
«Якщо людство забуває історію або перестає до неї звертатися, то ми можемо ще раз допустити страшну помилку. Саме тому нам слід продовжувати говорити про Хіросіму», – заявив під час церемонії, на якій були присутні представники 85 країн, мер міста – Кадзумі Матсуї. Він наголосив, що зусилля для знищення ядерної зброї у світі повинні продовжуватися.
Вказуючи на те, що нині у світі нараховується понад 14 тисяч ядерних боєголовок, мер Харосіми висловлює своє занепокоєння щодо того, що «деякі з країн відверто заявляють про націоналізм та модернізують свій ядерний арсенал, відновлюючи напруженість, яка після закінчення Холодної війни дещо спала».
Ядерні арсенали, від яких не хочуть відмовлятися
Тим часом, японський прем’єр-міністр Сіндзо Абе, як повідомляють інформаційні агентства, у своїй промові засвідчив менше рішучості, викликаючи суперечливі реакції міжнародної спільноти щодо позиції Японії у питанні ядерної зброї. Минулого року японський уряд вирішив відмовитися від підписання договору про заборону атомної зброї, який був ухвалений ООН. Таким чином, країна приєдналася до тих ядерних держав, які, посилаючись на північнокорейську загрозу, назвали текст договору наївним. Зокрема, відмовилися підписувати документ Росія, США та Китай.
Останніми роками стало зрозуміло, що щодо того, як саме продовжувати скорочення ядерної зброї між державами світу, існують розбіжностіСіндзо Абе
«Останніми роками стало зрозуміло, що щодо того, як саме продовжувати скорочення ядерної зброї між державами світу, існують розбіжності», – заявив прем’єр-міністр Абе, зазначивши, що його країна готова «терпляче працювати, щоб стати мостом між цими двома позиціями та керувати зусиллями міжнародної спільноти щодо боротьби з ядерною зброєю».
Через три дні після знищення Хіросіми друга американська атомна бомба вразила місто Нагасакі. 15 серпня 1945 року Японія оголосила про капітуляцію, яка проклала шлях до завершення Другої світової війни.
Перший в історії візит американського лідера до місця, над яким вибухнула ядерна бомба, здійснив у травні 2016 року президент Барак Обама.
Ядерне стримування
Світ увійшов у нову Холодну війну, з тією різницею, що нині ми маємо значно більше дійових осіб.., а країни, які мають ядерну зброю, намагаються нарощувати й модернізовувати свої арсеналиБруно Еллендорф
Водночас, попри те, що ядерну зброю 73 роки після Хіросіми й Нагасакі не застосовували, нині, як і в часи Холодної війни, вона залишається фактором стримування. Як пояснив аналітик із брюссельського аналітичного центру Група досліджень та інформації щодо миру й безпеки (GRIP) Бруно Еллендорф, нині ядерні арсенали, які є у розпорядженні цілої низки світових держав, викликають все більше занепокоєння. «Світ увійшов у нову Холодну війну, з тією різницею, що нині ми маємо значно більше дійових осіб.., а країни, які мають ядерну зброю, намагаються нарощувати й модернізовувати свої арсенали», – пояснює експерт.
На думку Еллендорфа, ядерна зброя, хоч і являє собою значну небезпеку, її використовують для стримування.
«Чимало країн вважають, що ядерна зброя необхідна. Водночас, динаміка відносин, яку ми спостерігаємо між такими державами як США і Росія, породжує додаткові ризики. Ці країни ніяк не можуть домовитися щодо продовження їхньої засадничої Угоди про скорочення стратегічних озброєнь, укладеної в 2010 році. Тож судіть самі: якщо немає нового договору між Вашингтоном і Москвою, то їхні ядерні арсенали – йдеться про 6 тисяч боєголовок у кожної – не мають жодного офіційного обмеження», – застерігає аналітик, наголошуючи на тому, що небезпеку нинішнього стану ядерних озброєнь слід ще глибше усвідомити та не полишати спроб пошуку розумного рішення