Доступність посилання

ТОП новини

Хронічна проблема Росії – видавати напад за оборону – експерт


Президент Росії Володимир Путін (ц), міністр оборони Сергій Шойгу (л) і начальник Генштабу Валерій Герасимов (п) спостерігають за військовими навчаннями. Архівне фото, 2013 рік
Президент Росії Володимир Путін (ц), міністр оборони Сергій Шойгу (л) і начальник Генштабу Валерій Герасимов (п) спостерігають за військовими навчаннями. Архівне фото, 2013 рік

Які зміни можуть чекати на формат переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі? Сполучені Штати відкинули пропозицію президента Росії Володимира Путіна приєднатися до так званого «нормандського формату». Але неофіційне спілкування між двома державами стосовно вирішення української проблеми не припиняється, кажуть політологи. Водночас воно відбувається на тлі подальшого зростання напруженості між НАТО і Росією. Це протистояння може вплинути на перебіг воєнних дій в Україні, отже деякі експерти також говорять про необхідність прямих двосторонніх переговорів між Україною і Росією.

Хронічна проблема Росії – видавати напад за оборону – експерт
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:08:28 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Нещодавні агресивні заяви Росії стосовно протистояння із НАТО не мають призвести до ескалації бойових дій на сході України, вважають експерти. Нещодавно міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив про необхідність реакції на підсилення військ НАТО поблизу кордонів Росії.

Не припиняються спроби нав’язати свою волю іншим країнам за допомогою економічного чи політичного диктату, а також військової сили
Сергій Шойгу

«США та інші країни НАТО активно нарощують свій наступальний потенціал, відкриваючи нові бази і розвиваючи військову інфраструктуру. Не припиняються спроби нав’язати свою волю іншим країнам за допомогою економічного чи політичного диктату, а також військової сили», – заявив російський міністр під час спільних навчань із військами Білорусі.

Це ілюстрація хронічної проблеми Росії, коли напад видається за оборону
Олексій Мельник

Втім, за словами експерта центру Разумкова з питань безпеки Олексія Мельника, заяви Шойгу свідчать лише про бажання виправдати власні агресивні дії.

«Це ілюстрація хронічної проблеми Росії, коли напад видається за оборону. В те, що НАТО готує наступальний потенціал, може повірити або повний ідіот, або той, хто зовсім не знає, в чому полягає ініціатива НАТО. Мова йде про 4 батальйони, які навіть в порівняння не можуть йти з тими силами, які накопичила і продовжує накопичувати на своїх західних кордонах Росія», – заявив Мельник в коментарі Радіо Свобода.

Війська проросійських сепаратистів залишають свої позиції під час розведення сил в селі Петровському Донецької області, 3 жовтня 2016 року
Війська проросійських сепаратистів залишають свої позиції під час розведення сил в селі Петровському Донецької області, 3 жовтня 2016 року

НАТО розгорне на східному кордоні 4 батальйони – Росія готує дві армії

Як раніше заявляв генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, до літа 2017 року альянс розгорне 4 батальйони у Східній Європі.

«Батальйони розгорнуть до літа. Сьогодні так багато країн зробили чіткі заяви щодо виділення своїх контингентів – це будуть потужні багатонаціональні батальйони. Це будуть посилені батальйони, тобто вони зможуть надіслати чіткі сигнали», – сказав Столтенберґ.

Участь у розгортанні військ братимуть різні країни. Албанія, Італія, Польща та Словенія візьмуть участь у підрозділі під керівництвом Канади, який розгорнуть на території Латвії; Бельгія, Хорватія, Франція, Люксембург, Норвегія та Нідерланди – у підрозділі під керівництвом Німеччини у Литві; Данія і Франція – у британському батальйоні в Естонії; Румунія і Велика Британія приєднаються до батальйону США, що розміститься у Польщі.

Водночас за даними української розвідки, Росія готує поблизу українських кордонів щонайменше дві армії і три дивізії. Про це в ефірі «Еспресо.TV» ще влітку заявляв представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький.

Змінюються плани російського керівництва
Вадим Скібіцький

«Розбудовуються 1-ша танкова армія, яка дислокована у Московській області, та 20-та армія зі штабом у Воронежі. Створюються три нові дивізії. Змінюються плани російського керівництва. Якщо кілька років тому вони казали, що біля кордонів України буде дислоковано три бригади, то тепер ці бригади перетворились на три дивізії», – заявив розвідник.

Це підтверджував і сам Шойгу. За його словами, до кінця 2016 року в Західний військовий округ Росії надійдуть понад дві тисячі одиниць нової і модернізованої техніки.

Втім, на думку Мельника на східноукраїнському фронті Росія вже не планує створення наземного коридору до Криму чи взяття Маріуполя. Про можливість таких проривів раніше неодноразово говорили проросійські бойовики на Донбасі.

«Військовий потенціал для ескалації на сході України є, але не думаю, що зараз Росія наважиться на такі кроки. Для цього є і військові причини, але головні – політичні. Ми повинні розуміти, що зараз немає якогось образу військової перемоги, яку Росія могла б отримати на Донбасі», – говорить військовий експерт.

Український військовий біля зруйнованого будинку у селищі Водяне на Донбасі, жовтень 2016 року
Український військовий біля зруйнованого будинку у селищі Водяне на Донбасі, жовтень 2016 року

Дестабілізація всередині більш ймовірна, ніж військовий наступ – експерт

Замість цього, скоріш за все, проти України будуть використані політичні методи, каже політолог Євген Магда. Він є одним з координаторів «Бюро протидії гібридній війні».

Військовий наступ є крайнім заходом, порівняно із можливістю політичної дестабілізації
Євген Магда

«Я адепт того факту, що військовий наступ є крайнім заходом, порівняно із можливістю політичної дестабілізації. Ми бачимо, як в соціальних мережах розганяють ідею про вихід до Верховної Ради, і розуміємо, що дестабілізація всередині країни виглядає більш перспективною за військовий розвиток», – заявив Магда в ефірі Радіо Свобода. На думку політолога, на військові дії Росії в Україні негативно відреагує і Євросоюз, і США, тоді як Росії потрібне пом’якшення антиросійських санкцій, а не їх посилення.

Росія також намагається впливати на те, як і в якому форматі відбуваються переговори про врегулювання війни на сході України. Зокрема нещодавно президент Росії Володимир Путін запросив до врегулювання конфлікту і Сполучені Штати. Втім, США не розглядають цю пропозицію. Зокрема посол США в Україні Марі Йованович в ефірі Радіо Свобода заявила, що її країна веде перемовини з Росією, але не планує приєднуватися до «нормандського формату». Зараз ці зустріч проходять між лідерами чи представниками Німеччини, Росії, України, Франції.

Не думаю, що наразі є плани про приєднання США до «нормандського формату». Але це не значить, що США не є активними в дипломатичному плані
Марі Йованович

«Не думаю, що наразі є плани про приєднання США до «нормандського формату». Але це не значить, що США не є активними в дипломатичному плані. Ми співпрацюємо з Україною, маємо консультації з Францією і Німеччиною. Періодично ми також маємо зустрічі з росіянами, щоб побачити, чи є шляхи для конструктивного поступу у цьому процесі. Ми також перебуваємо на постійному контакті з українською владою, аналогічно – з нашими партнерами у Франції й Німеччині», – заявила Йованович в ефірі Радіо Свобода.

Зустріч лідерів у «нормандському форматі». Берлін, 19 жовтня 2016 року
Зустріч лідерів у «нормандському форматі». Берлін, 19 жовтня 2016 року

На думку політолога Вадима Карасьова Україна рано чи пізно буде домовлятися із Росією без посередників, тому що Євросоюз сприймає конфлікт на сході України як внутрішній і пропонує рецепти вирішення, які не можуть допомогти.

Прямі перемовини з Росією можливі, але не сьогодні
Вадим Карасьов

«Прямі перемовини з Росією можливі, але не сьогодні. Вони відбудуться лише коли буде заморожений конфлікт на Донбасі і коли Росія зрозуміє, що їй там нічого ловити. Захід вважає, що це внутрішній конфлікт, але ж це війна з Росією. Ніяка автономізація, яку пропонують європейські партнери, тут не допоможе», – заявив Карасьов в інтерв’ю Радіо Свобода.

Водночас він наголосив, що вести подібні перемовини не можна, допоки вогонь не буде припинено. На думку політолога, як компроміс Україна зможе запропонувати повернення до позаблокового статусу і відмову від вступу до НАТО в обмін на збереження територіальної цілісності.

  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

XS
SM
MD
LG