Дональд Трамп почав писати один за одним сердиті твіти, реагуючи на оприлюднений у медіа документ із, буцімто, компроматом від російських спецслужб.
«Спецслужби взагалі не повинні були допускали витоку цих брехливих даних на публіку. Чи ми живемо у нацистській Німеччині?»
«Я легко переміг на виборах, мене дуже підтримують, а нечесні опоненти намагаються применшити нашу перемогу цими брехливими новинами. Це жалюгідно»
«Росія ніколи не намагалася використовувати важелі тиску на мене. Я нічого не маю щодо Росії - ні угод, ні кредитів, нічого!»
Спецслужби США поки не озвучили, чи можна довіряти так званому компромату на Трампа.
Близько 16:00 за київським часом Сенат розглядатиме кандидатури щодо президентської адміністрації, які надав Трамп.
Найбільш резонансний серед українців – претендент на посаду держсекретаря Рекс Тіллерсон, відомий своїми проросійськими заявами. Раніше він очолював нафтову компанії ExxonMobil, тісно співпрацював із «Роснефтью» і її главою Ігорем Сечіним. Гарно знайомий із предидентом Росії Володимиром Путіним та неодноразово висловлювався проти санкції.
Водночас, Сенату він планує озвучувати про те, що знає загрози, які надходять від Росії – перехідна адміністрація Трампа оприлюднила тези, які Тіллерсон зачитуватиме Конгресу 11 січня.
«Наші союзники по НАТО правомірно стривожені відродженням амбіцій Росії», – вкаже Тіллерсон, критикуючи при цьому політику США останніх років.
Тіллерсон може і не отримати підтримку Сенату, заявляв офіційний представник Державного департаменту США Джон Кірбі.
Популярний в Америці ресурс BuzzFeed опублікував непідтверджений документ, у якому буцімто описується компромат, що Росія має на Дональда Трампа. Він містить низку граматичних помилок та досить «бульварні» дані про спосіб відпочинку Трампа у Москві.
У відповідь на це Трамп затвітив статтю, у якій колеги засуджують дії BuzzFeed як такі, що суперечать професійним стандартам.
Адвокат та спеціальний радник Трампа Майкл Коен називає закиди «абсолютно брехливими».
«Коен: Брехливі новини мають на меті очорнити Трампа»
У Кремлі заяви про компромат назвали «вигадками».
Російські спецслужби, ймовірно, мають компромат на Дональда Трампа. За даними провідних американським медіа, про це його поінформували спецслужби США, що зараз досліджують це питання.
Дані про це містилися у короткому викладі на двох сторінках, доданому до звіту американських спецслужб щодо втручання Росії у президентські вибори. Цей додаток вважається настільки дражливим, що його надали лише чинному президентові Бараку Обамі, обраному президенту Дональду Трампу та вісьмом лідерам у Конгресі США.
Трамп: «Фейкові новини – це тотальне політичне полювання на відьом»
Інформацію про нібито наявний у Росії компромат на Трампа передав США колишній британський розвідник, якого американці вважають таким, що заслуговує на довіру. Цей британець отримав відомості від своїх контактів у Росії. Як керівник приватної розшукової компанії, він займався збором інформації про Дональда Трампа на замовлення його американських опонентів. Спочатку це були суперники в боротьбі за номінацію в Республіканській партії, а після того, як партія висунула Трампа кандидатом, фінансувати розслідування стали донори Гілларі Клінтон.
Підтвердження цих відомостей означатиме, що Росія зібрала компромат і на Гілларі Клінтон, і на Дональда Трампа, але перед виборами використовувала його лише проти кандидата Демократичної партії.
«Ми залишаємось найбільш могутньою країною, яку поважають у світі», – із такими словами звернувся Барак Обама до американців у своїй прощальній промові.
Обама про Трампа: «За тиждень відбудеться мирний перехід влади від одного чеснообраного президента до іншого. Я пообіцяв, що моя адміністрація забезпечить м'яку передачу влади».
Росію і Китай він назвав суперниками Америки, що наступають на її інтереси.
Перелічив здобутки за вісім років: Америка впоралась із рецесією; «потепління» відносинах із Кубою; більше робочих місць; зменшення ядерного арсеналу; медичне страхування; рівне для всіх право на шлюб.
Та згадав про загрози для США у майбутньому: освіта, податкова система та економіка американців мають пристосовуватись до прогресу – автоматизація процесів зростає. І расове питання, хоч і не настільки гостро, та залишається актуальним у США. Не слід дискримінувати за расою, релігією, статтю та сексуальною орієнтацією. Слід інвестувати також у дітей імігрантів.
Обама закликав молодих американців іти у владу. Подякував своїй команда, родині та, зокрема, першій леді Мішель за підтримку.
Віце-президента Джо Байдена Обама назвав своїм другом та подякував за вісім років роботи в команді. «Байден був першим рішенням, коли я підшуковував команду», – сказав він.
Закінчується «ера Обами» в Америці, розпочинається «ера Трампа».
Інавгурація новообраного президента відбудеться 20 січня. До того часу він має сформувати свою адміністрацію за погодженням Сенату США. Конгрес розглядатиме це питання близько 16:00 за київським часом 11 січня.
Після цього, вже з 18:00 за київським часом розпочнеться перша велика прес-конференція Дональда Трампа у Нью-Йорку.
Живий блог Радіо Свобода слідкуватиме за обома подіями та найцікавішим, що з'являтиметься у мережі на цю тему.