Доступність посилання

ТОП новини

Замість відставки – у відпустці. Кому вигідно, щоб Назар Холодницький і надалі очолював САП?


 Київ, 3 квітня 2018 року. Керівник САП Назар Холодницький прибув на допит в Генпрокуратуру
Київ, 3 квітня 2018 року. Керівник САП Назар Холодницький прибув на допит в Генпрокуратуру

Догана і тривала літня відпустка: так закінчилися для голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) звинувачення у підігруванні фігурантам щонайменше п’яти резонансних справ. Що допомогло Холодницькому зберегти посаду попри спільну вимогу НАБУ і генпрокурора Юрія Луценка звліьнити його? Експерти говорять як про консенсус ключових українських груп впливу щодо «зручного» очільника САП, так і про ставки, які робить на нього особисто президент Петро Порошенко. Утім, і в ГПУ, і в НАБУ стверджують, що епопея зі звільненням «корупційного антикорупційного» прокурора – не завершилася.

Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький перебуває у відпустці з 26 липня, відтоді, як кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури оголосила йому догану за підігрування фігурантам резонансних антикорупційних справ. Причому Холодницький вже брав відпустку цього року – у квітні, за збігом обставин – саме у ті дні, коли з’явилася постанова про відкриття проти нього дисциплінарного провадження.

Зібраних доказів достатньо для звільнення очільника САП, вважають і в ГПУ, і в НАБУ, і в експертному середовищі. Однак все завершилося доганою і тривалою відпусткою до 13 вересня.

Така несподівана розв’язка вже викликала до життя меми щодо Холодницького у соцмережах.

Завдяки чому і завдяки кому антикорупційному прокуророві вдалося уникнути звільнення?

Зберегтися – і продовжити «гру»

У Назара Холодницького немає якогось окремого владного покровителя: з перебігу антикорупційних справ виглядає так, що він співпрацює з усіма українськими групами впливу, таке припущення зробив у коментарі Радіо Свобода голова «Центру протидії корупції» (ЦПК) Віталій Шабунін.

Віталій Шабунін
Віталій Шабунін

Якби він був комусь конкретному підконтрольний – тоді б хоча б якісь справи доходили до суду, щоб він міг рятувати собі репутацію. Але «злітають» справи щодо різних груп впливу. Тому в нас враження, що це така собі «вільна каса»
Віталій Шабунін

«З того, що бачимо ми по (антикорупційних) справах – він «продає все всім». Якби він був комусь конкретному підконтрольний – тоді б хоча б якісь справи доходили до суду, щоб він міг рятувати собі репутацію. Але «злітають» справи щодо різних груп впливу – зовсім різних. Тому в нас враження, що це така собі «вільна каса». А коли постало питання про його звільнення, то він пішов до всіх (груп впливу) і попросив гарантій в усіх. І, звичайно ж, усі йому їх дали. Чому б ні? Особливо – «Народний фронт», – так пояснює Шабунін той факт, що Назар Холодницький після виявлених порушень отримав лише догану і залишився на посаді.

За словами очільника ЦПК, зрозуміти, які з резонансних корупційних справ керівництво САП хоче «поховати», які – ні, дуже складно. Адже найчастіше це стає відомо лише після оголошення підозр у цих справах.

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів визнала, що Холодницький «зливав» матеріали справ та інструктував фігурантів розслідування
Галина Янченко

Зі свого боку, голова Ради громадського контролю НАБУ Галина Янченко вважає таке рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (КДКП) передовсім наслідком слабкості й несамостійності прокурорів – її членів.

«Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів визнала, що Холодницький «зливав» матеріали справ та інструктував фігурантів розслідування. Але мірою покарання обрали догану. Сьогодні день розчарування в людях. І, на жаль, не лише в членах КДКП», – констатувала Галина Янченко в день оголошення очільнику САП догани.

Що думає про такі обвинувачення на його адресу сам Назар Холодницький? Як оцінює оголошену йому догану, і чи не планує іти у відставку? З такими запитаннями Радіо Свобода звернулося до керівника САП та його апарату, однак відповіді не отримало. Помічники Холодницького відповіли Радіо Свобода, що у САП ніхто не коментуватиме цієї теми, крім її очільника, але і він не дасть до кінця своєї відпустки жодних коментарів: ні усних, ні письмових.

Радіо Свобода охоче опублікує позицію САП та особисто Назара Холодницького щодо питань, порушених у цій публікації.

