Доступність посилання

ТОП новини

Справа Януковича про державну зраду: чи дійде до вироку?


Суд ухвалив рішення розглянути по суті справу Януковича про державну зраду (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00

Суд ухвалив рішення розглянути по суті справу Януковича про державну зраду (відео)

Оболонський районний суд завершив підготовчі засідання у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича, який втік до Рос, та підтримав обвинувальний акт військової прокуратури. Розгляд питання по суті розпочнеться 26 червня. Захист заявив, що задоволений тим, що суд не підтримав вимогу про заочне засідання. Прокуратура ж заявляє, що відповідного рішення ще немає. І в разі чого обіцяє повторно клопотати про такий механізм. Заочне правосуддя, на думку сторони звинувачення, чи не єдина можливість покарати Януковича.

«Суд постановив відмовити Генеральній прокуратурі у застосуванні заочної процедури судового розгляду щодо Віктора Януковича. Захистом цілком це рішення підтримується», – оголосив один із адвокатів Віктора Януковича Віталій Сердюк за підсумками останнього підготовчого засідання.

Проте прокуратура іншої думки: за рішенням суду це питання вирішуватимуть вже при розгляді справи по суті. Та якщо обвинувачений Янукович не приїде до зали суду 26 червня – сторона обвинувачення наполягатиме на призначенні заочного механізму, сказав прокурор Головної військової прокуратури Руслан Кравченко. Адвокати відповіли, що також зацікавлені, аби підозрюваний вийшов на зв'язок під час наступного засідання.

Заочне правосуддя активно лобіював генеральний прокурор Юрій Луценко і президент Петро Порошенко як механізм, що дозволить покарати винних із оточення Януковича, які втекли з України.

Останнє засідання перед розглядом по суті

Захист Януковича намагався будь-що запобігти розгляду кримінального провадження по суті. Своєї стратегії адвокати не змінювали і вкотре закликали український суд звернутись до МЗС Росії в рамках міжнародної правової допомоги. Колегія суддів відповіла, що екс-президента, власне, і звинувачують у підігруванні російській агресії. Йдеться про листи Януковича до російського президента Володимира Путіна і Ради федерації Росії з закликом ввести війська в Україну.

Ще один аргумент адвокатів Януковича – мовляв, повістку в руки йому досі не вручили. А приїхати до України та свідчити колишній президент не може, хоч і хоче – перебувати в Києві йому небезпечно. Тож захист просив допитати свідків з числа охорони колишнього президента, які «бачили, як відбувався замах на Януковича» напередодні його втечі до Ростова.

Прокурори запевняли, що організували би для екс-президента супровід, якби той приїхав на батьківщину свідчити. Проте адвокат Сердюк заявив, що смерть Олега Нетребка (підозрюваного в організації нападу на депутата Тетяну Чорновол) в ізоляторі тимчасового утримання та екс-депутата Держдуми Росії Дениса Вороненкова у центрі Києва свідчать: Україна не здатна «гарантувати безпеку підозрюваним».

Які перспективи справи Януковича?

Генеральна прокуратура України не дуже готова працювати у процесах, які широко висвітлюються, вважає директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко.

«Ви самі уявляєте, щоби справа слухалась у суді, і Янукович програв?», – сказав Шеченко.

Не можна оцінювати перспективи цього процесу лише з юридичної логіки, якісна доказова база – ще не гарантія вироку в реаліях українського судочинства, каже адвокат Віталій Титич.

«Оцінювати просто як юрист ці перспективи – це просто себе не поважати. Буде так, як складеться домовленість між авторами цього шоу», – каже Титич.

На думку Титича, Луценко та Янукович грають у своєрідну гру: колишній президент із неї отримує дуже примарні шанси на вирок, а генеральний прокурор – піар на резонансній справі.

Та якщо Віктор Янукович вкотре не з'явиться у судовій залі, немає правових перепон у тому, щоби перейти до заочного розгляду, вважає адвокат Валентина Теличенко.

«Його вигадки про загрози йому, про небезпеку в Україні – лише вигадки. Якби він приїхав в Україну, не злякався, я переконана, було би зроблене усе можливе, щоби його не вбили. Тому немає чим прикриватись», – каже вона.

Хоч підозру його не вручили в руки, утім, йому було про неї повідомлено кількома шляхами – публікацією на сайті суду, листами за усіма відомими адресами прописки і проживання, говорить адвокат.

Зрештою, якщо ж справа рухатиметься так, як її бачить сторона обвинувачення, і Януковичу врешті оголосять вирок – захист матиме право на апеляційне та касаційне оскарження, каже Теличенко.

«Якщо ви хочете спитати, чи буде Януковича взято під варту – ми можемо лише гадати. Якщо зміниться геополітична ситуація або ж він виїде з Російської Федерації, то шанси, що він потрапить до рук українського правосуддя або ж української пенітенціарної служби досить високі», – додала адвокат.

Віктора Януковича звинувачують у скоєнні злочинів, передбачених частиною 5 статті 27 (йдеться про посібника як одну з категорій співучасників злочину), частиною 3 статті 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків; передбачає позбавлення волі на термін від 7 до 12 років), частиною 1 статті 111 (державна зрада, передбачає позбавлення волі на термін від 10 до 15 років), частиною 2 статті 437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій, передбачає позбавлення волі на термін від 10 до 15 років) Кримінального кодексу України.

Тим часом зі США надійшли вкрадені «режимом Януковича» півмільйона доларів, які незаконно вивів з України Мін’юст часів Віктора Януковича. Вони вже надійшли на рахунок українського Міністерства юстиції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG