Доступність посилання

ТОП новини

Кримському татарину в окупованому Криму «шиють» незаконну вирубку лісу – правозахисники


Підконтрольна Росії поліція окупованого Севастополя раптово зацікавилася темою незаконної вирубки лісу, яка відбувалася в Бахчисарайському районі в ... 2012 році

Підконтрольна Росії поліція Севастополя раптово зацікавилася темою незаконної вирубки лісу, що відбувалася в Бахчисарайському районі в... 2012 році. Російські слідчі порушили кримінальну справу і оголосили в ній підозрюваним жителя села Червоний мак Смаїла Мустафаєва. Правозахисники вважають, що його переслідування – це продовження гонінь на кримських татар.

У неділю 5 травня в селі Червоний мак сім'я Смаїла Мустафаєва зібралася разом. За стіл сіли його дружина, троє дочок, одна з яких зовсім недавно народила дитину. Але раптово до Мустафаєвих завітали непрохані гості. До їхнього будинку під'їхали КАМАЗ і кілька «Газелей» з ОМОНом і поліцейськими. Вони увірвалися всередину і влаштували обшук.

Обшук проводили грубо, все відбувалося на очах у родини. Вони забороняли спілкуватися їм кримськотатарською. Давали різні команди: то лягти, то сісти
Абудрешит Джеппаров

«Обшук проводили грубо, все відбувалося на очах у родини. Вони забороняли спілкуватися їм кримськотатарською. Давали різні команди: то лягти, то сісти. Але був і курйоз. У його онуки – чотирирічної дитини в руках була кулька, а вона візьми та й лусни. Коли це сталося ОМОНівці здригнулися – мабуть, повірили в свою легенду», – розповів кореспонденту «Крим.Реалії» координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров.

За його словами, спочатку російські поліцейські почали розпитувати у Смаїла Мустафаєва про його зв'язки з організацією «Хізб ут-Тахрір» і намагалися знайти заборонену в Росії мусульманську літературу. Однак потім вони зацікавилися бензопилами, які були у нього в будинку. В результаті силовики їх забрали з собою. Також вони відвезли до поліцейського відділку і самого Мустафаєва.

Збиток державі заднім числом

Джеміль Темішев
Джеміль Темішев

За словами адвоката Джеміля Темішева, у відділку поліції, розташованому на північній стороні Севастополя, затриманому оголосили підозру в тому, що в 2012 році він вчинив незаконну вирубку лісу.

«Слідство стверджує, що він заподіяв державі шкоди у значному розмірі. Його допитали як підозрюваного», – сказав адвокат.

Джеміль Темішев уточнив, що, за версією слідства, тим він завдав шкоди, що підозрюваний нібито незаконно вирубував ліс чотири роки тому.

Як повідомив адвокат, у 2012 році українська прокуратура виявила факт незаконної вирубки лісу. У той час Смаїл Мустафаєв працював лісником в одному з господарств. Його робота тоді також перевірялася, але те, що він якимось чином причетний до цього злочину, не підтвердилося.

Зараз вже російські силові органи підозрюють Смаїла Мустафаєва в тому, що він причетний до вирубки майже 7 тисяч дерев. Його адвокат не розуміє, чому цю справу вирішити підняти з полиці.

«Не знаю..., я тільки констатую факт», – сказав Джеміль Темішев.

За його словами, сам підозрюваний повністю заперечує, що він будь-коли незаконно вирубував дерева. Зараз він перебуває під підпискою про невиїзд. Зараз він працює у тому ж лісовому господарстві, де і раніше, але тільки не лісником, а пожежником.

Російські силові органи ніяк не коментували обшук і відкриття справи щодо нього. Кореспондент «Крим.Реалії» спробував з'ясувати подробиці у прес-секретаря севастопольського главку МВС Росії Олени Фроляк. Однак вона відмовилася давати коментарі телефоном, адже «не може ідентифікувати співрозмовника», і запропонувала надіслати інформаційний запит. Редакція Радіо Свобода його надіслала й очікує на відповідь.

Всупереч міжнародному праву

Правозахисники вбачають у переслідуванні Смаїла Мустафаєва чергову спробу залякати кримськотатарський народ. Зокрема, таку думку в коментарі для «Крим.Реалії» висловив координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров.

Це однозначно репресії за національною ознакою. Він не один лісник у цьому господарстві, а прийшли саме до нього. Тим більше, справа давно закрита
Абдурешит Джеппаров

«Це однозначно репресії за національною ознакою. Він не один лісник у цьому господарстві, а прийшли саме до нього. Тим більше, справа давно закрита», – сказав він.

Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник повідомила, що російські органи не можуть розслідувати події, які відбулися в Криму в 2012 році, як за міжнародним правом, так і за законодавством самої Російської Федерації, яка анексувала український Крим у 2014 році.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

«Події відбувалися на території України. Події були вчинені щодо громадян України та самим громадянином України. Тому з усіх точок зору – це юрисдикція України», – сказала Ольга Скрипник.

Правозахисниця передбачає, що російські слідчі можуть посилатися на статтю 12 свого Кримінального кодексу, відповідно до якої вони можуть розслідувати злочини, вчинені за межами їхньої держави, якщо вони були скоєні громадянином Російської Федерації. Але, згідно з цією статтею, це можливе тільки в тому випадку, якщо з приводу цього злочину немає рішення суду іншої держави.

«Тут ми бачимо черговий випадок застосування ретроспективного законодавства. Міжнародні спостерігачі в своїх доповідях також писали, що Російська Федерація застосовує ретроспективне законодавство, тобто в зворотному часі. Вона, звичайно, не має на це права, як з точки зору міжнародного кримінального права, так і з точки зору Женевської конвенції», – сказала правозахисниця.

Ольга Скрипник наголосила, що випадок Смаїла Мустафаєва – не поодинокий і стосується не тільки політв'язнів. За її словами, до правозахисників надходить інформація про те, що російські силовики і суди в окупованому Криму переглядають справи в'язнів України, які перебувають у колоніях та СІЗО півострова.

А Смаїлу Мустафаєву зараз інкримінують частину 3 статті 260 Кримінального кодексу Росії. Мінімальне покарання, яке вона передбачає, – виплата штрафу в розмірі мільйона російських рублів, максимальне – сім років позбавлення волі. Протягом 10 днів слідчий має або висунути йому звинувачення, або визнати невинним.

Оригінал публікації – на сайті проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG