Американські сенатори дійшли згоди щодо законопроекту про запровадження нових санкцій проти Росії, включаючи положення, що забороняє Білому дому пом’якшувати, призупиняти або скасовувати санкції без схвалення Конгресу.
Угода, яку буде оформлено у вигляді поправки до законопроекту про санкції проти Ірану, ставить собі за мету покарати Росію за її дії, включаючи втручання в президентські вибори в США в 2016 році, анексію українського Криму і підтримку уряду Сирії в шестирічній громадянській війні.
Законопроект про санкції щодо Ірану планують винести на голосування вже цього тижня.
«Поправка до законопроекту про санкції проти Ірану зберігає і значно розширює санкції проти уряду Росії у відповідь на порушення територіальної цілісності України і Криму, зухвалі кібератаки і втручання в хід виборів, а також на триваючу агресію в Сирії», – йдеться в спільній заяві сенаторів Майкла Крейпо, Шеррода Брауна, Роберта Коркера і Бенджаміна Кардина.
Законопроект не тільки вводить процедуру схвалення Конгресом змін в режимі санкцій, а й вводить нові санкції.
У повідомленні, розміщеному на сайті комітету Сенату з банківських питань, зазначається, що пропоновані поправки передбачають:
– запровадження обов'язкової процедури схвалення Конгресом рішення про пом’якшення, призупинення або скасування санкцій;
– надання статусу закону і посилення чинних санкцій, зафіксованих в указах, в тому числі санкцій проти деяких російських проектів в сфері енергетики та кредитного фінансування в ключових секторах економіки;
– запровадження нових санкцій проти російських корупціонерів; осіб, які намагаються обійти санкції; осіб, причетних до серйозних порушень прав людини; постачальників зброї режиму Асада; осіб, які здійснюють шкідливу діяльність в кіберпросторі від імені російського уряду; осіб, причетних до корумпованої приватизації державних активів; а також тих осіб, що підтримують ділові зв'язки з російською розвідкою і оборонними секторами;
– можливість запровадження широких нових санкцій проти ключових секторів російської економіки, включаючи гірничодобувну і металообробну промисловість, а також морський і залізничний транспорт;
Крім того, законопроект санкціонує надання потужної підтримки з метою зміцнення демократичних інститутів і протидії дезінформації в країнах Центральної та Східної Європи, уразливих до російської агресії і втручання. Він також передбачає дослідження потоків незаконного фінансування з участю Росії і проведення офіційної оцінки економічного впливу російських державних організацій на США.
Законопроект підтримують як республіканці, так і демократи. Очікується, що він буде схвалений Сенатом без особливих проблем.
Щоб стати законом, він також повинен бути схвалений Палатою представників і підписаний президентом США Дональдом Трампом. Деякі прихильники законопроекту кажуть, що в Конгресі знайдеться достатня підтримка для подолання президентського вето, якщо Трамп не підпише документ.
«Ці додаткові санкції стануть потужним двопартійним сигналом на адресу Росії і будь-якої іншої країни, яка спробує втрутитися в наші вибори, що вони будуть покарані», – заявив сенатор-демократ Чак Шумер.
Росія заперечує спроби втручання в американські вибори, а Трамп відкидає будь-які припущення про змову.
У грудні минулого року адміністрація президента Барака Обами запровадила санкції проти російських бізнесменів і компаній за дії Росії в Україні. Санкції були зафіксовані в президентському указі.