Доступність посилання

ТОП новини

Час покаже, чи Саакашвілі буде поза Україною, чи зможе повернутися (світова преса)


У міжнародній пресі багато публікацій про депортацію українського опозиційного політика Міхеїла Саакашвілі. Описують і подробиці самої висилки, і історію дружби, яка переросла у ворожнечу, між Саакашвілі та президентом Петром Порошенком, а також журналісти намагаються розібратись: яке політичне майбутнє Саакашвілі.

Газета The New York Times пише, що після невдалих спроб заарештувати Саакашвілі або принаймні якось приглушити його голос українські правоохоронні органи в понеділок впіймали колишнього президента Грузії, який нині не має громадянства, в ресторані і посадили його в літак, який прямував до Польщі.

Речниця Саакашвілі повідомила, що його затримали в ресторані люди в уніформах підрозділу «Альфа», а також співробітники прикордонної служби.

Газета називає Саакашвілі колишнім союзником президента Петра Порошенка, який став його критиком, і нагадує, що Саакашвілі пробрався в Україну через кордон з групою своїх прихильників у вересні.

Україна засудила той прорив кордону як незаконний, але не змогла заарештувати Саакашвілі, який натомість організував низку протестів, закликаючи усунути Порошенка від влади. Натомість влада, пише газета, прагнула звузити простір для політичної активності Саакашвілі.

Часопис зазначає, що, виславши Саакашвілі до Польщі, Україна, схоже, намагається усунути в особі екс-лідера Грузії, який розпочав гучну кампанію проти корупції, потенційну політичну загрозу, але без того, щоб позбавляти його свободи.

В інтерв’ю українським медіа з Польщі Саакашвілі відкинув різні звинувачення на свою адресу як «тотальну брехню» і звинуватив Порошенка в узгоджених діях з російським президентом Володимиром Путіним та грузинським екс-прем’єром Бідзіною Іванішвілі, які, як він висловився, «хочуть позбутися мене».

Сайт міжнародної телекомпанії Al Jazeera теж зазначає, що Саакашвілі було депортовано до Польщі через незаконний перетин кордону з Україною без паспорта у вересні минулого року.

В статті зазначається, що Саакашвілі нині – лідер опозиційної партії в Україні, але також його екстрадиції вимагає Грузія, і серед звинувачень проти нього – зловживання владою, але в Україні проти нього є звинувачення іншого плану.

Прокуратура звинувачує Саакашвілі у сприянні злочинній організації, що він сам називає політично вмотивованим переслідуванням для того, аби він не переміг Порошенка на президентських виборах, говориться у статті.

Колись союзник, нині Саакашвілі став палким критиком Порошенка від часу відставки з посади глави Одеської області в листопаді 2016 року.

В інтерв’ю Al Jazeera Саакашвілі сказав: «Я за ідею модернізованої, демократичної, європейської України, в якій економіка без олігархів та вільна від корупції, бо корупція вбиває економіку».

«(Україна) потенційно є найбагатшою країною в Європі через свої ресурси, але наразі за обсягом ВВП Україна є найбіднішою країною, бо семеро олігархів тримають у заручниках ціле багатство країни і розглядають мене як їхнього найголовнішого ворога», – сказав Саакашвілі в інтерв’ю Al Jazeera.

Сайт Американського громадського радіо NPR теж пише про вислання Міхеїла Саакашвілі до Польщі.

Описуючи спочатку подробиці депортації, стаття зазначає, що Саакашвілі та його прихильники розглядають вислання як спробу усунути серйозну загрозу для президента Петра Порошенка.

Адже спочатку Саакашвілі був його союзником і йому президент надав українське громадянство, а потім позбавив його громадянства після відставки Саакашвілі в Одесі та потоком звинувачень на адресу Порошенка щодо блокування реформаторських спроб.

Нині ж, після багатомісячного протистояння з Саакашвілі, Київ зміг видворити його.

«Час покаже, чи він залишатиметься поза Україною, а чи – як він це вже зробив минулого року – він якось зможе повернутися. Натомість хай навіть Саакашвілі нині є поза країною – але його голосно чути», – мовиться у статті.

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG