Доступність посилання

ТОП новини

Фінська журналістка розповіла про російську «фабрику тролів»


Фінська журналістка Джесіка Аро і символ інтернет-троля
Фінська журналістка Джесіка Аро і символ інтернет-троля

«Кремлівські тролі перетворили моє життя на пекло», – говорить фінська журналістка, яка на початку російської-української війни на Донбасі намагалася розібратися сама з тим, хто там проти кого воює і що роблять на цій війні фінські громадяни. Днями свою історію Джесіка Аро, яка працює у виданні Yle Kioski, розповіла під час зустрічі експертів та урядовців країн НАТО, які мають за своє завдання боротьбу з кремлівською дезінформацією. У кулуарах саміту СТРАТКОМ Радіо Свобода поспілкувалося з Джесікою Аро.

Для багатьох українців, які не розуміли, чому європейці так довго не висловлювалися на підтримку України під час російської агресії на Донбасі, історія фінської журналістки Джесіки Аро може послужити наочною ілюстрацією труднощів, з якими зіткнулися звичайні європейці, які не мали досвіду з цим регіоном.

Від самого початку війни на Донбасі вона намагалася розібратися, що ж насправді відбувається за завісою інформаційного туману.

Коли я дізналася про російську «фабрику тролів» у фінському медіа-просторі та соціальних мережах, я зрозуміла, що це не випадково, що так важко докопатися до правди
Джесіка Аро

«У 2014 році я помітила, що в міжнародних ЗМІ було багато дезінформації щодо російської агресії проти України. Розібратися в деталях було дуже складно, важко було визначити, що є правда, а що – ні. І тоді, коли я дізналася про російську «фабрику тролів» у фінському медіа-просторі та соціальних мережах, я зрозуміла, що це не випадково, що так важко докопатися до правди. Далі я побачила, що деякі фінські політики та спеціалісти з кібербезпеки почали скаржитися на тролів у соцмережах, і я зрозуміла, що це є питанням нашої безпеки, безпеки наших цінностей, безпеки західної демократії», – розповідає Джесіка Аро.

Карикатура російського художника Сергія Йолкіна
Карикатура російського художника Сергія Йолкіна

Фінський троль – брат російського троля

Тоді вона вирішила розібратися в усьому сама і почала стежити за російськими тролями, які вивели її на вже фінських тролів. З’ясувалося, що у фінському суспільстві чимало прихильників режиму Володимира Путіна, які були готові підтримувати прокремлівську пропаганду не лише на словах, але й на ділі – деякі з них зі зброєю в руках воювали проти України на Донбасі.

Є також один фін, який керує агентством фейкових новин під назвою Doni News, яке займається міжнародним поширенням пропаганди з Донецька
Джесіка Аро

«Є багато прокремлівських пропагандистів, які агітують і закликають фінів іти воювати проти українців на сході України. Є також один фін, який керує агентством фейкових новин під назвою Doni News, яке займається міжнародним поширенням пропаганди з Донецька. Раніше він керував подібним фінським сайтом, котрий займався поширенням фейкових новин і теорій змов. Він створив не один такий сайт і продовжує цим займатися від імені Росії з багатьма послідовниками», – розповідає Джесіка Аро.

Відчувши, що їх вивели на чисту воду, прокремлівські агітатори перейшли в наступ. Найактивнішими серед них були Янус Путконен, про якого говорила Джесіка Аро, та Йохан Бекман. Він – відомий у Фінляндії проросійський громадський активіст. Саме він звинуватив журналістку в тому, що вона незаконно складає список пропутінських симпатиків, які живуть у Фінляндії, що вона співпрацює з ЦРУ, з поліцією безпеки Естонії. А коли і цього здалося замало, то в хід пішли типові звинувачення проти жінки – що вона проститутка й наркоманка.

Сподіваючись, що жінка не витримає такого психологічного тиску, говорить Джесіка Аро, вони прорахувалися. У Фінляндії жінку цим можна лише розізлити й змусити йти до кінця, пояснює вона. На її боці виявилися не лише численні читачі, багато політиків, людей з усього світу, які слали їй слова підтримки, але й правоохоронна система.

За словами Джесіки Аро, фінська поліція веде слідство в цій справі за звинуваченням у цькуванні та мові ненависті. На запитання про те, чи вона очікує, що когось буде засуджено, вона відповіла, що не знає точно деталей фінського законодавства про те, яке покарання передбачено для таких людей. Але одне Джесіка Аро знає напевно: «У Фінляндії немає такого поняття, як безкарність».

  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG