Доступність посилання

ТОП новини

Втрата «Дядька Джо» зашкодить реформам в Україні (світова преса)


Західні ЗМІ продовжують обговорювати можливі наслідки обрання президентом США Дональда Трампа. Це, на думку журналістів, може послабити залучення Вашингтона в процеси в Україні – йдеться як про реформи, які зобов’язалася запровадити українська влада, так і про політику санкцій Заходу щодо Росії.

В Україні, на лінії розлому між Росією та Заходом, перспектива втратити протекцію «Дядька Сема» після президентських виборів у США достатньо висока, пише Bloomberg. Але ще більш нагальною втратою може стати втрата «Дядька Джо» (віце-президента США Джозефа Байдена – ред.).

У статті Bloomberg мовиться, що саме Джо Байден разом з послом США у Києві та представниками ЄС переконували українську владу в необхідності запровадження економічних та антикорупційних реформ на виконання зобов’язань перед Міжнародним валютним фондом.

З приходом до влади у США обраного президента Дональда Трампа, залучення Вашингтона у процеси в Україні може послабитися, вважають автори статті. Хоча зараз і незрозуміло, чи дотримуватиметься Трамп своїх передвиборчих пропозицій щодо визнання російської анексії Криму чи скасування санкцій проти Росії, будь-яке зближення Росії та США зашкодить інтеграції української економіки із Заходом, зазначають журналісти Bloomberg.

На думку авторів статті, перемога Трампа минулого тижня викликала шок в українському політикумі, який прорахувався у виборі. «Чиновники, серед яких – міністр внутрішніх справ, поспішили прибрати з Facebook пости з критикою Трампа під час кампанії», – мовиться у статті.

Bloomberg цитує неназваного українського чиновника, який сказав, що наразі влада у Києві шукає підтримки серед республіканців у Конгресі, щоб ті вплинули на Трампа задля прихильності до України.

Айварас Абромавичус, колишній міністр економіки України, який раніше подав у відставку, заявив, що він часто використовував посольство США в Україні як резонатор. Абромавичус повідомив: демонструючи постанови американським чиновникам перед тим, як направляти їх українській бюрократії, він міг домагатися своїх вимог, заявляючи:«...вони погоджені з нашими партнерами».

Але, зазначають журналісти Bloomberg, без «Дядька Джо» і залучення США у подальшому це може стати неможливим.

Журналісти видання Politico пишуть, що перед перемогою Дональда Трампа європейські лідери були певні щодо продовження санкцій проти Росії через її агресію проти України. Санкції мають бути продовжені наступного місяця, але досі Москва не зробила нічого для виконання вимог Заходу. Навпаки, російська воєнна операція у сирійському Алеппо, у результаті чого загинули сотні цивільних, зробила жорсткішою позицію ЄС щодо Росії.

У статті Politico зазначається, що адміністрація президента Барака Обами тісно співпрацювала з Європейським союзом задля забезпечення єдності у питанні санкцій. Проте, на думку авторів, перемога Дональда Трампа загрожує цим нестійким домовленостям. Відтак, навіть не вступивши на посаду, Трамп може стати причиною для руйнування політики санкцій, послаблення тиску на Москву та посилення президента Росії Володимира Путіна, мовиться у статті.

Без лідерства США, яке тримає Європу об’єднаною у протистоянні з Путіним, готовність Заходу протистояти російській агресії може бути зруйнована. Відтак, ще до того, як Дональд Трамп вступить на посаду і отримає повноваження для скасування санкцій проти Росії, він може стати причиною радикальних змін щодо Москви.

Такі зміни, зазначають журналісти Politico, не зроблять Америку, Захід чи світ кращими. Навпаки, це може спричинити руйнування зв’язків між союзниками та інституційні структури, які США та Європа створили у минулому.

Журналісти The New York пишуть, що після Brexit та перемоги Дональда Трампа на виборах у США занепокоєння викликає те, що Болгарія і Молдова, які колись входили до кремлівської орбіти, обрали проросійських президентів. Автори статті припускають, що причини можуть бути внутрішньополітичними, але результат виборів все одно розхитає європейську єдність.

«Те, що люди відвернулися від прозахідних кандидатів і підтримали поборників поліпшення відносин з Москвою, – свідчення розчарування у західних ліберальних цінностях, яке наростає у Східній Європі, та загострення через хвилі мігрантів», – мовиться у статті.

Автори статті пишуть, що Європою ширяться націоналістичні й антиглобалізаційні настрої, які також сприяли обранню у США Трампа. А результати виборів у Болгарії та Молдові є відображенням економічних і географічних зв’язків з Росією.

Немає свідчень, що виборці у Болгарії чи Молдові хочуть повернути російське домінування, пише The New York. Але голосування за Brexit і перемога Дональда Трампа демонструють, як народне невдоволення іншими проблемами може спричинити несподівані й фатальні наслідки.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG