Через майже два роки після перемоги на виборах в Україні президента Петра Порошенка, реформи в країні можна назвати непомітними, пише в своїй колонці для видання The Washington Times відставний адмірал військово-морських сил США Джеймс Лайонс.
Він нагадує, що попередній президент України Віктор Янукович, який утік «в гості до Путіна», «прихопивши» з собою 100 мільярдів доларів, залишив країну на межі кризи, і саме тому прозахідні уряди покладали великі надії на новобраного гаранта української Конституції Петра Порошенка.
Однак натепер їх надії на реформи в Україні не справдилися. Американський адмірал у відставці Лайонс цитує у своїй колонці автора інформаційного агентства Reuters Джоша Коена. А саме твердження того, мовляв, рівню корупції в Україні посоромився би й нігерійський принц.
Наводить він і цифри, відповідно до яких щороку з бюджету України зникає близько 12 мільярдів доларів. На думку автора, ця ситуація добре пояснює чому, наприклад, організація Transparency International поставила Україну в рейтингу «Сприйняття корупції» на 142 місце з-поміж 174 країн. Таким чином у цій «корупційній» номінації Україна випередила навіть Уганду, Нікарагуа й Нігерію.
Знову ж таки, посилаючись на слова Джоша Коена, американський військовий жахається тому факту, що близько 70 відсотків української економіки контролюється місцевими олігархами, а система безкарності досягла такого рівня, що затягнула в корупційну воронку політиків, суддів і прокурорів.
За іронією долі, найбільшим джерелом для наживи корупціонерів став сам антикорупційний процесДжеймс Лайонс
«За іронією долі, – пише Джеймс Лайонс, – найбільшим джерелом для наживи корупціонерів став сам антикорупційний процес, коли державна влада використовується, щоб винагородити її фаворитів та покарати противників».
За приклад, відставний адмірал наводить ситуацію з депутатом від групи «Воля народу» Олександром Онищенком. Він підкреслює, що саме критика Онищенка з боку Порошенка за те, що той продає природний газ за заниженими цінами, призвела до спроб заарештувати Онищенка та наклепницької кампанії проти нього в медіа.
Нагадаємо, минулого тижня Верховна Рада задовольнила подання Генпрокуратури на притягнення до відповідальності депутата від «Волі народу» Олександра Онищенка. Українські нардепи проголосували за зняття з нього недоторканості.
«Україна страждає від корупції від часу проголошення своєї незалежності в 1991 році. Але чому ми не бачимо змін навіть зараз після усіх жертв «Революції гідності» та «Помаранчевої революції»?» – переймається питанням автор колонки.
Його висновок: Порошенко, схоже, є більше частиною проблеми, аніж її вирішенням. І те, що західні уряди продовжують закликати його провести реформи, які вирвуть Україну з рук олігархів, вказує, що вони забувають один важливий момент: Порошенко і сам – олігарх.
Під час президентських перегонів в Україні Петро Порошенко пообіцяв, що позбудеться своїх бізнесів після приходу до влади. «Однак, згідно з даними Проекту із розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP), дії його фінансових радників та його самого показали, що шоколадний магнат дбає більше про свої статки, які оцінюються у 858 мільйонів доларів, аніж про країну», – пише Джеймс Лайонс.
На думку автора колонки, саме тому закономірною є поява Петра Порошенка в Панамських документах. Адже вона свідчить, що український президент створював підставні офшорні фірми за допомогою сумнозвісної юридичної компанії Mossack Fonseca, щоб приховати свої активи.
«Виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара заявив Проекту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP), що такі дії показали конфлікт інтересів, а також порушили і Конституцію, і заборону президенту займатися бізнесом, і закони, які забороняють посадовим особам вести приватний бізнес», – йдеться в публікації.
Таке нехтування законом може призвести й до серйозних геополітичних наслідків, яких Захід боїться найбільше – цитує Лайонс американського журналіста Лева Ґолінкіна.
Народжений у Харкові Ґолінкін порівнює Україну з величезною 45-мільйонною скороваркою, що стоїть посеред Європи і все дуже розігрівається.
«Коли вона вибухне – Путін буде єдиною людиною, яка підбере залишки того, що від неї залишиться. І ми не можемо собі дозволити, щоб це сталося», – резюмує американський адмірал у відставці Джеймс Лайонс у колонці видання The Washington Times.