Київ – Мукачево – Усіх активістів «Правого сектору» – учасників стрілянини в Мукачеві у 2015 році – місцевий суд відпустив на поруки після двох років тримання в СІЗО. Раніше з активістів зняли частину звинувачень, зокрема за статтею «тероризм». Тим часом побратими звинувачених закликають взяти під варту як підозрюваних представників іншої сторони сутички – депутата Михайла Ланя, працівників МВС та озброєних місцевих жителів, які брали участь у перестрілці з «Правим сектором» на Закарпатті. У Генпрокуратурі для цього не бачать підстав. Водночас експерти стверджують, що мукачівська стрілянина є одним із проявів того, що ситуація на Закарпатті є вибухонебезпечною, передовсім через найбільший в Україні розквіт контрабанди в цьому регіоні.
Усіх чотирьох активістів «Правого сектору», звинувачених за фактом стрілянини в Мукачеві 11 липня 2015 року, яку в соцмережах називають «справою Йовбака», відпустили на поруки.
Таке рішення ухвалив 29 травня Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області. Поручителями стали народний депутат Михайло Головко та міський голова міста Сколе Володимир Москаль. Обвинувачених звільнили просто в залі суду, це рішення присутні зустріли вигуками «Слава Україні!»
Адвокати та побратими звинувачених активістів одразу повідомили про звільнення у соцмережах.
Представник обвинувачення у справі, прокурор Генеральної прокуратури України Роман Шиненко на це рішення колегії суддів відреагував стримано.
«Це рішення суду, тож воно є обов’язковим для виконання на всій території України. Ми приймемо його і будемо рухатися далі у цьому кримінальному провадженні. Плануємо дослідити на наступному засіданні відеозаписи (пов’язані зі стріляниною у Мукачеві – ред.), які за нашим клопотанням на дисках долучили до справи», – анонсував прокурор.
Учасників «мукачівської стрілянини» звільнили через інформацію, отриману від свідків, чи під тиском громадськості?
Одночасно з судовим розглядом у Мукачеві під офісом Генеральної прокуратури України в Києві зібралися активісти «Правого сектору» та інших націоналістичних організацій. Вони вимагали в Генпрокуратури або відкликати звинувачення щодо активістів «Правого сектору», або ж разом з ними взяти під варту іншу сторону перестрілки – народного депутата Михайла Ланя, озброєних людей та працівників МВС. Цю позицію озвучив лідер «Правого сектору» Андрій Тарасенко.
Ми виступаємо за те, щоб звинувачували й іншу сторону конфлікту, зокрема депутата Ланя, причетного до контрабандиАндрій Тарасенко
«Прокуратура через майже два роки безпідставних звинувачень переробила своє обвинувачення і прибрала з нього статтю «тероризм». Нам казали, що саме ця стаття не дає права звільнити хлопців. Тому ми вимагаємо в ГПУ ініціювати зміну запобіжного заходу. В нас у державі зазвичай, якщо відбувається щось резонансне, винних «призначають». Ми виступаємо за те, щоб не лише наших хлопців звинувачували, а й іншу сторону конфлікту, зокрема депутата Ланя, причетного до контрабанди», – наголосив лідер «Правого сектору».
Раніше Михайло Ланьо відкинув подібні звинувачення: за його версією, під час зустрічі з активістами про контрабанду не йшлося.
Під час зустрічі активу протестувальників з представниками ГПУ заступник начальника відділу Генпрокуратури Олександр Голінченко заявив, що за результатами розслідування з учасників перестрілки зняли звинувачення у тероризмі, однак інші звинувачення у тяжких злочинах, висунуті щодо них, майже не дають шансів на звільнення з-під варти, припустив Голінченко ще до ухвали суду про звільнення активістів на поруки.
Голінченко на запитання Радіо Свобода додав, що депутат Михайло Ланьо та інші учасники подій допитані як свідки, та що Генпрокуратура перевірила всі версії подій, готуючи обвинувальний акт. В у цьому документі не йдеться про висунення звинувачень у кримінальних злочинах іншій стороні конфлікту, зокрема, депутатові Михайлу Ланю, представникам поліції та іншим особам, що брали участь у зіткненнях із представниками «Правого сектору» на Закарпатті.
Суд погодився відпустити чотирьох звинувачених у справі з під варти завдяки тому, що допитав усіх свідків у справі, та не в останню чергу – через підтримку активістів з боку громадськості, стверджує адвокат представників «Правого сектору» Роман Бухтояров. Водночас він не вважає, що таке пом’якшення запобіжного заходу свідчить про збільшення імовірності виправдувального вироку.
Якщо хтось думає, що буде виправдувальний вирок, його може і не бутиРоман Бухтояров
«Рішення означає тільки те, що змінили запобіжний захід і передали на поруки народному депутату Михайлу Головку та Володимиру Москалю, міському голові Сколе. Сама по собі порука не передбачає термінів, є два місяці накладених зобов’язань. Передали Володимира Бурчу, Сергія Деяка, Родіона Горбенка й Романа Мунчака. Вони вільні у пересуванні, немає будь-яких обмежень. Рішення ми чекали довго, воно мало було прийняте ще рік назад. Але якщо хтось думає, що буде виправдувальний вирок, його може і не бути», – стверджує адвокат.
8 і 9 червня суд продовжить засідання, на черзі – судові дебати, після чого суд зможе піти до нарадчої кімнати для ухвалення вироку, повідомляють як захист, так і обвинувачення у справі «мукачівських стрільців». Обидві сторони процесу запевняють, що не зацікавлені затягувати справу.
Проблема Закарпаття – «контрабанда сповільненої дії»
Перестрілка в Мукачеві два роки тому стала ознакою розпаду «Правого сектору» і нездатності його тодішнього керівництва структурувати цей рух, стверджує президент Центру стратегічного партнерства Андрій Крижевський. На його думку, контрабанда, боротьбою з якою пояснили цей інцидент у «Правому секторі», робить цей регіон України вибухонебезпечним.
Для мешканців Закарпаття проблема контрабанди – не секрет. Дивно, що для силовиків вона «є новиною»Андрій Крижевський
«Для мешканців Закарпаття проблема контрабанди – не секрет. Дивно, що для силовиків вона «є новиною», – іронізує Крижевський. – Якщо проаналізувати зайнятість населення і торговельну виручку, побачимо, що є частка необлікованого доходу. І це – дохід з кордону: його отримують шляхом контрабанди і не тільки. Зауважте: це регіон із тотальним безробіттям і з заповненими ресторанами!» – наголошує експерт.
Інцидент у Мукачеві 11 липня 2015 року стався після того, як два десятки озброєних людей у камуфляжній формі з написами «Правий сектор» відвідали офіс народного депутата Михайла Ланя. Зустріч закінчилася стріляниною, внаслідок якої були загиблі й поранені.
Після цього частина учасників інциденту переховувалася в горах. За подіями в Мукачеві тоді силовики відкрили кримінальні провадження за ч. 1 ст. 255 («створення злочинної організації») та ч. 2 ст. 258 («терористичний акт») Кримінального кодексу України.
18 вересня 2015 року тимчасова слідча комісія Верховної Ради відзвітувала про розслідування подій у Мукачеві перед народними депутатами. У доповіді йшлося, що конфлікт значною мірою був спровокований діями місцевого керівництва МВС і СБУ.