Гість передачі «Ваша Свобода»: Ірина Фріз, член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони.
Віталій Портников: Учора президент Російської Федерації Путін підписав указ про Південний федеральний округ, згідно з яким до складу цього округу було включено так звану «республіку Крим» у складі Російської Федерації та місто Севастополь.
Одночасно було зліквідовано «Кримський федеральний округ, який був утворений після анексії півострова у 2014 році.
Постійного представника президента у «Кримському федеральному окрузі» Олега Белавенцева перевели постпредом до Північнокавказького округу, а губернатора Севастополя Сергія Міняйла – постпредом до Сибірського федерального округу.
Таким чином, як окремий суб’єкт російського адміністративного поділу, «республіка Крим» і місто Севастополь перестали існувати.
Що ж означатиме це путінське рішення?
На початку послухаймо інформацію про те, що ж відбулося зі статусом окупованого Криму, і якою є реакція української держави.
– Я, до речі, хотів би почати саме з цього моменту – з моменту запровадження санкцій проти Південного федерального округу.
Якщо би нам дійсно вдалося це зробити, то це була б реально дипломатична перемога. Чому? Тому що в принципі санкції були накладені на «Кримський федеральний округ», маючи на увазі, що ця територія анексована, вона не є в рамках міжнародного права, таким чином всі бізнес-контакти з нею призводять до фактично схвалення анексії.
Тепер всі гроші, які будуть йти до суб’єктів Південного федерального округу, і бізнес-проекти, і інвестиції, і якісь інші міждержавні угоди, пов’язані з економічним та соціальним розвиток, може частина всіх цих грошей осісти, звичайно, у Криму. Тому що рішення про розподілені цих грошей буде прийматися у постійному представництві президента Росії, яке знаходиться в Ростові-на-Дону.
Так от, чи може все ж таки Україна перед своїми західними партнерами поставити питання, що кримські санкції тепер мають бути територіально обмежені не тільки територією Криму та Севастополя, а й обов’язково розповсюджуватися на всю територію Південного федерального округу? Для профілактики хоча б.
– Я з Вами повністю погоджуюся і переконана, що це має стати завданням №1 для нашої дипломатії.
Росія намагається розмити питання санкцій і контроль за використанням коштів
Тому що в такий спосіб Росія намагається розмити питання санкцій, які дійсно застосовані були до окремого округу – Крим та Севастополь. І друге завдання, яке, на мій погляд, ставило перед собою керівництво Росії таким чином – це контроль за використанням коштів. Тобто ті кошти, які раніше відповідно напряму поступали до Кримського півострова, зараз будуть поступати через Південний федеральний округ.
Маємо зниження статусу «керівництва» Кримського півострова
Тобто ми маємо зниження статусу «керівництва» Кримського півострова, напевне, як недостатньо ефективне, з точки зору Кремля, що використовує гроші Російської Федерації.
Завдання №1. Санкції до Криму після анексії були розширені до всього Південного федерального округу
Крім того, я ще раз наголошую і ще раз з Вами погоджуюся з тим, що це має бути завдання №1. Для того, щоб санкції, які були застосовані до Криму після анексії, тепер були розширені до всього Південного федерального округу.
– Фактично ми можемо погодитися з тезою міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, який говорить про те, що сховали за перейменуванням по суті Крим. Тому що зараз якесь західне підприємство може працювати з Ростовською областю або з Краснодарським краєм, а насправді ці гроші можуть йти зареєстрованому на Кубані чи в Калмикії підприємству, вкраденому в України.
– Це правда. Саме тому ми маємо привернути увагу світової спільноти до того, щоб більш конкретизувати вся санкції, які були розповсюджені на Крим, тепер і повністю на Південний федеральний округ.
– Коли Ви говорите про те, що понижений статус «керівництва», то мені здається, що тут тепер є така важлива обставина, що тепер Криму не будуть виділятися гроші напряму. Тобто фактично і кількість грошей, яка була спочатку…
– Можливо, через те, що тепер вони мають довести необхідність отримання таких коштів спочатку керівництву Південного федерального округу, а вже потім Південний федеральний округ буде говорити про необхідність виділення цих коштів Криму в такому обсязі, який буде заявлений з боку Кремля.
Тому я думаю, що в даному випадку ми маємо двійку керівництву Криму від Кремля.
– А як Ви вважаєте, посадять їх, якщо так серйозно говорити? Постпред у Південному окрузі – це колишній генпрокурор Росії Володимир Устінов. Він вміє саджати, кого захочеш. Він Ходорковського саджав. Хоча це взагалі не мало ніякого відношення до права. А Путін зараз розпочав таку «боротьбу з корупцією». Він зараз такий «російський Лукашенко» чи «російський Саакашвілі». Я не знаю, що він собі думає. Я думаю, що до Саакашвілі йому буде далеко, тому що він «подільників» саджає.
Але разом з цим, Ви бачите, росіяни кожного дня можуть на своїх телеекранах подивитися, як когось із губернаторів заарештовують, обшуки у керівника митної служби – просто, я сказав би…
– Muppet show.
– Так, мuppet show таке справжнє «антикорупційне». І чому на цьому тлі не посадити б Константинова з Аксьоновим? Відомо ж усім, що вони – корупціонери №1.
Курчат рахують восени. Дочекаємося дій від Устінова стосовно дій керівництва Криму
– Я думаю, що курчат рахують восени. Тому просто-на-просто дочекаємося дій від Устінова стосовно дій керівництва Криму, яке було до того.
– Ви знаєте, що останнім часом в Москві з роздратуванням ставляться до того, що гроші, які виділяються на Крим, йдуть в пісок?
Мешканці Кримського півострова не відчувають ані поліпшення інфраструктури, ані сполучення, ані забезпечення
– Більше того, і не лише в Росії. Я знаю і від мешканців Кримського півострова про те, що геть не отримують кошти у тому обсязі, в якому було заявлено офіційно. Тобто люди, які мешкають зараз на півострові офіційно не відчувають на собі, окрім деякого підвищення зарплати чи пенсії місцевому населенню, ані поліпшення інфраструктури, ані поліпшення сполучення, ані покращення забезпечення, тощо.
– Маємо запитання від додзвонювачів.
Додзвонювач: А чи може тепер Крим мати статус як просто «Кримська область» в Південному федеральному окрузі?
– Він має статус «республіки Крим», яка увійшла до південного федерального округу. Так само, як і Республіка Калмикія і Адигея.
– Ось ми тут говоримо, що «республіка», «республіка», а слухач абсолютно правий. Називається Крим «республікою Крим», але коли там Республіка Калмикія чи Республіка Адигея, то ми усвідомлюємо, що вони створені для захисту національних і культурних прав відповідно калмицького і адигейського народів – мова, традиції культурні, релігія.
А кого захищає «республіка Крим»? Мені здається, що кримських татарів, яких вона мала би захищати, тільки пресує і знищує, ця самозвана «республіка».
– «Республіка Крим» наразі захищає статус військової бази Російської Федерації на півострові.
– Так що ніякого компоненту «республіки», ми маємо про це сказати, там просто немає.
– Тобто фактичного, в сенсі того, яке має сенс, зміст це слово, то ні, не існує.
– А Ви відчуваєте якусь ефективність українських зусиль щодо повернення Криму? Ми весь час говоримо, що в нас буде план повернення Криму, стратегія. Але поки що не можна сформулювати якусь чітку, я сказав би програму дій, яка дозволила б говорити, що ми, принаймні, здатні будемо примусити Росію сісти за стіл переговорів і визнати, що ця територія знаходиться у складі держави-агресора незаконно, і порушується міжнародне право?
Україна робить все, що наразі може
– На мій суб’єктивний погляд, Україна дійсно робить все, що наразі може. Напевне, вона могла б і мала б можливість робити і більше. Але будемо відштовхуватися від того, що є. Тобто вона робить зараз те, що здатна робити.
Крим зможемо повернути, дуже тривала робота
Стосовно Криму, чи швидко ми його зможемо повернути? Я думаю, що ні. Думаю, що це дуже тривала робота. Думаю, що швидко або якимось наскоком – нам це не вдасться. Це дуже має бути стратегічно вивірена і якісно вибудувана стратегія повернення півострова.
– Це рішення Путіна ускладнює чи, навпаки, спрощує?
Розмиває зараз Крим в Південному окрузі, доводить, Крим – повністю частина Російської Федерації
– Ускладнює. Тому що він фактично розмиває зараз Крим в Південному окрузі. Отже, він фактично доводить, що Крим – повністю частина Російської Федерації, повністю інтегрована до тіла Російської Федерації.
– Нічого особливого немає…
– Але нам буде набагато складніше. Тобто ми зараз маємо витрачати дипломатичні зусилля для того, щоб поширити санкції на Південний федеральний округ.
Наскільки нам це вдасться? Покаже час. Якщо вдасться, то це буде наша перемога і ще одне свідчення того, що Україна робить все для того, щоб Крим не зникав з порядку денного світу.
– З нами на зв’язку народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Пане Чубаров, хотілося б Вашу оцінку почути вчорашнього рішення Путіна? Чи взагалі має воно сенс політичний? Якими, на Вашу думку, будуть його наслідки?
Рефат Чубаров: Давайте виходити з того, що майже все те, що реалізує Путін, хоча б в його розумінні має якийсь сенс. Не можна, скажемо так, на деякі процеси, які відбуваються на нашій землі, але окупованій Росією, розглядати ці процеси, мовляв, чим дитя не бавилося б.
Путін робить все, щоб світове співтовариство звикало і звикало, Крим віддавати не будеРефат Чубаров
По-перше, Путін робить все для того, щоб світове співтовариство звикало і звикало до того, що він Крим віддавати не буде. Він так і думає, що світ так і звикне, і він весь час маніпулює з Кримом.
Віднесення Криму до Південного федерального округу – це свідчить ще про інше. Вже пройшов чи минув той час, коли Путін, окупаційна влада прикривалася тими гаслами щодо питань прав людей, щодо рекреаційних можливостей Криму, мовляв, що вони будуть розвивати Крим. Тепер вони після того, як Крим вже дійсно перетворений у військовий форпост, чітко його включають в один із федеральних округів.
Кримська територія, а не люди, головний об’єкт для КремляРефат Чубаров
Ви знаєте, які функції федеральних округів у Російській Федерації. Це просто виконання чітких команд по єдиній президентській вертикалі. Отже, з учорашнього дня, коли Крим, як «Кримський федеральний округ» було ліквідовано, і він став частиною Південного федерального округу, то це говорить про те, що вже кримська територія, а не люди, які там живуть – це головний об’єкт для уваги Кремля задля того, щоб зреалізовувати завдяки і цій території так звані загальні російські державні інтереси.
Шойгу кілька днів тому доповів Путіну, Крим до війни готовийРефат Чубаров
Шойгу там побував декілька днів тому. Він доповів Путіну про те, що нарешті вже військове облаштування Криму в тій частині, як вони запланували на цей момент, завершене – Крим до війни готовий. Це друге.
Втрачає будь-який сенс ведення переговорів щодо окремих районів Луганської і Донецької областей без їх прив’язки до Криму!Рефат Чубаров
І третє. Ми маємо тепер бути дуже чіткими і послідовними. Я думаю, що втрачає будь-який сенс тепер ведення переговорів щодо окремих районів Луганської і Донецької областей без їх прив’язки до Криму!
Мені сподобалося сьогодні, як відреагував посол США в ОБСЄ Даніель Байєр. Він сказав, що тепер усі безпекові розмови з Москвою починатимуться з Криму. Мені здається, що тепер всі наші відносини з Москвою, починаючи від надання агреману для того Бабича, який сьогодні затверджений комітетом, здається, Федерального зібрання в якості майбутнього посла Росії в Україні, завершуючи будь-якими питаннями, пов’язаними з взаємодією з Росією, ми маємо починати з Криму.
Вірніше, трошки по-іншому. Ми маємо починати з єдиної формули – відновлення територіальної цілісності України в межах кордонів, визнаних міжнародним співтовариством!
Мені здається, що вчорашньою черговою маніпуляцією Путін дуже чітко дає нам сигнал. Якщо ми цей сигнал не зрозуміємо і будемо далі йти за Путіним, намагаючись розібратися, що він від нас хоче, або що він реалізуватиме через свої ці дії, які приймає, я думаю, що ми залишимося без територій.
Путін дав сигнал. Чекає, щоб Україна заявила, вестиме всі переговори і зі світом, і з Росією лише через єдину формулу – формулу відновлення територіальної цілісності!
Путін нам дав один сигнал. Цей сигнал я, принаймні, почув. Він чекає на те, щоб Україна дуже чітко заявила дуже чітко про те, що вона вестиме всі переговори і зі світом, і з Росією зокрема лише через єдину формулу – формулу відновлення територіальної цілісності!
– Все ж таки і Олег Белавенцев і Сергій Міняйло були активними учасниками анексії Криму. Фактично Белавенцев керував цією операцією в масштабах АРК. А Міняйло керував захопленням Севастополя. І от тепер його вигнали звідти. І деякі представники кримських колабораціоністів, які пов’язані з головою «законодавчих зборів» Сергієм Чалим, вже святкують перемогу.
Чи дійсно це перемога колабораціоністів над агресором?
– Я думаю, що немає ніякої перемоги колабораціоністів. Я думаю, що Путін достатньо прагматично підходить до своєї кадрової політики. І якщо він туди поставив колишнього прокурора, я очікую, що там можуть бути зовсім інші справи, які…
– Повертаємося до теми «посадять». Може, як не Аксьонова, так Чалого.
– Так. Може бути зовсім інший розвиток подій, ніж той, на який очікують колабораціоністи, як Ви кажете.
– Ми ще хочемо Вам показати коментар колишнього міністра закордонних справ Володимира Огризка, який в інтерв’ю нашому радіо сказав про можливі причини рішення російського президента. Ось його думка:
Володимир Огризко: Вони довели свою якусь тотальну нездатність взагалі чимось управляти і керувати. Плюс корупція. Плюс розкрадання коштів, те, що пішло вже за звичною схемою, вже, мабуть, довело до кипіння деяких товаришів у Москві, і вони вирішили, що цьому треба покласти край.
А друга частина, зовнішня, я думаю, що це недолуга спроба Москви заховати Крим кудись і розчавити його у чомусь більш широкому.
– До речі, Рефат Чубаров говорив про агреман, який ми маємо нібито дати новому послу Російської Федерації Михайлу Бабичу. І це теж для мене досить цікава тема. Теж частково пов’язана з Кримом. Тому що Бабич має досвід складний керування регіонами, які повертаються до складу Російської Федерації. Він був прем’єр-міністром Чеченської республіки за часів Ахмата Кадирова. І Ахмат Кадиров особисто їздив до Путіна і вимагав, що якщо ви хочете хоча б лояльності чеченців, то щоб вони хоча б цю людину звідти прибрали. Путін тоді з ним погодився. Так що це не проста людина.
Так що виникає питання: а чи потрібен нам на території України посол, який, перепрошую, займався «приборканням» чеченців?
– Якщо Ви хочете почути мою особисту думку, то ні, не потрібен.
Людина, яка не має дипломатичного досвіду, а лише спеціалізацію на «приборкання» чужих територій у складі Російської Федерації, має викликати багато питань в керівництва нашої держави
Яким чином буде вирішуватися це питання на найвищому державному рівні? Мені зараз спрогнозувати.
Але людина, яка геть не має дипломатичного досвіду, а лише спеціалізацію, як Ви кажете, на «приборкання» чужих територій у складі Російської Федерації, має викликати багато питань в керівництва нашої держави під час розглядання його кандидатури як посла країни-агресора в нашій державі.
– Насамкінець я хочу знову нагадати нашим глядачам і слухачам, що ніякої «республіки Крим і Севастополя» у складі Південного федерального округу не існує. Це вигадка Путіна та тих, хто притримується цієї протиправової маячні.
Є Автономна республіка Крим і місто Севастополь у складі України. І є необхідність повернути ці території та вирішити це питання всім разом.