Доступність посилання

ТОП новини

Засуджений Росією на 10 років за звинуваченням у замаху на «беркутівців» українець поскаржився у ЄСПЛ


Андрій Коломієць
Андрій Коломієць

Українець, якого в Росії вважають винним у замаху на «беркутівців», подав скаргу в Європейський суд з прав людини. Андрія Коломійця заарештували ще в травні 2015-го. Улітку 2016-го засудили на 10 років в’язниці. Адвокати говорять, що звернення до суду в Страсбурзі опрацюють за 2-3 роки, у випадку перемоги Коломійцю скасують майже 7 із 10 років ув’язнення. Утім, у Росії впевнені, що вирок законний, тому що український активіст виступав «проти інтересів» їхньої країни.

У російському Краснодарі десятирічне тюремне ув’язнення відбуває український громадянин Андрій Коломієць. У грудні 2014 року він переїхав до російської республіки Кабардино-Балкарія, де живе його приятелька Галина Заліханова. З жінкою він познайомився в інтернеті.

Проте тихого сімейного життя не вийшло – через півроку, в травні 2015-го, 22-річного Андрія заарештували і відправили до слідчого ізолятора міста Нальчик, столиці Кабардино-Балкарії. Там його звинуватили у незаконному зберіганні наркотичних речовин. Коломієць визнав свою провину в зберіганні наркотиків, але пізніше відмовився від свідчень – сказав, що слідчі катували його електричним струмом. Пізніше українцю додали ще один пункт звинувачення – замах на працівника правоохоронних органів.

Справу слухали в одному з судів окупованого Росією Сімферополя – там проживають двоє колишніх співробітників міліції з підрозділу «Беркут», які зараз служать у російській поліції. У Слідчому комітеті незаконно анексованого Криму заявили, що Коломієць «намагався вбити їх» на Майдані, жбурляв «коктейлі Молотова». Доказом була чорно-біла фотографія обгорілого бушлата – нібито той був на одному з правоохоронців.

Генпрокуратура України спростувала участь Коломійця в атаках на «Беркут»

Влітку 2016 року Коломійця засудили до 10 років ув’язнення, причому майже 7 років він отримав саме за нібито «спробу вбивства». Після оголошення «вироку» в окупованому Росією українському Криму українця перевезли до російського Краснодара, що є порушенням Женевської конвенції, каже координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник. Не можна перевозити українських громадян з Криму до Російської Федерації, наполягає правозахисник. За версією української прокуратури, Коломієць не мав стосунку до насильства під час протестів на Майдані.

«Генеральна прокуратура України повідомила тоді, що будь- які злочини на Майдані розслідуються, а ті двоє нібито постраждалі «беркутівці» взагалі до українських органів не зверталися. Андрій Коломієць при цьому по «справі Майдану» не проходить як людина, яка нападала на «беркутівців», – повідомила Скрипник.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

Восени 2016 року Вищий суд анексованого Криму відхилив апеляцію і тепер адвокати готують скаргу в касаційну інстанцію, каже Скрипник. Також адвокати вже подали скаргу до Європейського суду з прав людини. У скарзі йдеться про порушення кількох статей Конвенції про захист прав людини, розповів Радіо Свобода адвокат Коломійця Олександр Попков. Нещодавно суд змінив процедуру роботи і скаргу можуть обробити відносно швидко, мабуть, протягом двох-трьох років, каже він.

Російський суд не міг вирішувати долю Коломійця і засуджувати його – це український громадянин, який нібито скоїв злочин проти інших українських громадян на території України
Олександр Попков

«Ми оскаржуємо низку порушень, які допустила Росія під час засудження Андрія Коломійця. Перш за все ми вважаємо, що російський суд не міг вирішувати долю Коломійця і засуджувати його – це український громадянин, який нібито скоїв злочин проти інших українських громадян на території України. Росія засудила його лише тому, що ці нібито постраждалі на момент відкриття кримінальної справи стали російським громадянами», – пояснив Попков.

Російський адвокат буде доводити мирний характер Майдану

Другий пункт скарги в Європейський суд з прав людини також стосується права на справедливе судочинство – під час судових засідань Коломійцю не надавали перекладача з російської на українську, хоча російську мову він ніде не вивчав. І нарешті третій пункт – про порушення права громадян на мирні зібрання. Коломійця засудили за дії проти представників влади, які на Майдані виступили проти мирного зібрання, пояснює Попков.

Було порушено право Андрія Коломійця на мирне зібрання
Олександр Попков

«Його засудили за дії на Майдані, і ми, в тому числі, вказуємо, що «беркутівці», яких підтримує Росія, намагалися розігнати мирний протест, а люди, в свою чергу, намагалися якось протистояти цьому. Відповідно, було порушено право Андрія Коломійця на мирне зібрання», – підсумував Попков.

У випадку перемоги в Страсбурзі російський суд буде зобов’язаний скасувати вирок у частині «замаху на вбивство». Друга частина вироку, «зберігання наркотиків», свого часу також виглядала сумнівною, кажуть адвокати. Як писали журналісти з російського видання «Медіазона», наркотики міг підкинути колишній чоловік Галини Заліханової.

Російська газета «Ведомости» наводить думку професора Московського державного інституту міжнародних відносин Олександра Волеводза. На його думку, судове рішення у справі Коломійця винесли справедливо – законодавство Росії «дозволяє притягувати іноземця до відповідальності за злочин, який був скоєний не в Росії, якщо злочин був спрямований проти інтересів Росії».

  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG