Учасники передачі «Ваша Свобода»: Володимир Фесенко, політолог; Ганна Гопко, голова комітету Верховної Ради в закордонних справах (телефоном).
«Спершу була зрада, бо Клімкіна у Вашингтоні ніхто не прийняв. Потім – хоча Клімкіна прийняв віце-президент Пенс, але тільки Пенс. Потім – хоча Клімкіна таки прийняв президент Трамп, але Трамп сидів, а Клімкін стояв. Потім була зрада, бо хоча і Клімкін, і Трамп стояли, але Трамп посміхався не так, як посміхався під час зустрічі з міністром закордонних справ Росії Лавровим. Навіть офіційні заяви Держдепартаменту і Білого дому за результатами зустрічей з Лавровим, в яких наголошено на збереженні санкцій проти Росії та відповідальності Москви за виконання Мінських угод, не похитнуть віру в зраду в Україні» – таким був один із найпопулярніших коментарів у «Фейсбук» за підсумками цих зустрічей у Вашингтоні. Жарти-жартами, а чи справді нинішній президент США вперше прийняв не лише високопосадовця Росії, а й України, і це значить, що сподівання Кремля на послаблення підтримки України з боку Америки продовжують не збуватися?
Олександр Лащенко: Пане Фесенко, це була церемоніальна зустріч Трампа і не більше того, як Ви вважаєте?
Не треба боятися, що зустрілися не до, а після. Важливий сам факт зустрічіВолодимир Фесенко
Володимир Фесенко: Адміністрація Трампа постійно має демонструвати певний паритет, щоб не було зауважень, критики на їхню адресу, мовляв, вони працюють тільки з Росією. Через Україну, навіть через такі зустрічі вони мають демонструвати паритет. Нас це влаштовує. Не треба боятися, що ми зустрілися не до, а після. Важливий сам факт зустрічі в першу чергу і можливість донесення нашої позиції до американських очільників.
Вигідно зустрітися не до, а після. Останнє слово. У стосунках з Трампом важливо відреагувати на Путіна, надати контраргументиВолодимир Фесенко
Я не виключаю, що той сценарій, який ми зараз побачили у Вашингтоні, може у схожих формах проявитися вже й у Європі. Майже у той же ж час може бути зустріч спочатку, наприклад, із Путіним, а потім із Порошенком. Мені подобається позиція керівника Інституту світової політики Альони Гетьманчук – із тактичної точки зору, нам, мабуть, вигідно зустрітися не до, а після. Чому? Останнє слово! У стосунках з Трампом важливо відреагувати на Путіна, надати контраргументи, контрпропозиції. У цьому сенсі навіть тактично не треба гнатися, щоб ми були першими.
Трамп опинився у російській пастці. Змушений демонструвати по українському питанню, що Україну не кидають, з Україною співпрацюютьВолодимир Фесенко
Трамп опинився від самого початку в російській пастці. Постійні підозри, звинувачення, що деякі люди з його команди можуть співпрацювати з Росією, є розслідування на виборах. І саме тому Трамп змушений демонструвати по українському питанню, що Україну не кидають, з Україною співпрацюють. Цей баланс Україні дуже корисний.
– Ми поцікавилися думкою експерта, який з дуже небагатьох у листопаді минулого року чітко спрогнозував, що на виборах у США переможе саме Дональд Трамп, Зенона Завади, як він оцінює те, що президент США все-таки прийняв міністра закордонних справ України.
Не бачу прориву від української сторони. Це спроба Трампа мати прямі зв’язки з українцями і показати світу, що він вислуховує обидві позиціїЗенон Завада
Зенон Завада: Це більше відображає стиль Трампа і його характер. Це людина, яка дуже любить спілкуватися з людьми, з ними напряму говорячи. Я не бачу якогось прориву від української сторони. Це спроба Трампа мати прямі зв’язки з українцями і показати світу, що він вислуховує обидві позиції – і російську позицію, і українську.
Трамп хоче домовлятися з росіянами. Є обмеження. Маємо визначити, які поступки в бік Росії по українських проблемах можуть впливати негативно на авторитет АмерикиВолодимир Фесенко
Володимир Фесенко: Нам треба звертати увагу на особливості політичного стилю Трампа. Він нестандартний. Для Трампа процедури не дуже важливі, хоча, з точки зору дипломатії, вкрай важливі. Але коли така ситуація, то треба використовувати саме в наших інтересах, іноді навіть підігравати. Трамп хоче домовлятися з росіянами. Інша річ – у нього тут є обмеження. Не може йти на поступки. Ми маємо визначити, натякнути, які поступки в бік Росії по українських проблемах можуть вважатися такими, які можуть впливати негативно на авторитет Америки.
– Пані Гопко, яка Ваша оцінка того, що відбулося, всі ці аудієнції 45-го президента США?
План Росії щодо дискредитації України провалився вкотреГанно Гопко
Ганно Гопко: План Росії щодо дискредитації України, що все вирішується без нас, що нас немає у порядку денному в пріоритетах зовнішньої політики, провалився вкотре. Він провалився тоді, коли Тіллерсон телефонував нашому президенту перед візитом у Москву, потім після. Провалюється щоразу, коли роблять заяви щодо територіальної цілісності й суверенітету, непорушності принципової позиції з підтримки України, коли Москва хоче показати, що зможе домовитися за нас без нашої участі. Учорашня зустріч з міністром закордонних справ Клімкіним є надзвичайно важливою і символічною.
Ми не є проблемою для нової адміністрації, ми, успішна Україна, входимо у пріоритети і національні інтереси СШАГанно Гопко
Нам треба готувати своє бачення розв’язання ситуації на сході України, чітко позиціонувати, що в нас є рішення проблеми, ми не є проблемою для нової адміністрації, а, навпаки, ми, успішна Україна, входимо у пріоритети й національні інтереси США. Треба забезпечити стабільну, процвітаючу Європу як континент. А без України і вирішення нових способів протидії російській агресії це неможливо.
– Добре, Трамп підтримав Україну в протистоянні з Росією, але ж, напевне, це ж не «за красиві очі». Якщо в Україні не буде реформ, дієвої боротьби з корупцією, то така підтримка може вичерпатися?
Агресія Росії – виклик і американцям, американській величі. Просто так піти з України не можутьВолодимир Фесенко
Володимир Фесенко: У першу чергу тут працюють інтереси міжнародної безпеки, регіональної безпеки на європейському континенті, але й національної безпеки США. Агресія Росії – це виклик зокрема й американцям, американській величі. Тому просто так піти з України вони не можуть.
З іншого боку, що непокоїть з Трампом? Вони кажуть, що для нас ціннісні позиції у зовнішній політиці не матимуть такого значення, як раніше. Це може деяких наших політиків трошки нейтралізувати в плані пришвидшення реформ. Але в будь-якому випадку реформи потрібні нам, а не Америці. Головний стимул – добробут і безпека наших громадян. Вдасться зробити прорив для нас самих і в плані економічного зростання, рівня життя, тоді й Америка буде нам допомагати. Головне, ми самі це відчуємо.
– Пане Фесенко, Ви вже раніше заявляли, що якщо зустріч президентів України і США таки нарешті відбудеться, то це буде зустріч двох бізнесменів. Це плюс Україні?
Двох політиків, які прийшли з бізнесу. Основа для взаєморозумінняВолодимир Фесенко
Володимир Фесенко: Двох політиків, які прийшли з бізнесу. Це може бути певна спільна основа для взаєморозуміння, певна спільна логіка. Я не виключаю, що може бути спроба зустрітися під час саміту НАТО у травні. Це якраз перший візит Трампа за кордон.
ПОВНА ВЕРСІЯ ПРОГРАМИ: