Ціноутворення на газ в Україні проаналізує робоча група народних депутатів й урядовців. Про таку попередню домовленість повідомив прем’єр-міністр Володимир Гройсман після учорашньої зустрічі з лідерами парламентських фракцій і груп. Тим часом представники фракції «Батьківщина» і Радикальної партії заявляють про безстрокове блокування президії і трибуни парламенту, поки тарифи не буде знижено. Попереджувальну акцію протесту проти підвищення тарифів на газ і комунальні послуги мають намір провести сьогодні (у середу) профспілки. Експерти ж вважають, що тарифна тема не призведе зараз до соціального вибуху і радять громадянам ощадно використовувати енергоресурси
Тема тарифів на житлово-комунальні послуги перейшла з економічної у політичну площину і стала причиною блокування трибуни і президії Верховної Ради: до фракції Радикальної партії, яка вже місяць блокує трибуну, у вівторок долучилися представники «Батьківщини» і деякі позафракційні депутати. Вечірнє засідання парламенту так і не відбулося.
Заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв пояснює, що вони вимагають поставити на голосування тарифний пакет законопроектів, ухвалення яких дасть змогу знизити тарифи як мінімум вдвічі, а також наполягають на створенні тимчасової слідчої комісії парламенту для перевірки обґрунтованості чинних тарифів. Він також назвав неефективною нинішню систему житлових субсидій.
До чого зараз субсидії спонукають? Тільки до одного – переганяти кошти з державного бюджету, які збираються з кожного, хто платить податки, в кишені газовим олігархамСергій Соболєв
«До чого зараз субсидії спонукають? Тільки до одного – переганяти кошти з державного бюджету, які збираються з кожного, хто платить податки, в кишені газовим олігархам, от і все», – сказав Сергій Соболєв.
Для розблокування роботи Верховної Ради з лідерами фракцій і спікером зустрівся прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він повідомив в ефірі каналу «112 Україна» про попередню домовленість створити робочу групу з представників усіх фракцій з вивчення питання утворення ціни на газ. Щоправда, за його словами, представники фракцій «Батьківщина» і Радикальної партії не довели цієї розмови до кінця.
Якщо є мета дестабілізувати ситуацію, її загострити, вкинути країну в дострокові парламентські вибори – це не питання тарифівВолодимир Гройсман
«Яка мета у тої чи іншої політичної сили? Якщо є мета дестабілізувати ситуацію, її загострити, вкинути країну в дострокові парламентські вибори – це не питання тарифів», – сказав він.
Прем’єр вкотре наголосив, що єдина ринкова ціна на газ унеможливлює корупційні оборудки і зловживання у газовій сфері, система субсидій адресно захистить малозабезпечених, і що слід боротись не за зниження тарифів, а за підвищення доходів людей.
Невідповідність рівня тарифів і доходів громадян збурило й українські профспілки. Вони анонсують на середу масштабну акцію протесту, марш і пікетування Верховної Ради та Кабінету міністрів, щоб висловити своє невдоволення підвищенням цін на газ і житлово-комунальних тарифів.
Це піар політиків, але проблема може стати серйозним викликом восени – політолог
Чи є зараз підстави говорити, що тарифна тема спричинить соціально-політичний вибух в країні? Якщо це і станеться, то не влітку, вважає політолог Володимир Фесенко. На його переконання, політики і профспілки намагаються зараз нагадати про себе.
Проблема може стати серйозним соціальним і політичним ризиком восени, коли люди отримають платіжки з початком опалювального сезону. І листопад-початок грудня у цьому сенсі будуть найбільш проблемнимиВолодимир Фесенко
«Це піар, який абсолютно нічим не загрожує владі, політики і профспілки намагаються використати цю тему у своїх інтересах. Проблема може стати серйозним соціальним і політичним ризиком восени, коли люди отримають платіжки з початком опалювального сезону. І листопад-початок грудня у цьому сенсі будуть найбільш проблемними. Зараз ризики, скоріше, потенційні», – сказав Фесенко.
Неплатежі громадян можуть тоді досягти 30-40 відсотків, вважає політолог і прогнозує, якою може бути реакція влади.
«Перша реакція – збільшення субсидій, розширення субсидій. Друга реакція, якщо виникне серйозна проблема або з кризою неплатежів, або із соціальними протестами, – зменшення тарифів. Я не виключаю певної корекції тарифів, це можливо», – сказав Володимир Фесенко.
Економічний експерт Борис Кушнірук наголошує, що після підвищення до ринкового рівня тарифів уряд далі має діяти економічними методами: запровадити систему ефективного обліку споживання енергоресурсів, демонополізувати ринок їх постачальників, створити відкритий реальний реєстр отримувачів субсидій, стимулювати енергозбереження та енергоефективність.
«Соціальні стандарти життя залежать від того, в якій мірі економіка працює ефективно, і в якій мірі є доходи у населення і в бюджеті для того, щоб ці соціальні стандарти підтримувати», – каже експерт. Він визнає, що це завдання на багато років і закликає громадян до економного використання енергоресурсів.
Скасування пільгового тарифу на газ в опалювальний сезон та встановлення єдиного тарифу на газ для населення і підприємств на рівні 6 тисяч 800 гривень за тисячу кубометрів спричинило зростання з 1-го липня тарифів на опалення і гарячу воду майже вдвічі. Регіональні водоканали ініціюють підвищення тарифів на холодну воду. У вересні очікується також зростання вартості електроенергії.
Як свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного компанією Research & Branding Group у травні цього року, понад 80% українців заявляють, що не зможуть платити комірне після підвищення тарифів. Про готовність сплачувати за новими платіжками завив лише кожен десятий опитаний.