«Національні дружини», що декларують своєю метою контроль за порядком на вулицях, можуть допомагати поліції, але тільки за умови дотримання низки вимог, зазначає правозахисник Юрій Бєлоусов. Він побоюється, що без чітких запобіжних механізмів діяльність добровольців створює ризики порушення прав людини. Натомість радник голови МВС Іван Варченко заспокоює: зріле громадянське суспільство та правоохоронна система, на його переконання, не дозволять контролю за правопорядком перейти в порушення закону.
До тих пір, поки учасники організації не пройдуть всі необхідні процедури створення формування з забезпечення громадського порядку, їхня діяльність незаконна, вважає експерт «Центру політико-правових реформ» Олександр Банчук.
Просто заявити, що ми будемо патрулювати, не дозволеноОлександр Банчук
«Є відповідний закон «Про участь громадськості у охороні громадського порядку і державного кордону». Там визначено порядок створення громадських формувань з забезпечення громадського порядку. І тут є відповідна ситуація, що якщо громадяни хочуть діяти відповідно до вимог закону, то вони повинні піти по процедурі, яка виписана в законі. Просто так заявити, що ми будемо патрулювати, то, відповідно до цього закону, це не дозволено», – наголосив Банчук.
Керівник «Експертного центру з прав людини» Юрій Бєлоусов вважає, що практика громадського контролю за правопорядком загалом узгоджена з політикою децентралізації.
Світовий тренд полягає в тому, що держава віддає частину своїх функцій громадянському суспільствуЮрій Бєлоусов
«Світовий тренд полягає в тому, що держава віддає частину своїх функцій громадянському суспільству і громадам. Тому, з одного боку, передача певних функцій до громади начебто не викликає одразу якогось супротиву», – визнає Бєлоусов в ефірі «Ранкової Свободи».
Водночас правозахисник вказує на те, що законодавство України, яке регламентує діяльність таких дружин, надає їм чимало простору для дій, хоча й передбачає, що здійснювати ці дії можна тільки за безпосередньої участі поліції.
Частина закону передбачає можливість застосування фізичної сили, спеціальних засобів, складання протоколівЮрій Бєлоусов
«Частина закону, яка передбачає повноваження цих громадських формувань, на які окремі формування і посилаються, передбачає можливість застосування фізичної сили, спеціальних засобів, навіть складання протоколів, що мене особисто, м’яко кажучи, дуже дивує», – зазначає експерт.
Наразі основним запобіжником від зловживань, на думку Бєлоусова, є саме обов’язкова присутність поліцейських під час роботи цивільних добровольчих формувань.
Якщо представники громадських формувань вважають, що можуть самостійно здійснювати без поліції забезпечення громадського порядку, це може дуже далеко зайтиЮрій Бєлоусов
«Якщо деякі представники громадських формувань вважають, що можуть самостійно здійснювати без участі поліції забезпечення громадського порядку, перевіряти документи громадян, застосовувати до них спецзасоби, складати протоколи самостійно, без участі поліцейського – якщо вони вважають так, що це, власне, невірне розуміння закону і може дуже далеко зайти. Ризик насправді для порушення прав людини дуже великий», – зазначає він.
Правозахисник переконаний, що механізми контролю в законі треба прописати чіткіше. А поки що він ділиться порадами, як себе поводити при контакті з представниками «цивільних правоохоронців». Перш за все, за його словами, кожен такий активіст повинен мати посвідчення, а громадяни можуть вимагати показати документ.
Треба запам’ятати прізвище та назву організації. Якщо є якісь сумніви, викликати поліціюЮрій Бєлоусов
«Якщо вам посвідчення покажуть, треба щонайменше запам’ятати прізвище, яке там зазначене, та, власне, назву організації. По-друге, передбачається обов’язково, за законом, що у всіх представників має бути пов’язка на плечах, де має бути написано, представники якої вони організації. Я б також радив в цій ситуації в будь-якому разі, якщо є якісь сумніви щодо законності дій цих людей, за можливості викликати поліцію на місці», – каже Бєлоусов.
Він також радить якомога чіткіше запам’ятовувати кількість та зовнішність дружинників, місце та точний час інциденту, щоб в разі будь-яких неправомірних дій мати можливість визначити їхні особи.
Радник міністра внутрішніх справ України Іван Варченко зазначає, що українці мають повне право долучатись до захисту правопорядку у складі громадських організацій, однак лише у співпраці з підрозділами Нацполіції та Державної прикордонної служби.
Якщо люди не хочуть діяти відповідно до українського закону, несуть відповідальністьІван Варченко
«Якщо люди хочуть займатися певною правоохоронною діяльністю, виконувати певні правоохоронні функції, але при цьому не хочуть діяти відповідно до українського закону, ці люди здійснюють незаконну діяльність, а за незаконну діяльність несуть відповідальність», – нагадує Варченко.
Побоювання, що об’єднання добровольців можуть виявитись новим варіантом «тітушок», за словами радника голови МВС, можна зрозуміти, проте він впевнений, що вони не справдяться.
«В нас ті громадські організації, які зараз реєструються в юстиції, відповідно до закону, а потім висловлюють бажання охороняти громадський порядок, переважно декларують себе як патріотичні і поводяться в тому числі як патріотичні люди. А патріоти в нас в Україні розуміють, що розвалювати країну зсередини – це непатріотично», – аргументує чиновник.
Крім того, він покладає надії і на свідомість простих українців: «В нас є доволі зріле, порівняно з 5-річною давністю, громадянське суспільство, яке просто і морально, і психологічно не дасть можливості прорости отаким нездоровим зернам на зразок «тітушок», які будуть руйнувати українську державу зсередини».
Насамкінець представник МВС запевняє, що правоохоронні структури в Україні якісно відрізняються від себе ж зразка 2013 року.
В нас сильна, порівняно з 2013 роком, правоохоронна системаІван Варченко
«(В нас – ред.) понад сто тисяч представників Національної поліції, з яких близько 40 тисяч пройшли досвід бойових дій. В нас є 60 тисяч Національної гвардії, з яких понад 30 тисяч мають досвід бойових дій. В нас є ДПС – 20 тисяч учасників бойових дій. Тобто в нас сильна та інша, порівняно з 2013 роком, і за своєю мораллю, і за досвідом роботи, правоохоронна система», – стверджує Іван Варченко.
Зі свого боку командування «Національних дружин» під час прес-конференції запевнило, що планує діяти виключно в межах закону. Так, за словами прес-секретаря організації Івана Вдовіна, «дружинники» керуються законом «Про охорону громадського порядку та державного кордону» та статтею 207 Кримінально-процесуального кодексу (законне затримання).
«Наприклад, уявімо ситуацію: хтось обмальовує стіни на районах, ходить і рекламує наркотики. Якщо ми бачимо, що людина безпосередньо зараз пише електронну адресу, ми просто що можемо зробити: затримати його, навіть не бити. Просто тримати і все. Викликати поліцію та передати до рук поліції», – пояснив Вдовін.
Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі