Доступність посилання

ТОП новини

Судити Тимошенко не будуть, але є політична відповідальність – Березовець про газовий контракт 2009 року


Гості передачі «Ваша Свобода»: Сергій Дацюк, політичний експерт, філософ; Тарас Березовець, політтехнолог.

Ваша Свобода | Протистояння Порошенко-Тимошенко і газовий контракт
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Третя річниця інавгурації президента України Петра Порошенка. І на тлі цієї дати новий великий політичний скандал. «Блок Петра Порошенка» вимагає розслідувати газовий контракт 2009 року, підписаний колишнім прем’єр-міністром України Юлією Тимошенко разом з прем’єр-міністром Російською Федерації Володимиром Путіним. Про це 6 червня на погоджувальній раді фракцій парламенту заявив керівник фракції БПП, колишній представник президента у Верховній Раді Артур Герасимов. Юлія Тимошенко відповідає: якщо ціни на газ були нечесними, то і Петра Порошенка треба притягати до відповідальності, адже він був міністром економіки в уряді Азарова і виконував контракт, який вона узгодила з Путіним. Тимошенко звинувачення на свою адресу називає спробою влади дискредитувати її особисто та партію «Батьківщину», як головну опозиційну силу. Петро Порошенко і Юлія Тимошенко – сьогодні найпопулярніші політики країни. Якщо би вибори президента проходили зараз, то саме вони мали б найбільшу електоральну підтримку.

Віталій Портников: Пане Березовець, це дійсно намагання розібратися в тому, що було підписано свого часу у Москві, чи новий тур політичної ворожнечі та ще й на тлі очевидної перемоги України у Стокгольмському арбітражі?

Тарас Березовець: Найголовніше, про що ми маємо зараз говорити, то це про підсумки рішення Стокгольмського арбітражу, який для України є абсолютно безпрецедентним. Не треба тут думати, чи ми не занадто перебільшуємо цю перемогу. Ця перемога дійсно значима, тому що Україна виграла, як мінімум, 47 мільярдів доларів гіпотетичних, які хотів відсудити в України «Газпром». Україна домоглася справедливої ціни і скасувала несправедливу умову, яка стосувалася заборони на реекспорт російського газу.

Тарас Березовець
Тарас Березовець
Судова тяганина дозволила поставити на місце вперше в українській історії російського монополіста – «Газпром», акції якого впали майже на 2,5% зразу ж, наступного дня
Тарас Березовець

Судова тяганина, яка три роки тривала і була подана урядом Арсенія Яценюка, надзвичайно важлива зараз – вона дозволила поставити на місце вперше в українській історії російського газового монополіста – «Газпром». До речі, акції якого впали майже на 2,5% зразу ж, наступного дня після цього рішення.

Але спокуса використати це рішення у внутрішньополітичній боротьбі присутня. Треба визнати, що до певної міри дійсно Юлія Тимошенко опинилася під вістрям критики. І президентська сторона зараз активно користається цим рішенням для того, щоб нагати, хто врешті-решт підписував. Хоча формально підписувала не Тимошенко, а Дубина.

Не знаю, наскільки тут доречно говорити про кримінальну відповідальність, але політична відповідальність Тимошенко – точно
Тарас Березовець

Не знаю, наскільки тут доречно говорити про кримінальну відповідальність, але політична відповідальність Тимошенко – точно. Так, позитив, що зробила Тимошенко – викинула зі схеми Фірташа і компанію «РосУкрЕнерго». Але ціна 450 доларів, яка була взята за основу в цій угоді, була Україні абсолютно невигідна. Ціна була катастрофічна. Україна, за підрахунками «Нафтогазу», переплатила мільярди доларів компанії «Газпром».

Рукостискання тодішніх прем'єр-міністрів України і Росії, Юлії Тимошенко і Володимира Путіна, після підписання газової угоди між «Нафтогазом України» і «Газпромом». Москва, 19 січня 2009 року
Рукостискання тодішніх прем'єр-міністрів України і Росії, Юлії Тимошенко і Володимира Путіна, після підписання газової угоди між «Нафтогазом України» і «Газпромом». Москва, 19 січня 2009 року

– Пане Дацюк, як Ви вважаєте, коректно зараз, як ця угода як легітимна визнана Стокгольмським арбітражем, саме за неї ухвалюється рішення, звинувачувати людей, які узгоджували цю угоду, в тому, що вони зробили щось нелегітимне і корупційне?

Сергій Дацюк: У радянському мультику «Жив-був пес», де вовка озвучує Джигарханян, у певній ситуації він говорить: «Шо, опять?!» Згідно будь-яких правових норм, судити двічі за один злочин, навіть якщо за злочин, чи намагатися двічі одну і ту ж саму подію видати, як злочин – це нонсенс! Це не матиме правових наслідків взагалі. Це чисто піар-акція. Вона як вийшла на перший план, так і зійде з першого плану.

Сергій Дацюк
Сергій Дацюк

Що ж до змістовних речей, то тут справді є правовий курйоз – якщо вона легітимна, то розглядається у Стокгольмському арбітражі, відповідно її не можна визнавати нелегітимною, а якщо ж визнаєте її як таку, що була незаконно підписана, не так чи не за тих умов, чи не відповідала дійсним стандартам чи вимогам України, тоді відповідно рішення Стокгольмського арбітражу попадає під сумнів. З цієї правової колізії вибратися вже набагато важче – ми маємо справу з міжнародними інститутами, які не розуміють ані жартів, ані політичних речей, які відбуваються в Україні.

Спроба почати розслідувати у парламенті, то мета цього нанести репутаційні втрати Юлії Тимошенко. Порошенко від цього більше втратить, ніж здобуде
Сергій Дацюк

Спроба почати розслідувати у парламенті, то мета цього нанести репутаційні втрати Юлії Тимошенко. Цього не вийде. Справа шита білими нитками. Політична заангажованість явна. Порошенко від цього більше втратить, ніж здобуде.

У 2010 році Янукович сказав, що ціна Тимошенко дуже невигідна, маємо її зменшувати на 100 доларів. Ціною зменшення до 350 доларів стало підписання страшних «харківських угод», які дозволили росіянам збільшити присутність у Криму до 25 тисяч (осіб), у підсумку анексувати Крим
Тарас Березовець

Тарас Березовець: Якою не була б правда, потрібно з’ясувати всі обставини 2009 року підписання цієї угоди, викликати у тому числі Дубину, колишнього президента Віктора Ющенко, щоб вони дали відповідні покази, щоб ми точно знали. Тому що ціна цьому ще більш страшна, політична ціна. У 2010 році Янукович сказав, що ціна Тимошенко дуже невигідна, маємо її зменшувати на 100 доларів. Ціною зменшення до 350 доларів стало підписання страшних «харківських угод», які дозволили росіянам збільшити присутність у Криму до 25 тисяч (осіб), у підсумку анексувати Крим. Запит на правду, істину в цій ситуації існує. І не тільки в парламенті.

– Панове, як закінчиться ця історія, на вашу думку?

Сергій Дацюк: Вона не закінчиться репутаційними втратами для Тимошенко. Петро Порошенко почав передвиборчу кампанію. Політтехнологічними цілями у нього є привернути до себе так званий національно-орієнтований чи національно-збережений електорат. Це заборона російських сайтів, мовні питання і в спробі послабити електорат Тимошенко. Це квазісудилище з приводу газових угод.

Тарас Березовець: До виборів дуже далеко. Ніхто, я думаю, насправді не починав ще виборчої кампанії, включаючи і Тимошенко, і Порошенка.

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG