Доступність посилання

ТОП новини

Чи поїдуть кримські спортсмени на Олімпійські ігри-2016?


Кримська спортсменка Віра Ребрик
Кримська спортсменка Віра Ребрик

Кримчан не пускають в олімпійську збірну Росії

Кримські спортсмени, які перейшли в російські збірні, навряд чи зможуть взяти участь в Олімпіаді-2016. Це пов'язано з тим, що, відповідно до регламенту змагань, вони не можуть виступати на Олімпійських іграх упродовж трьох років після зміни громадянства. В результаті цього року в Ріо-де-Жанейро, швидше за все, не потраплять переможниця чемпіонату Європи з легкої атлетики Віра Ребрик, олімпійський чемпіон зі стрільби Артур Айвазян та інші кримські спортсмени.

Березень 2014 року став переломним моментом для кримських професійних спортсменів. Перед ними постав вибір – переїжджати на материк і залишатись у національній збірній чи переходити в російські спортивні федерації. Серед тих, хто вибрав другий варіант, опинились, зокрема, і переможці, і призери чемпіонатів світу та Європи.

Причому українські федерації в деяких випадках цьому не лише не перешкоджали, а й отримували грошові компенсації за спортсменів, які перейшли в російську збірну.

Рік тому Федерація легкої атлетики України (ФЛАУ) передала Росії свої кримських підопічних за спрощеною процедурою. За це ФЛАУ отримала 170 тисяч доларів.​

Причому, відповідно до українського законодавства, автоматичне присвоєння кримчанам російського громадянства не визнається. І, відповідно, з правової точки зору кримські спортсмени залишаються громадянами України і не можуть перейти в російську збірну.

Деякі кримчани у зв'язку з цим могли брати участь лише у внутрішніх російських чемпіонатах. На міжнародні першості вони не потрапляли, адже посольства інших країн вважали їхні паспорти недійсними і просто не видавали їм візу. Зокрема, про подібну проблему повідомив метальник ядра Олексій Сокирський.

Принциповий НОК

Напередодні Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро стало зрозуміло, що кримчанам там не судилось представляти Росію. Зокрема, подібна проблема виникла у легкоатлетки з Ялти Віри Ребрик.

«Питання виступу Віри Ребрик за Росію на Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро поки в підвішеному стані. Його розв'язання ускладнюється тим, що пройшло менше трьох років із часу виступу цієї спортсменки за свою колишню країну», – сказав у коментарі ТАСС керівник російської делегації на Олімпіаді 2016 року Ігор Казіков.

Відповідно до Олімпійської хартії Міжнародного олімпійського комітету (МОК), спортсмен, який раніше представляв одну країну, але отримав громадянство іншої держави, може брати участь в Олімпіаді лише після закінчення трирічного терміну з моменту його останньої участі за збірну попередньої країни. А враховуючи, що Віра Ребрик представляла Україну на чемпіонаті світу в серпні 2013 року, на неї все ще поширюється цей мораторій.​

Відповідно до регламенту Олімпіади, скоротити термін карантину може Національний олімпійський комітет України. Але в грудні 2015 року виконком НОК вирішив не урізати трирічний мораторій для українських спортсменів, які бажають представляти на Олімпіаді іншу країну.

«Звісно, право надання дозволу на перехід спортсменів належить національним федераціям, які є незалежними громадськими організаціями. НОК може вплинути лише тоді, коли йдется про скорочення мораторію для участі в Олімпійських іграх. НОК закликає Міністерство молоді та спорту України та національні федерації при розгляді клопотань про надання дозволу на перехід спортсмена в команду іншої країни враховувати національні інтереси у сфері спорту та позицію Національного олімпійського комітету України з цього питання», – наголосив президент НОК Сергій Бубка.

Як повідомили у прес-службі НОК, за остаточне вирішення подібних суперечливих випадків береться Міжнародний олімпійський комітет.​

Втім на Олімпіаду-2016 може не потрапити не лише Віра Ребрик, але і вся легкоатлетична збірна Росії. Через те, що минулого року шістьох спортсменів викрили у вживанні допінгу, всіх російських легкоатлетів відсторонили від міжнародних змагань. І в цей момент залишається невідомим, чи допустять їх до олімпійських ігор.

«Керівництво» підконтрольного Росії олімпійського комітету Криму не втрачає надій на те, що їхні спортсмени представлять Росію в Ріо.

«У цій ситуації треба покладатись і на долю, і на випадковість. І на те, що все-таки наші спортсмени, хоча б 2-3 людини, зможуть потрапити на Олімпійські ігри. Я думаю, реально потрапити нашим вітрильникам, нашим борцям-самбістам, нашим легкоатлетам», – сказав «голова» підконтрольного Кремлю Олімпійського комітету Криму Євген Михайлов.

На його думку, крім Віри Ребрик, серед кримських легкоатлетів на потрапляння до олімпійської збірної Росії претендує метальник ядра Олексій Сокирський.

Якби не міжнародні санкції, на Олімпіаду міг би вирушити віндсерфінгіст Максим Оберемко. До цього він п'ять разів представляв на Олімпійських іграх Україну, але 2014 року перейшов у російську збірну. Тоді Вітрильна федерація України не давала йому дозволу на те, щоб він виступав за Росію. Однак у березні 2016 року Міжнародний олімпійський комітет ухвалив рішення щодо зміни його громадянства. Українська федерація говорить, що МОК ухвалив таке рішення, оскільки його ввела в оману російська сторона.

Артур Айвазян
Артур Айвазян

Вже точно не зможе взяти участь в Олімпіаді-2016 кримський стрілок Артур Айвазян, який також 2014 року оголосив про перехід до російської збірної. За словами «голови» підконтрольного Кремлю Олімпійського комітету Криму Євгена Михайлова, Артура Айвазяна не допустили до міжнародних змагань, тож він не зміг отримати ліцензію на участь в Олімпіаді.

«Його не заявляли в березні-квітні, коли проходили світові і європейські змагання. Вони не включали Артура Айвазяна у збірну Російської Федерації через заборону міжнародними федераціями видів спорту», – пояснив Євген Михайлов.

Без Усика, але з Різатдіновою

Анна Різатдінова
Анна Різатдінова

Набагато краще складається кар'єра кримських чемпіонів, які залишились в українських збірних. Практично щомісяця надходить інформація про перемоги на різних міжнародних майданчиках кримської гімнастки Анни Різатдінової. Вона сподівається не лише взяти участь у майбутній Олімпіаді, але і здобути на ній перемогу.

Моя головна мета – це перемога на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро. Зараз іде напружена робота з підготовки та відпрацювання нової програми
Анна Різатдінова

«Дійсно, моя головна мета – це перемога на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро. Це буде моя друга Олімпіада. Підготовка почалась уже після чемпіонату світу, коли ми заробили ліцензії, зараз іде напружена робота з підготовки та відпрацювання нової програми», – сказала вона в коментарі виданню sport.ua.

А сімферопольський боксер Олександр Усик, який завоював золото на минулій Олімпіаді, не збирається в Ріо. Він виступає на професійному рингу, а олімпійський бокc, за його словами, – це змагання для любителів.

Також непогані шанси потрапити на Олімпіаду має плавець із Севастополя Андрій Говоров і сімферопольський велогонщик Андрій Гривко. Про те, скільки кримчан у результаті потраплять до української олімпійської збірної, стане відомо в середині липня, коли НОК оголосить склад її учасників.

Оригінал публікації – на сайті проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG