Московський окружний військовий суд не зміг сформувати колегію присяжних у справі про вбивство Бориса Нємцова. З 59 кандидатів, 45 взяли самовідвід через особисті причини. Оскільки суд повинен відібрати 12 основних і, щонайменше, шість запасних присяжних, то до повторного формування колегії він знову повернеться наприкінці вересня.
У середу, 24 серпня, Московський окружний військовий суд в закритому режимі розпочав процедуру відбору присяжних. Спочатку електронна система методом випадкової вибірки створила список з 5 тисяч кандидатів до колегії, усім їм були направлені запрошення на співбесіду. Однак з 59 тих, що прийшли, 45 осіб взяли самовідвід. Причини формально-особисті, однак на думку адвоката сім’ї Бориса Нємцова Вадима Прохорова, людьми рухає страх.
За цим злочином можуть стояти деякі керівники з числа вищих посадових осіб Чеченської республікиВадим Прохоров
«Ті кандидати в присяжні, хто взяв самовідвід, мають свої причини – я цього не заперечую. Але у мене викликає певні сумніви дуже високий відсоток тих, хто відмовився від участі в даному судовому процесі у ролі присяжних. Я не можу виключати, що багато хто просто боїться того, що за цим злочином можуть стояти деякі керівники з числа вищих посадових осіб Чеченської республіки», – вважає Прохоров.
За словами Вадима Прохорова, слідству у справі про вбивство Бориса Нємцова вдалося знайти виконавців. Замовники, як і раніше, невідомі.
Чеченський слід та особливості процесу
На лаві підсудних п’ятеро осіб, всі вони чеченці: Заур Дадаєв, Анзор і Шадід Губашеви, Темірлан Ескерханов і Хамзат Бахаєв. Їх звинувачують у вбивстві в складі організованої групи, і в незаконному зберіганні зброї.
Втім, національних причин у відмові людей від участі в процесі в ролі присяжних не вбачає провідний науковий співробітник сектора проблем правосуддя Інституту держави і права РАН, кандидат психологічних наук Людмила Карнозова. На думку фахівця, головна проблема у тому, що до цього процесу привернута особлива увага.
За цим процесом буде особлиий супровід, особливий нагляд, дуже багато чого особливого, в тому числі, можливо, і страхЛюдмила Карнозова
«Тут мені здається, питання не стільки у вузькому сенсі в національності, скільки в самій специфіці цієї справи, у фігурі Бориса Нємцова. Мені здається, що за цим процесом буде особлиий супровід, особливий нагляд, дуже багато чого особливого. В тому числі, можливо, і страх, в цілому це специфіка цього процесу», – зауважує Карнозова.
Московський окружний військовий суд повернеться до формування колегії присяжних по справі Бориса Нємцова 28 вересня.
Борис Нємцов був убитий 27 лютого 2015 року в центрі Москви. Всі учасники процесу сподіваються на те, що через півтора року після трагедії можна буде говорити про початок судового розгляду по цій гучній справі.