У березні, коли НАБУ оприлюднило перші розсекречені матеріали слідства проти Холодницького, очільник САП вийшов до медіа зі спростуванням цих фактів. Він сказав, що став незручним для керівництва НАБУ, бо «вимагав реальних доказів у справах».

«Як правило, після гучних затримань, гучного обрання запобіжних заходів чомусь наступала стадія тривалого слідства, яке тривало 7, 8, 10 місяців. Замість того, щоб закінчитися за два… Як тільки прокурор погоджував підозру, то він був хорошим, а як тільки питав про докази до кожного слова в підозрі, то одразу ставав «старою системою» і «не таким», – так пояснював Холодницький негласні слідчі дії (прослуховування) щодо себе.

«Ми зі здивуванням дізналися, що найодіознішим департаментом ГПУ, проти керівника якого в нас є провадження за незаконне збагачення, яке останні чотири місяці дивним чином не розслідувалося, веде розслідування (проти керівництва САП – ред.) і спільно з НАБУ встановило в нас прослуховуючий засіб», – заявив тоді Холодницький. Він уточнив, що записи кожної з його розмов треба оцінювати повністю, а не вириваючи їх із контексту.

Департамент ГПУ, про який згадує Холодницький – це департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки. Його нерідко звинувачували у зведенні рахунків із політичними та бізнесовими опонентами владної верхівки. Зокрема, програма «Схеми (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший») оцінила спосіб життя очільника цього підрозділу Генпрокуратури Володимира Гуцуляка, і виявила, що він живе набагато розкішніше, ніж дозволяють йому офіційні доходи.

Корупційні звинувачення проти антикорупційного прокурора: п’ять епізодів

НАБУ і Генпрокуратура (з ініціативи антикорупційного бюро) кілька тижнів прослуховували кабінет антикорупційного прокурора Назара Холодницького.

У претензіях, які сформулювали НАБУ і ГПУ до Холодницького на основі цих записів, згадується п’ять епізодів.

Перший епізод стосується розслідування щодо помічника лідера «Радикальної партії» Олега Ляшка Олександра Богачова. НАБУ підозрює, що Богачов у змові з мером Вишневого Іллею Дідковим намагалися дати хабара в.о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун у вигляді однокімнатної квартири в житловому комплексі у Вишневому.

Згідно з документами, керівник САП попередив у цій справі забудовника Сергія Кафтю, який проходить у провадженні як свідок, про можливі обшуки і розголосив йому деталі кримінального провадження.

Цей випадок підтверджує на своїх сторінках у соцмережах і сама Уляна Супрун. Вона уточнює, що після спроби дати їй хабара звернулася до НАБУ.

«Наступного дня (після спроби дати хабара – ред.) я звернулася до детективів НАБУ з заявою про ознаки злочину. Після – я і мій позаштатний радник брали участь у слідчих діях, щоби задокументувати все», – написала Супрун.

Другий епізод – це розслідування трьох кримінальних проваджень, де фігурує народний депутат фракції «Народний фронт» Георгій Логвинський.

Згідно з документами ГПУ і НАБУ, в лютому цього року Логвинський зустрічався з Холодницьким у його кабінеті та цікавився «своїми» провадженнями.

Той переконував народного депутата, що в разі чого попередить Логвинського про подальші слідчі дії.

Третій епізод стосується двох проваджень, де фігурує бізнесмен Олег Бахматюк.

Це справа щодо надання НБУ стабілізаційного кредиту «ВіЕйБі Банк» та провадження стосовно зловживання чиновників ДФС, завдяки чому холдинг «Авангард» отримав більше від 1 мільярда гривень відшкодувань ПДВ.

Згідно з претензіями ГПУ та НАБУ, 5 березня керівник антикорупційної прокуратури зібрав нараду слідчих прокурорів у справах Бахматюка. На ній він у грубій манері дав вказівку змінити підслідність цих проваджень, щоб їх розслідував будь-який інший орган.

У четвертому епізоді йдеться про справу, де фігурує екс-голова і нинішній член НАЗК Наталія Корчак. НАБУ підозрює, що вона приховала купівлю автівки Skoda і не внесла її у свою декларацію. Детективи, які виявили цей факт, подали Холодницькому клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів у приватному готелі (де зупинилася Корчак із незадекларованою автівкою), однак Холодницький не погодив цих клопотань.

