Закінчується «ера Обами» в Америці, розпочинається «ера Трампа».
Інавгурація новообраного президента відбудеться 20 січня. До того часу він має сформувати свою адміністрацію за погодженням Сенату США. Конгрес розглядатиме це питання близько 16:00 за київським часом 11 січня.
Після цього, вже з 18:00 за київським часом розпочнеться перша велика прес-конференція Дональда Трампа у Нью-Йорку.
Живий блог Радіо Свобода слідкуватиме за обома подіями та найцікавішим, що з'являтиметься у мережі на цю тему.
«Ми залишаємось найбільш могутньою країною, яку поважають у світі», – із такими словами звернувся Барак Обама до американців у своїй прощальній промові.
Обама про Трампа: «За тиждень відбудеться мирний перехід влади від одного чеснообраного президента до іншого. Я пообіцяв, що моя адміністрація забезпечить м'яку передачу влади».
Росію і Китай він назвав суперниками Америки, що наступають на її інтереси.
Перелічив здобутки за вісім років: Америка впоралась із рецесією; «потепління» відносинах із Кубою; більше робочих місць; зменшення ядерного арсеналу; медичне страхування; рівне для всіх право на шлюб.
Та згадав про загрози для США у майбутньому: освіта, податкова система та економіка американців мають пристосовуватись до прогресу – автоматизація процесів зростає. І расове питання, хоч і не настільки гостро, та залишається актуальним у США. Не слід дискримінувати за расою, релігією, статтю та сексуальною орієнтацією. Слід інвестувати також у дітей імігрантів.
Обама закликав молодих американців іти у владу. Подякував своїй команда, родині та, зокрема, першій леді Мішель за підтримку.
Віце-президента Джо Байдена Обама назвав своїм другом та подякував за вісім років роботи в команді. «Байден був першим рішенням, коли я підшуковував команду», – сказав він.
Російські спецслужби, ймовірно, мають компромат на Дональда Трампа. За даними провідних американським медіа, про це його поінформували спецслужби США, що зараз досліджують це питання.
Дані про це містилися у короткому викладі на двох сторінках, доданому до звіту американських спецслужб щодо втручання Росії у президентські вибори. Цей додаток вважається настільки дражливим, що його надали лише чинному президентові Бараку Обамі, обраному президенту Дональду Трампу та вісьмом лідерам у Конгресі США.
Трамп: «Фейкові новини – це тотальне політичне полювання на відьом»
Інформацію про нібито наявний у Росії компромат на Трампа передав США колишній британський розвідник, якого американці вважають таким, що заслуговує на довіру. Цей британець отримав відомості від своїх контактів у Росії. Як керівник приватної розшукової компанії, він займався збором інформації про Дональда Трампа на замовлення його американських опонентів. Спочатку це були суперники в боротьбі за номінацію в Республіканській партії, а після того, як партія висунула Трампа кандидатом, фінансувати розслідування стали донори Гілларі Клінтон.
Підтвердження цих відомостей означатиме, що Росія зібрала компромат і на Гілларі Клінтон, і на Дональда Трампа, але перед виборами використовувала його лише проти кандидата Демократичної партії.
Популярний в Америці ресурс BuzzFeed опублікував непідтверджений документ, у якому буцімто описується компромат, що Росія має на Дональда Трампа. Він містить низку граматичних помилок та досить «бульварні» дані про спосіб відпочинку Трампа у Москві.
У відповідь на це Трамп затвітив статтю, у якій колеги засуджують дії BuzzFeed як такі, що суперечать професійним стандартам.
Адвокат та спеціальний радник Трампа Майкл Коен називає закиди «абсолютно брехливими».
«Коен: Брехливі новини мають на меті очорнити Трампа»
У Кремлі заяви про компромат назвали «вигадками».
Близько 16:00 за київським часом Сенат розглядатиме кандидатури щодо президентської адміністрації, які надав Трамп.
Найбільш резонансний серед українців – претендент на посаду держсекретаря Рекс Тіллерсон, відомий своїми проросійськими заявами. Раніше він очолював нафтову компанії ExxonMobil, тісно співпрацював із «Роснефтью» і її главою Ігорем Сечіним. Гарно знайомий із предидентом Росії Володимиром Путіним та неодноразово висловлювався проти санкції.
Водночас, Сенату він планує озвучувати про те, що знає загрози, які надходять від Росії – перехідна адміністрація Трампа оприлюднила тези, які Тіллерсон зачитуватиме Конгресу 11 січня.
«Наші союзники по НАТО правомірно стривожені відродженням амбіцій Росії», – вкаже Тіллерсон, критикуючи при цьому політику США останніх років.
Тіллерсон може і не отримати підтримку Сенату, заявляв офіційний представник Державного департаменту США Джон Кірбі.
Дональд Трамп почав писати один за одним сердиті твіти, реагуючи на оприлюднений у медіа документ із, буцімто, компроматом від російських спецслужб.
«Спецслужби взагалі не повинні були допускали витоку цих брехливих даних на публіку. Чи ми живемо у нацистській Німеччині?»
«Я легко переміг на виборах, мене дуже підтримують, а нечесні опоненти намагаються применшити нашу перемогу цими брехливими новинами. Це жалюгідно»
«Росія ніколи не намагалася використовувати важелі тиску на мене. Я нічого не маю щодо Росії - ні угод, ні кредитів, нічого!»
Спецслужби США поки не озвучили, чи можна довіряти так званому компромату на Трампа.
Чи розміняє президент Трамп Україну на поліпшення відносин із Росією? Про це в ефірі програми «Ваша Свобода».
Гості ефіру: колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк та керівник української служби «Голосу Америки» (скайпом) Мирослава Гонгадзе.
Ключове з Вашої Свободи на тему ймовірного трикутника Трамп-Росія-Україна:
Мирослава Гонгадзе припускає, що симпатії Трампа до Росії можуть виявитись «нетривалим медовим місяцем».
За словами Гонгадзе, експерти, з якими вона спілкувалась, переконані, що Тіллерсон успішно пройде слухання у Сенаті.
А Борис Тарасюк переконаний, що у конфілктному трикутнику Трамп-Росія-Україна не зацікавлені ні США, ні Росія. Утім, сюрпризи для України від нвоообраного президента США будуть, вважає він.
Передвиборча кампанія Трампа часто розходиться із курсом Республіканської партії. Через це політика новообраної адміністрації Трампа залишається поки непрогнозованою.
«Гірше, ніж за Обами не буде. Попри його прощальну промову, він нічого не зробив. США програли суперечку Росії за Обами», - прокоментував Бор Тарасюк під час ефіру Вашої Свободи.
А от директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця вважає, що Трамп стане «антирейганом», не підтримуватиме молоді демократії, не відновлюватиме лідерство Америки і відстоюватиме бізнес-інтереси, а не політичні.
Розпочинається слухання Сенату щодо претендентів на адміністрацію Трампа.
Головує - сенатор Коркер
Сенатор-республіканець Джон Корнин представляє Рекса Тіллерсона як кандидата на посаду держсекретаря США.
Відгукується про нього дуже схвально: як про людину, що вміє відділяти бізнес-інтереси від інтересів держави. Та такого, хто вміє «закривати очі» на розбіжності між людьми.
Інший сенатор-республіканець Тед Круз також виступає на захист Тіллерсона. «Він серйозний чоловік», - каже Круз.
Розповідає, як Тіллерсон збудував свій бізнес, їздив світом налагоджуючи зв'язки.
«Нам потрібний держсекретар, який розумітиме, що Америка - особлива країна. Багато наших друзів більше не довіряють нам, а багато ворогів більше не бояться нас», - каже круз.
Неофіційний радник президента США Семюел Нанн говорить про те, що слід зважати на фактор Росії при обранні держсекретаря.
Для Росії та США дуже загрозливо мати погану комунікацію, адже обидві країни володіють сильним ядерним потенціалом, каже він.
Також рекомендує Тіллерсона на посаду, адже вважає. що той знає, як вести діалог із Кремлем. Сказав також, що Тіллерсон знає Україну як регіон.
Екс-директор ЦРУ та екс-міністр оборони США Роберт Гейтс запевняє Сенат, що Тіллерсон не поступиться інтересами Америки на користь Росії.
Поки, як бачимо, виступають прихильники Тіллерсона.
Сенатор Боб Коркен, говорячи про загрози для США, описав «деякі дії Росії щодо Америки» як «огидні».
Коркен сказав, що, наскільки він знає, Тіллерсон уперше зустрівся з Трампом лише кілька тижнів-місяців тому. На думку сенатора. Тіллерсон може принести Америці потрібний баланс на посаді держсекретаря.
«НАТО та Європа зараз хитаються», - каже сенатор Боб Коркен.
Саме Тіллерсона оберуть певним стабілізатором?
Перші гострі ремарки
Сенатор-демократ Бен Кардін відзначає досвід Тіллерсона у бізнесі як сильну сторону. Водночас, додає, що дивитись на країну з точки зору бізнесмена - це не одне і те, як із боку управлінця.
Росія, за словами Кардіна, поставила під питання давно усталені правила світу. І, за підтвердженням спецслужб, Путін намагався втрутитись у виборчий процес США.
«Бізнесу як раніше бути не може», - каже він, говорячи про роль Росії у кібератаках, України та Сирії.
Він дорікає Тіллерсону, що той не коментував пряму кіберагресію Росії. Питає, чи підтримує той посилення санкцій.
Чи Тіллерсон поворушив обличчям?
Кардін також нагадує йому про анексію Росією Криму та злочини у Сирії.
«Сьогодні матиме місце велика дискусія щодо Росії і ваших поглядів на ситуацію», - резюмував Кардін.
Рекс Тіллерсон, претендент на посаду держсекретаря, почав свою промову.
Представив родину та друзів, які прийшли його підтримати.
Тіллерсон про Росію: слід чітко розуміти, які відносини США має з Росією. За його словами. США - єдина супердержава із моральним компасом.
Тіллерсон перераховує головні, на його думку, світові проблеми. Згадує і Росію - після Китаю. За його словами, Росія «шукає нового місця на світовій сцені і останнім часом зробила дії, які суперечать американським інтересам».
Тіллерсон критикує адміністрацію Обами за слабку лінію зовнішньої політики, яка ослабила Америку перед супротивниками як Росія.
«Ми повинні мати справу з тим, що є, а тим, що ми думаємо», - каже він.
Ключові тези з промови Рекса Тіллерсона перед Сенатом:
«Росія становить загрозу, проте її не можна назвати непередбачуваною у тому, як вона намагається досягати цілей. Вона вторглась в Україну, забрала Крим і підтримала сирійські війська, що цинічно порушили закони війни»
«Ми не помітили, що Росія не мислить так, як ми. Проте нам потрібен відкритий і чесний діалог із Росією, незважаючи на її амбіції»
«Наші союзники по НАТО правомірно стривожені відродженням амбіцій Росії. Але це сталося за відсутності американського лідерства, яка залишила ці двері відчиненими»
«У той час як Росія прагне поваги на світовій арені, її нещодавні дії ігнорували американські інтереси. Росія має знати, що ми будемо відповідальними щодо наших зобов’язань і наших союзників, і що Росія має відповісти за свої дії»