Доступність посилання

ТОП новини

Загроза з води. Як Україна в Азовському морі захищає свою територію


Більшість звикли вважати, що лінія фронту на сході України проходить лише по суші. Але насправді морський спокій доволі умовний. Яскравий приклад – спроба російського корабля на початку травня захопити український рятувальний катер в районі Скадовська на Чорноморському узбережжі. Але і на Азовському морі, акваторія якого стала частиною зони конфлікту на Донбасі, теж були диверсії: тонули судна, гинули військові. Як же захищають берегову лінію і територіальні води України? Журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії» провели власну інспекцію.


Захист азовських рубежів починається під водою. Звідти до зони бойових дій – рукою подати. Тому зайва пильність не завадить, пояснюють прикордонники. Адже прихований на морській глибині корпус корабля – дуже зручне місце для перевезення заборонених вантажів.

«Може бути контейнер, може закладка, можуть бути наркотики, може бути зброя», – зазначає інструктор школи військових водолазів Костянтин Миргородський.

Костянтин Миргородський, інструктор школи військових водолазів
Костянтин Миргородський, інструктор школи військових водолазів

Школа військових водолазів – волонтерський проект. Там уже тиждень екзаменують прикордонників. Завдання на глибині дуже різні: і макети мін шукають, і спеціально розроблений водолазний конструктор збирають.

«Це адаптація до підводного середовища. З урахуванням того, що там нічого не видно, потрібно стежити, щоб не пішли гайки, щоб не пішли пластини. Це розвиває логіку. Ти починаєш думати під водою. Якщо ти володієш спорядженням, то вже думаєш про роботу, не відволікаєшся. Тому що під водою абсолютно по-іншому психіка працює», – пояснює інструктор.

Із морського дна підіймаємося на дах спостережного пункту в районі Маріуполя. Він обладнаний так, щоб можна було оглядати морську гладінь на відстань п’яти-шести кілометрів.

Можлива загроза – це проникнення невеликих диверсійних груп
Сергій Сергійчук

«Можлива загроза – це проникнення, із застосуванням швидкісних плавзасобів, невеликих диверсійних груп на узбережжя Азовського моря. Закріплення і створення умов для висадки основного десанту противника», – каже начальник відділення прикордонної служби Сергій Сергійчук.

Сергій Сергійчук, начальник відділення прикордонної служби
Сергій Сергійчук, начальник відділення прикордонної служби

Це, фактично, перший рубіж оборони української території з берега. Автоматичний гранатомет, націлений на узбережжя, тут постійно тримають напоготові. І хоч уздовж берегової лінії зараз все спокійно – зіткнення з бойовиками тут вже теж були.

Був підхід катера з диверсійною групою до берега, вони причалили і потім використовували міномети
Сергій Сергійчук

«Був підхід катера з диверсійною групою до берега, вони причалили і потім використовували міномети для ураження одного з прикордонних постів спостереження, які знаходилися на узбережжі Азовського моря», – розповідає Сергійчук.

Рівень захищеності берегової лінії

Вчасно виявити загрозу – завдання не з простих. Для цього у підрозділу тут цілий арсенал.

Потужні прожектори, промінь світла яких дозволяє бачити територію в радіусі 9 кілометрів
Потужні прожектори, промінь світла яких дозволяє бачити територію в радіусі 9 кілометрів

Прикордонники патрулюють берегову лінію цілодобово. І якщо вдень достатньо звичайних засобів, то вночі використовують потужні прожектори. Для цього потрібна окрема вантажівка, а промінь світла дозволяє бачити територію в радіусі 9 кілометрів.

«Герда», вівчарка прикордонників
«Герда», вівчарка прикордонників

Відстань між наглядовими пунктами понад 10 кілометрів, тому територію між ними постійно прочісують патрулі. Без службової собаки в такій справі не обійтися. Головна зброя німецької вівчарки прикордонників – відмінний нюх. За це «Герду» цінують і пестять.

«Вичісуємо, годуємо, вигулюємо, постійно на службі разом. Були і травми – лапу порізала. Мусив сам перебинтовувати. Маю свою аптечку спеціально для неї. Ну і смаколики, звісно, без них нікуди», – каже інспектор прикордонної служби Микола Роговий.

Микола Роговий, інспектор прикордонної служби
Микола Роговий, інспектор прикордонної служби

В день такий патруль проходить від 20 до 30 кілометрів. А ось відстань для охорони на воді – куди більш вражаюча.

Бойове патрулювання. Втрати

Контроль за акваторією Азовського моря відбувається не тільки з суші. Разом із морською охороною «Донбас.Реалії» вирушили на бойове патрулювання, щоб побачити, як виглядають будні зони конфлікту з борта броньованого катера.

Азовське море – невелике. Тому поняття «нейтральні води» тут практично відсутнє. Як і в зоні конфлікту на суші, на морі теж є умовна лінія розмежування. І хоч явних порушень тут останнім часом не було, зброї на катерах додалося.

Зброю завжди тримаємо на поготові
Володимир Вдовенко

«Це заходи безпеки, бо кожен вихід – не знаєш, що буде. Тому зброю завжди тримаємо на поготові», – пояснює командир військового катеру Володимир Вдовенко.

Володимир Вдовенко, командир військового катеру
Володимир Вдовенко, командир військового катеру

А ось на самому початку конфлікту на Донбасі морська охорона в Азовському морі до нових викликів, як виявилася, була неготовою. Як наслідок – втрата двох катерів.

Перший випадок стався в кінці серпня 2014-го. Тоді в районі селища Безіменне з берега з протитанкового ракетного комплексу обстріляли сторожовий катер «Гриф». Судно затонуло, загинуло двоє членів екіпажу.

В червні 2015 року в районі порту Маріуполь на міні підірвався катер «ЮМС-1000»
В червні 2015 року в районі порту Маріуполь на міні підірвався катер «ЮМС-1000»

А в червні 2015 року в районі порту Маріуполь на міні підірвався катер «ЮМС-1000». І теж загинули двоє.

«Ми цього не очікували. У світовій історії по патрульних прикордонних катерах в жодній країні світу не застосовувалась зброя. Бо вони не є бойовими катерами, це патрульні катери», – зауважує заступник командира загону морської охорони Юрій Алейников.

Юрій Алейников, заступник командира загону морської охорони
Юрій Алейников, заступник командира загону морської охорони

Чи існує «флот» у бойовиків?

А ось розмови про «флот бойовиків» у бійців викликають тільки іронічну посмішку. І справді, назвати їхній плавзасіб «флотом» можна лише з великою натяжкою.

Плавзасіб бойовиків «флотом» назвати можна лише з великою натяжкою
Плавзасіб бойовиків «флотом» назвати можна лише з великою натяжкою

У російському Генштабі пообіцяли найближчим часом передати катери
Дмитро Тимчук

Виявляється, «Азовська флотилія» угруповання «ДНР», якою так пишаються по той бік лінії фронту – це усього лише сім рибальських катерів. Втім, експерти попереджають: найближчим часом псевдоадміралтейство бойовиків відчутно посилять.

«У російському Генштабі пообіцяли найближчим часом вирішити це питання і все-таки передати катери. І мова якраз йшла про ті катери, які запрошувалися ще більше року тому. Тобто три проекти «Мангуст» і один проект «Соболь», – каже координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук.

Дмитро Тимчук, координатор групи «Інформаційний спротив»
Дмитро Тимчук, координатор групи «Інформаційний спротив»

Втім, мирні жителі прифронтового Маріуполя і навколишніх приморських селищ загрозу з моря всерйоз поки не сприймають. Пенсіонер Владислав Григорович того дня, як і до війни на Донбасі, прийшов на пірс, щоб зловити на вечерю кілька бичків. Віджартовується, обстріли – не привід змінювати багаторічну традицію.

Владислав, пенсіонер
Владислав, пенсіонер

«А що робити? На ліжку лежати, чи з жінкою лаятись? Людина – це така скотина, що вона до всього звикає», – сказав житель Маріуполя Владислав.

  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі. Був мобілізований до Збройних сил України у серпні 2022 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG