Щонайменше чотирнадцять українських військових загинули у зоні військової операції на сході України впродовж минулого тижня. Це найбільші українські втрати за останній рік. Як зазначають у штабі АТО, бойові дії стають дедалі інтенсивнішими. Експерти кажуть про активізацію бойовиків, але вважають малоймовірним те, що влітку цього року повномасштабні бойові дії на Донбасі можуть поновитися.
28 травня загинули п’ятеро українських військових, повідомив на брифінгу речник адміністрації президента з питань АТО полковник Олександр Мотузяник. За його словами, в зоні бойових дій з’явилася нова «гаряча точка» – селище Новоселівка Друга у Ясинуватському районі Донецької області, де бойовики здійснили спробу штурму українського опорного пункту.
«Наші війська відбили напад ворожої диверсійно-розвідувальної групи. Бій тривав близько півгодини», – каже він.
Підрозділи на передовій потребують доукомплектації
Активізація бойових дій зумовлена тим, що проросійські бойовики поповнили чисельність своїх підрозділів та збільшили кількість людей на передовій.
Противник шукає слабкі ланкиЮрій Бутусов
«Насправді, все одно поступаються чисельністю Збройним силам і Нацгвардії. Але противник шукає слабкі ланки, намагається вести активну оборону, намагається нав’язувати ініціативу і протидіяти там, де наші підрозділи активно діють. Бої стають більш контактними», – каже військовий оглядач Юрій Бутусов.
Водночас українські підрозділи на передовій залишаються недоукомплектованими, що знижує їхню боєздатність.
«Щільність наших бойових порядків недостатня. Є величезні проблеми із укомплектованістю підрозділів на передовій, і на це треба звернути у вагу. Чисельність Збройних сил – 280 тисяч осіб, чисельність Нацгвардії – 45 тисяч осіб. Але на передовій середня укомплектованість сухопутних військ не перевищує 50%, а є підрозділи, де укомплектованість 20%», – наголошує Юрій Бутусов.
Останнє слово – за Путіним
За словами Юрія Бутусова, зараз немає ознак того, що влітку на Донбасі можуть поновитися повномасштабні бойові дії.
Військовий експерт Олексій Мельник також вважає істотну активізацію конфлікту малоймовірною. Водночас він зазначає, що подальший розвиток подій у зоні конфлікту на сході України залежить насамперед від однієї людини – Володимира Путіна.
Будь-яка серйозна активізація може бути якщо не за командою, то з дозволу КремляОлексій Мельник
«Путін зацікавлений в тому, щоби дати якомога більше підстав прихильникам ідеї зняття санкцій. З іншого боку, як ми бачимо, військова сила є випробуваним і ефективним інструментом Росії. Яку він тактику обере – наразі однозначно стверджувати важко. Але абсолютно очевидно, що будь-яка серйозна активізація може бути якщо не за командою, то з дозволу Кремля», – каже Олексій Мельник.
Дія санкцій Євросоюзу проти Росії добігає кінця у липні, а в червні питання про їх продовження чи скасування лідери країн ЄС мають обговорити на саміті.