П’ятий епізод стосується міського голови Одеси Геннадія Труханова. НАБУ підозрює його в заволодінні коштами міського бюджету в особливо великих розмірах. Але, як запевняють Луценко та Ситник, Холодницький у розмові зі своїм заступником Володимиром Кривенком говорив, що активних слідчих дій у цьому провадженні проводити не варто.

«Запобіжники» Холодницького: підтримка від основних груп впливу і ставка Банкової?

Чому ж Холодницький утримався на посаді, попри такі звинувачення?

Генеральний прокурор Юрій Луценко на брифінгу 2 серпня запевнив журналістів, що причина – у реформах, які тривають в органах прокуратури.

Артем Ситник та Юрій Луценко
Артем Ситник та Юрій Луценко

Так, за словами Луценка, він як генпрокурор не впливає на призначення або звільнення очільника САП. Оскільки кадрові рішення у прокуратурі вже ухвалює не голова відомства, а колегіальний орган, відповідно до стандартів ЄС. В Україні це – Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури (КДКП), яка оголосила Холодницькому догану, але не звільнила його. Однак її рішення теж можна оскаржити, запевнив Луценко.

«Так, КДКП винесла не те рішення, про яке я клопотав, але якщо ми хочемо дійсно запровадити нові інституції, ми маємо ставитися з повагою до одностайної думки КДКП щодо того, що вони в цей момент не вбачають можливості звільнення Холодницького», – стверджує генпрокурор.

Луценко вважає, однак, що історія зі звинуваченнями проти Холодницького – не завершилася.

«Чи кінець це історії? Ні, не кінець. Якщо буде звернення того ж пана Ситника про бажання оскаржувати цю справу, звичайно КДКП надасть таке рішення, і його можна буде оскаржувати в установлених законом інстанціях», – додав він.

Водночас генеральний прокурор запевнив, що якщо в подальшому надійдуть інші звернення щодо ймовірних порушень, які вчиняв Холодницький, вони будуть розглянуті так само і в такому ж порядку.

Зі свого боку, голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін припускає, що кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури могла би зняти з посади Холодницького, якби щодо цього дійшли згоди основні групи впливу в Україні.

Шабунін припускає: президент України Петро Порошенко розглядає варіант поразки на наступних презиеднтських виборах. У цьому випадку в нього закінчиться імунітет і він стане підслідним НАБУ та САП, це передбачає українське законодавство. У разі ж, якщо Холодницький залишиться на посаді і після виборів, відповідальності за корупційні злочини можна буде уникнути, пояснює Шабунін

Тим часом без ефективної роботи прокурорів САП інші антикорупційні органи є майже безсилими, визнав у коментарі Радіо Свобода директор НАБУ Артем Ситник.

«Дійсно існує проблема, але ми до цього ставимося з професійної точки зору. Ми отримали фактичні дані (про роботу Назара Холодницького – ред.) і направили їх компетентним органам. Це не НАБУ, на жаль, це Генпрокуратура і Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури. Рішення – ви знаєте. Можливості оскарження цього рішення – досить обмежені, але ми не обмежимося тим, що відбулося, і рухатимемося далі… Ми будемо рухатися по всіх справах у силу того, наскільки це буде можливо. Звичайно, не все це в наших руках: детектив НАБУ має дуже мало самостійних повноважень, без прокурора він фактично нічого не може. Справи – рухаються, але не всі, на жаль. Ми бачимо певну вибірковість по справах. Окремі справи закриваються, хоча були закінчені й готувалися для передачі до суду. Я не можу сказати, що зараз все дуже добре по справах, але ми це переживемо», – зазначив керівник НАБУ.

За словами Ситника, попри складнощі, які викликали дії керівника САП із затягування і закриття справ, детективи НАБУ не мають наміру опускати рук. З іншого боку, він очікує, що зрештою компетентні органи ухвалять рішення щодо відставки Назара Холодницького.

26 липня Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів оголосила Холодницькому догану, але вирішила не звільняти його.

Наприкінці березня НАБУ і Генпрокуратура звинуватили очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в дисциплінарних правопорушеннях після того, як оприлюднили записи, зроблені на «жучок» у його робочому кабінеті.

Генеральний прокурор Юрій Луценко уточнював, що про кримінальне переслідування Холодницького не йдеться: він та голова НАБУ Артем Ситник просили кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів про звільнення голови САП.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG