Після завершення робочого тижня на українців чекають аж чотири вихідних – у понеділок та вівторок відзначається День міжнародної солідарності трудящих. Традиційно ці дні асоціювались у суспільства із першими шашликами та садінням картоплі. Наступні вихідні будуть також здвоєними – українці відпочиватимуть із 6 до 9 травня. Як зараз сприймаються травневі свята? Та який відпочинок можуть собі дозволити люди, коли економіка лише починає повільно відновлюватись?
Третину травня (11 із 31 календарного дня) українці відпочиватимуть – так розпорядився Кабінет міністрів. Вихідними є 1-2 травня, коли у багатьох країнах відзначається міжнародне свято – День праці. В Україні його за старим зразком називають Днем міжнародної солідарності трудящих. Потім – вихідні 8-9 травня до Дня перемоги у Другій світовій війні.
Ставлення до травневих свят дещо змінилось в останні роки, каже завідувач лабораторії Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України Вадим Васютинський.
У Радянському Союзі найбільшим святом було 7 листопада. І хто сьогодні про нього згадує? Його практично всі забулиВадим Васютинський
«У 90-х роках це ставлення було напруженішим. За останні роки відбулися більш значущі події, і значення цих свят трохи відійшло. Зараз воно більше цікавить представників двох крайніх полюсів: людей дуже антирадянських, які категорично проти цих свят. Та, навпаки, прорадянських, які тужать за минулим. Але я б хотів навести приклад: у Радянському Союзі найбільшим святом було 7 листопада (річниця більшовицького перевороту, який у СРСР називався «Великою Жовтневою соціалістичною революцією» – ред.). І хто сьогодні про нього згадує? Його, практично, всі забули, хоча це була найбільша ідеологічна дата», – сказав Васютинський в ефірі Радіо Свобода.
Куди їдуть українці на травневі вихідні?
Ті, хто має можливість, їдуть на травневі свята подорожувати за кордон, розповідає директор однієї з турфірм Ніна Котенко. У порівнянні з останніми роками, дещо зріс попит на путівки, проте несуттєво, каже вона.
Традиційно Закарпаття, Львівський регіон у цьому напрямку тримають лідерські позиціїНіна Котенко
Для українських туристів важлива ціна: досі найпопулярнішими напрямками на свята залишаються недорогі морські курорти Туреччини та Єгипту. Такі поїздки обходяться українцям 300-400 доларів на особу. А дехто може собі дозволити подорож до Об’єднаних Арабських Еміратів, каже Котенко.
«Традиційно Закарпаття, Львівський регіон у цьому напрямку тримають лідерські позиції. Сервіс там – не можу сказати, що однаковий. Є готелі досить високого класу, є для бюджетних туристів. Одеса також популярна, звичайно», – сказала вона.
З’являються і нові туристичні напрямки: скажімо, Полтава та Вінниця – адже багатьох відлякують Львів та Одеса через високі ціни на свята, кажуть експерти.
Квитки на поїзди на найпопулярніші маршрути розкупили ще на початку квітня, зазначає керівник турфірми. Квартири та готельні номери за доступними цінами також розібрали. У звичайні, непопулярні дати, 1-кімнатну квартиру у Львові можна зняти в середньому за 300-350 гривень, в Одесі – за 400-450 гривень. Проте напередодні свят за ті квартири, які залишились, просять навіть потрійну ціну.
Останні травневі вихідні?
Може статись, що українці цього року мають травневі вихідні востаннє. Інститут національної пам’яті пропонує працювати, а не відпочивати в ці дні.
Після обговорення пропозицій від громадян, активістів та громадських організацій запропонували компромісний календар, що має упорядкувати державні, міжнародні, традиційні свята та скорботні дні. Зокрема, 1 травня (День праці) залишиться вихідним, 2 травня стане робочим. 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні буде державним святом, проте без вихідного. Таким буде 8 травня – День пам’яті та примирення, який запровадили два роки тому для вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни.
Традицію робити 2 травня вихідним Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті, називає «радянською спадщиною» і пропонує від неї відмовитись. А свято та вихідний на День пам’яті та примирення наблизить українців до європейської спільноти, яка саме таким чином вшановує події Другої світової, говорить він.
Є частина суспільства, яка опирається таким змінам, адже хоче, щоб трансформація країни відбувалась без їхньої участі, говорить він.
Ми повинні, у першу чергу, орієнтуватись на тих людей, які готові змінювати цю країнуВолодимир В’ятрович
«Ми країна, яка потребує розвитку. І очевидно, що ми повинні, у першу чергу, орієнтуватись на тих людей, які готові змінювати цю країну. Я переконаний, що абсолютна більшість молодшого покоління підтримують нас у таких ініціативах. А представники старшого покоління, якщо ми говоримо про пенсіонерів, – для них питання вихідного у той чи інший день не повинне бути принциповим. Зважаючи на те, що вони, практично, зараз не працюють», – сказав В’ятрович у коментарі Радіо Свобода.
Зараз розроблені Інститутом національної пам’яті зміни вже розглядає Міністерство культури. Наступний етап – відповідний законопроект за подання Кабінету міністрів мають винести на голосування Верховної Ради.
Економіка у ці дні не працює, люди байдикують – економіст
Українська економіка та бізнес давно прилаштувались до новорічних і весняних свят, вважає президент «Українського аналітичного центру» Олександр Охріменко. Туристичний, готельний та ресторанний сектори у цей час «оживають», а значна частина промисловості збавляє темп, каже він.
Окрім того, багато українців працюють без офіційних відпусток, тож травневі свята – звичний для суспільства час відпочити, поїхати у коротку подорож. Значна частина суспільства досі за традицією займається у цей час сільським господарством, що також не ставить економіку на паузу, додає експерт.
Економіка просто не працює у ці дні. І люди байдикуютьОлександр Охріменко
«Якщо навіть відмінити якісь свята, зменшити – це ніяк на економіку позитивно не вплине, тому що люди все одно працювати не будуть. Бувало, відміняли, щоб люди вийшли. Закінчувалось тим, що люди виходили на роботу, роботи немає, тому що економіка просто не працює у ці дні. І люди байдикують», – каже Охріменко у коментарі Радіо Свобода.
Синоптики обіцяють, що на травневі свята буде сонячно й сухо практично на всій території України. У суботу на неділю дощитиме, переважно, на заході країни. Найтепліше буде у центральних областях, Одесі та Криму – 24-25 градусів.