Доступність посилання

ТОП новини

Останній білоруський Кит


Борис Кит. Листопад 2017 року
Борис Кит. Листопад 2017 року

Наш мінський кореспондент розповідає про незвичайну особу, що мала альтернативне бачення майбутнього Білорусі, вченого, якого визнали на Заході, а на Батьківщині почули лише наприкінці життя. Мова про Бориса Кита, який помер недавно у Німеччині у віці 107 років, і який все життя мріяв про відродження Білорусі, а в останні чверть століття – про справжню вільну Білорусь.

Я втратив свого найстаршого друга. Кілька тижнів тому померла людина, яку я шанував, як батька та діда, з яким зустрічався та спілкувався протягом 23 років.

Він з’явився у моєму житті тоді, коли після розвалу СРСР його і моя рідна Білорусь мала ще один шанс на вільний і незалежний розвиток. Майже ровесник першої білоруської держави, Білоруської Народної Республіки, Борис Кит боровся за білоруську справу доки жив удома, а коли це стало неможливо, продовжував цю боротьбу за кордоном, і при цьому він став відомим американським вченим, фахівцем у галузі математики та астронавтики. А для мене він був прикладом того, чого можуть досягти білоруси у вільному світі, не забуваючи про своє походження.

Найстаршому у світі білорусу Борисові Киту було 107 років. Він помер у німецькому місті Франкфурті-на-Майні. Він ніколи не був громадянином Білорусі, але завжди був її патріотом і просвітником, за що і потерпав за усіх режимів – польського, німецького, радянського. Тільки диво врятувало його з польської тюрми та камери смертників німецького гестапо.

Борис Кит у віці 100 років
Борис Кит у віці 100 років

Борис Кит вболівав за білоруську мову та освіту, він дійсно багато зробив заради «бєларушчини» – відкривав гімназії та інститути у Західній Білорусі за часів першої радянської та німецької окупацій, був у них вчителем та директором. Після війни викладав математику в українській школі для переміщених осіб у Мюнхені, емігрував до США та як вчений взяв участь у американських космічних проектах.

Після виходу у відставку у 1972 році Борис Кит повернувся до Європи, щоби бути ближче до Білорусі. У Західній Німеччині він навчав математиці американських солдат та офіцерів у філіалі Мерілендського університету у Вісбадені.

Незалежність Білорусі

Після проголошення незалежності Білорусі Борис Кит налагодив зв’язки з Батьківщиною, з радістю побував у Мінську, де його тепло зустрічали, тішився, що його мрії про незалежну Білорусь, як тоді здавалося, реалізуються.

Він активно працював над створенням Національного університету у Новогрудку, шукав для нього спонсорів на Заході. Але реалізувати проект не встиг, хвиля «білорусізації» 1991-1994 років швидко закінчилася, і Борис Кит перестав їздити до Мінська та рідного Новогрудка.

Олександра Лукашенку пан Кит не полюбив, як не любив він владу комуністів у СРСР, він бачив Білорусь іншою, повноцінною національною державою, вільною та демократичною. Такою її бачили у своїх мріях розсіяні по світі післявоєнні білоруські емігранти, які трималися за кордоном ідей та традицій Білоруської народної республіки та Білоруської Центральної ради.

«Від самого початку я виступав і виступаю за справжню і повну незалежність Білорусі. В усі часи з боровся за вільну Білорусь, бо такий її статус є природнім для кожного розвинутого народу. На цьому стоїть увесь демократичний світ, основу якого нині й становлять незалежні країни та нації. Є союз з Росією є найгіршим нашим нещастям», – казав Борис Кит.

У останні роки незалежна білоруська преса багато позитивного написала про Бориса Кита як освітянина, вченого, патріота. У Мінську в нього залишилося багато учнів та друзів. Але не у владних кабінетах. Для комуністів він завжди був і залишився ворогом навіть після смерті.

Борис Кит разом із дружиною. Березень 2010 року
Борис Кит разом із дружиною. Березень 2010 року

Чинна і досі впливова у Білорусі Комуністична партія не своєму сайті так оцінила його діяльність: «Протягом усього свого життя Кит зберіг націоналістичні погляди, висловлював неприязнь до пострадянських інтеграційних об’єднань, негативно оцінював курс на зближення з Російською Федерацією, в багаточисельних інтерв’ю білоруській службі Радіо Свобода критикував дії нинішньої білоруської влади».

Напевно, за таку оцінку своєї діяльності від комуністів Борис Кит був би лише вдячний. Він дійсно був родом з іншої Білорусі, тієї, якій обставини не дозволили зіп’ятися на ноги, але тієї, для якої він працював все своє довге і плідне життя.

Епоха Бориса Кита, коли він сформувався як особистість, – це 1930 роки. Тоді білоруси, як і українці у складі довоєнної Польщі, виборювали свої національні права, конкурували з радянської ідеологією та запропоновували своєму народові ідею демократичного майбутнього і національної державності. Їх була жменька, білоруських націоналістів, які вірили у свою державу, але у них не вистачило сил перемогти. І хто не емігрував після поразки, той загинув у радянських концтаборах. Невелика і менш потужна, ніж українська, білоруська еміграція післявоєнної хвилі на сьогодні вже майже вся вимерла, Борис Кит залишався «останнім з могикан».

У останньому інтерв’ю перед смертю Борис Кит закликав молодих білорусів не зраджувати своїй нації, робити для «білоруськості», все що можливо в існуючих умовах.

Спогади Бориса Кита про найдраматичніші періоди 20-го століття записав письменник Василь Биков, а народний поет Білорусі Ригор Бородулін написав про нього вірш:

«Як ні сягне высока птах,
Ляцеціме ў гняздо наніз.
Зямля стаіць на трох кітах.
Адзін з кітоў – спадар Барыс».

Одного Кита, спадара Бориса, не стало. Але його мрія про вільну Білорусь залишилася у його справах, друзях, послідовниках.

  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG