Доступність посилання

ТОП новини

Україна може обійтися без російського газу й цієї зими – Крутихін


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Тристоронні газові переговори між представниками Києва, Москви та Брюсселя можуть відбутися у грудні. Минулу зиму українська сторона обійшлася без російського газу, і, як вважають деякі експерти, так може бути й цьогоріч у разі недосягнення домовленостей.

Україна може обійтися без російського газу й цієї зими – Крутихін
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Дата тристоронніх газових переговорів за участі української, російської та європейської сторони ще не встановлена.

«Ми ще не маємо конкретної дати», – повідомила Радіо Свобода речниця Єврокомісії Анна-Каїса Ітконен.

Наразі ми шукаємо дату, яка буде прийнятною для усіх трьох сторін
Анна-Каїса Ітконен

«Віце-президент Єврокомісії Марош Шевчович тиждень тому був у Москві, після чого було заявлено про готовність до тристоронніх переговорів, але дати ще немає. Наразі ми шукаємо дату, яка буде прийнятною для усіх трьох сторін», – зазначила речниця Єврокомісії.

Наприкінці листопада міністр енергетики Росії Олександр Новак повідомив після зустрічі з Марошем Шевчовишем, що переговори Росії, Євросоюзу й України щодо газу можуть відбутися найімовірніше у грудні. (За інформацією російського видання «Комерсантъ», вони можуть відбутися у період з 10 по 17 грудня).

В українському «Нафтогазі» заявили, що готові до обговорення умов постачання російського газу до України і подякували Марошу Шефчовичу «за донесення позиції української сторони до російської влади» під час зустрічі з російською стороною.

На що розраховує українська сторона під час цих переговорів?

«На те, що її інтереси як транзитера будуть враховані і захищені, а також на те, що вона стабільно отримуватиме той об’єм прокачки, про який йтиметься», – говорить Радіо Свобода народна депутатка від «Самопомочі», секретар парламентського комітету з питань ПЕК Вікторія Войціцька.

Виходячи з розрахунків, які були зроблені для «Нафтогазу», в Україні для проходження цієї зими зараз уже достатньо об’ємів газу
Вікторія Войціцька

Що ж до перспективи відновлення закупівлі російського газу, то, за словами Войціцької, нинішніх запасів, які є в українських підземних газових сховищах, українській стороні має вистачити для проходження зимового сезону.

«Виходячи з розрахунків, які були зроблені для «Нафтогазу» у вигляді експертної думки європейських технічних спеціалістів, в Україні для проходження цієї зими, з урахуванням прогнозних показників погоди, зараз уже достатньо об’ємів газу (у підземних газових сховищах – ред.). Але тут треба пам’ятати, що це за умови, що у нас є достатньо вугілля. А питання щодо постачання вугілля для генерації тепла та електрики є», – зазначає Войціцька.

Інфографіка «Нафтогазу України»
Інфографіка «Нафтогазу України»

Чого очікують на Заході та у Росії?

Саймон Пірані, співробітник програми досліджень природного газу з Оксфордського інституту енергетичних досліджень, вважає, що ці переговори необхідні з огляду на зимовий період та відсутність гарантій, що Україна зможе імпортувати достатні обсяги газу з західного напрямку.

Росія може використати це для виставлення трохи вищої ціни
Саймон Пірані

«Прийнятним результатом переговорів було б те, щоб Росія знову погодилася продавати Україні газ за ціною, конкурентною з тією, за якою Київ купує газ у західної сторони. Впевнений, що це буде зроблене. Складність наразі полягає у тому, що у разі неможливості купувати достатні обсяги газу у європейської сторони, Росія зможе використати це для виставлення трохи вищої ціни», – каже Пірані в інтерв’ю Радіо Свобода.

Інфографіка «Нафтогазу України»
Інфографіка «Нафтогазу України»

Якщо ж сторонам найближчим часом домовитися таки не вдасться, то, як вважає аналітик російської дослідницької компанії RusEnergy Михайло Крутихін, Україна зможе пережити і цю зиму без російського газу.

Думаю, що Україна зможе й цієї зими обійтися без російського газу
Михайло Крутихін

«У «Газпромі» стверджують, що українці просять продати російський газ. Натомість в Україні кажуть, що це «Газпром» бігає за представниками «Нафтогазу» і просить, щоб вони купили російський газ. Трохи незрозуміло, хто тут правий. Але я думаю, що Україна зможе й цієї зими обійтися без російського газу», – зазначає російський експерт в інтерв’ю Радіо Свобода.

Чому Москва і Захід не хочуть переносити точку закупівлі газу на російсько-український кордон?

Упродовж багатьох років Україна брала кредити, щоб заповнювати свої підземні газові сховища задля гарантування безперебійного транзиту до країн Євросоюзу. В українському експертному середовищі неодноразово порушувалося питання, щоб європейська сторона купувала газ у «Газпрому» не на російсько-українському кордоні, а на кордоні між Україною та ЄС.

Російська сторона виступає проти того, щоб європейці купували газ на кордоні з Україною. Такий вихід міг би далі підштовхнути Україну у бік Євросоюзу і сприяти економічній інтеграції України та ЄС, що не може подобатися Кремлю
Михайло Крутихін

«Це було б раціональним рішенням, – вважає Крутихін. – Але, наскільки мені відомо, російська сторона виступає проти того, щоб європейці купували газ на кордоні з Україною, оскільки є політичні обмеження. У Росії вважають, що такий вихід міг би далі підштовхнути Україну у бік Євросоюзу і сприяти економічній інтеграції України та ЄС, що з політичної точки зору не може подобатися Кремлю».

Ситуація може змінитися після 2019 року, коли закінчиться дія українсько-російських газових контрактів
Саймон Пірані

На думку ж Саймона Пірані, цього не хочуть і європейські компанії, оскільки у такому випадку, вони змушені будуть брати на себе додаткову відповідальність щодо транспортування газу через Україну.

«Українські коментатори та багато європейських політиків підтримують це. Але європейські компанії досі мають сумніви щодо цього, – каже Пірані. – Але, думаю, ситуація може змінитися після 2019 року, коли закінчиться дія українсько-російських газових контрактів».

Від 25 листопада 2015 року «Нафтогаз» припинив імпорт газу з Росії, перейшовши на закупівлю ресурсу лише на своєму західному кордоні.

Інфографіка «Нафтогазу України»
Інфографіка «Нафтогазу України»

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG