У депутати Держдуми Росії чи під трибунал? У Росії партія «Родіна», як виглядає, передумала ввводити у свої передвиборчі списки Арсенія Павлова на псевдо «Моторола», громадянина Росії, який є одним із ватажків угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним. А Інтерпол відмовся розшукувати його, мотивуючи це тим, що у справі є ознаки політичного характеру. Тож, очевидно, «Моторола» й надалі залишатиметься в окупованому Донецьку. Ким же є «Моторола», який зізнавався у розстрілі українських полонених?
Російська партія «Родіна» не вводитиме у передвиборчі списки Арсенія Павлова. «Мотороли» не буде у списках «Родіни», – сказала Радіо Свобода речниця голови цієї російської політичної сили, не надавши більше інформації.
Хоча, очевидно, про це таки йшлося. Російське видання «Лента.ру», з посиланням на джерела, повідомило, що партія «Родіна» провела з Арсенієм Павловим на прізвисько «Моторола» переговори про зарахування його до списку кандидатів у депутати на парламентських виборах – було бажання «мобілізувати патріотично налаштований електорат». Але, за повідомленням джерела, переговори зайшли у глухий кут. Представники «Родіни» злякалися «можливої негативної реакція міжнародної спільноти у разі потрапляння Павлова до Держдуми Росії».
Хто ж такий «Моторола», чия присутність у списках, як вважають у «Родіні», може «мобілізувати патріотично налаштований електорат» у Росії? В Україні його ім’я стало широковідомим після того, як він фактично зізнався у «розстрілі 15 полонених» українських військових. Про це він заявив, відповідаючи на запитання журналіста Kyiv Post щодо вбивства «кіборга» Ігоря Брановицького.
«Мені по***, у чому мене звинувачують. Я 15 полонених розстріляв. Мені все по***. Без коментарів на***. Хочу – вбиваю, хочу – ні», – сказав «Моторола».
Також ім’я «Мотороли» з’явлилося в українському медіа-просторі після появи відео, знятого російськими каналами, про його зустріч з українським офіцером з позивним «Купол» біля Донецього аеропорту.
Я, наприклад, зустрічався з Гіві, то з ним спілкуватися взагалі неможливо. А з «Моторолою» спілкуватися можна«Купол»
Це відео викликало шквал дискусій. А от як сам «Купол» в інтерв’ю Радіо Свобода описав «Моторолу» і зустріч з ним: «Бандит бандитом, що я можу сказати. Але він людина слова, він обіцяв, що як він мене візьме живим і здоровим, то таким він і поверне. Що він пообіцяв, те він і виконав. Це було офіційно перед усіма, а так ми з ним трохи на підвищених тонах поспілкувалися».
«Я, наприклад, зустрічався з Гіві (ще один ватажок угруповання «ДНР» – ред.), то з ним спілкуватися взагалі неможливо. А з «Моторолою» спілкуватися можна», – зазначив «Купол».
Чечня, викрадення машини, Крим, Донбас…
33-річний громадяни Росії Арсеній Павлов приїхав на Донбас у 2014 році і очолив там незаконне збройне формування – батальйон «Спарта», яке воює у складі угруповання «ДНР».
«Сів на потяг і приїхав, приїхав у Ясинувату. Один, сам, без нікого. Ніхто мене не запрошував, ніхто не обіцяв дати у руки зброю. Я сам знайшов можливість і людей, які готові опиратися фашизму», – розповідає «Моторола» сепаратистським ЗМІ.
За інформацією, доступною в інтернеті, Арсеній Павлов народився у 1983 року у Республіці Комі. У 15 років залишився сиротою, жив разом із бабою. Служив у морській піхоті, близько року воював у Другій чеченській війні. В армії виконував обов’язки зв’язківця, за що й отримав прізвисько «Моторола».
Як він сам розповідав, має професії рятувальника, мармурника-гранітника та екструдерника. Вищої освіти не має. Жив у російському Ростові-на-Дону. За непідтвердженою інформацією, у 2012 році «Моторола» притягувався до відповідальності за викрадення автомобіля у нетверезому стані з автомийки, де працював.
Оглядачі зауважують, що на кителі «Мотороли» є медалі «За повернення Криму» та «За захист Криму», відтак, припускають, він був присутній на півострові під час його анексії. Також є інформація, що Арсеній Павлов брав участь у протистоянні у Харкові у ніч на 15 березня 2014 року, після чого вирушив у Слов’янськ, де й почав воювати проти України.
Весілля «на передовій», мажорні подарунки і законна дружина у Росії
У 2014 році «Моторола» одружився з мешканкою передмістя Слов’янська, Семенівки, Оленою Коленкіною, яка на понад 10 років молодша від нього, і яку він начебто врятував під час обстрілу. Їхній шлюб позиціонували як «перший офіційно зареєстрований у так званій «Новоросії».
На весіллі «Моторола» був одягнутий у військову форму з нагородами і пістолетом, рука його була у гіпсі. У волосся Олени була вплетена «георгіївська стрічка», вона також несла автомат. Серед гостей були так званий «народний губернатор» «Новоросії» Павло Губарєв, «міністр оборони» угруповання «ДНР», російський полковник Ігор Гіркін (Стрєлков). Це весілля показали на російських телеканалах.
Наразі, за інформацією російських ЗМІ, «Моторола» разом із дружиною живе у 2-кімнатній квартирі у новому будинку в Донецьку. Каже, що квартира не його, а орендована, за яку він платить 2,5 тисячі гривень у місяць. Як видно з фото у соцмережах, у них є дівчинка.
У березні Коленкіна в мережі «Вконтакте» похвалилася подарунком від «Мотороли» на її день народження – автомобіль Peugeot, який коштує близько 18 тисяч доларів, що також викликало обговорення в інтернеті, звідки це взялося у «бідного ополченця».
А от «Моторола» виявився двоєженцем. Спочатку про те, що у Арсена Павлова у Росії є законна дружина і син, повідомили активісти, потім він сам це опосередковано підтвердив, відповідаючи на запитання журналіста, чим він займатиметься після війни.
Ось цим і займуся після війни. Буду дітей робити і виховувати їхАрсен Павлов («Моторола»)
«Сина виховувати буду, п’ять років йому. Ось сьогодні дзвонив дружині, з сином поговорив, нормально у них все. Хочу шість синів і одну дочку. Ось цим і займуся після війни. Буду дітей робити і виховувати їх», – сказав Павлов в інтерв’ю виданню «Завтра».
«Незламний борець з фашизмом» – образ, створений російськими ЗМІ
Російські ЗМІ, схоже, створили «Моторолі» образ такого собі «комсомольця, який бореться за світле майбутнє».
Російське суспільство сприймає «Моторолу» як бійця-антифашиста, який бореться проти фашистських методів фашистських банд, які в Україні легалізованіСергій Марков
«Російське суспільство сприймає «Моторолу» як бійця-антифашиста, який бореться проти фашистських методів фашистських банд, які в Україні легалізовані, йдеться про батальйони Нацгвардії. Тож громадська думка у Росії сприймає «Моторолу» приблизно, як польових командирів в Іспанії, які боролися проти фашистського іспанського режиму», – сказав Радіо Свобода неофіційний радник російського президента Володимира Путіна, політолог Сергій Марков.
Арсен Павлов має ореол «героя» і на окупованій території Донбасу, зауважив у розмові з Радіо Свобода Сергій Баришников, який називає себе директором Центру політологічного аналізу і технології у Донецьку, раніше був викладачем Донецького національного університету.
«Ореол одного з героїв, як і раніше, у нього зберігається. На останньому параді, присвяченому дворіччю «ДНР», він знову фігурував як один із лідерів збройної боротьби. Це ті обличчя, які в очах населення відклалися, і продовжують сприйматися як герої нашої боротьби», – каже Баришников.
Без перевантажень інтелектом…
На питання, як сприймається той факт, що «Моторола» – неосвічена людина, він відповів: «А у нас і голова «республіки» Захарченко без освіти. Ну і що? У нього досі немає закінченої вищої освіти».
Буває, що освіта давить як гиря, людина починає оцінювати свої вчинки – потрібно чи ні… А от такі, як «Моторола», особливо не перевантажені інтелектуальними міркуваннячкамиСергій Баришников
«Мені, як людині зі сфери освіти, це також спочатку здавалося мінусом. Але, можливо, це і не мінус, а плюс. Оскільки буває, що освіта давить як гиря, людина починає оцінювати свої вчинки – потрібно чи ні… А от такі, як «Моторола», особливо не перевантажені інтелектуальними міркуваннячками і стримувальними факторами», – сказав Сергій Баришников.
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликала розслідувати страти, в яких зізнався «Моторола». Але, як підтвердили в СБУ, Інтерпол відмовив у розшуку громадянина Росії Арсенія Павлова на псевдо «Моторола», мотивуючи таке рішення тим, що у цій справі є ознаки політичного характеру.
Бойові дії на Донбасі тривають від квітня 2014 року. За цей час, за даними ООН, там загинули до 10 тисяч людей.
Україна і Захід звинувачують Росію у підтримці бойовиків на Донбасі та участі російських військових у бойових діях. Москва ці звинувачення відкидає, заявляючи, що на Донбасі немає російських військових, а є лише «добровольці».