В Україні, на кордоні з Молдовою, знайдені цінні картини, викрадені з міського музею Кастельвекіо в італійській Вероні у 2015 році. Викрадачі, як передбачається, отримали замовлення від одного з приватних колекціонерів з Чечні.
Про чергову історію зі знайденими в Україні старовинними полотнами стало відомо 11 травня з випусків українських телеканалів. На відео, отриманому ними від прес-служби голови держави, Петро Порошенко розглядає доставлені в президентську адміністрацію картини, дякує учасникам спецоперації і повідомляє, що вартість всієї виявленої колекції перевищує 16 мільйонів євро.
6 травня співробітники української прикордонної служби (ДПСУ) та військової прокуратури в схованці на острові Турунчук в Одеській області знайшли 17 картин Рубенса, Тінторетто, Пізанелло, Карото і Мантеньї. Колекція була викрадена в листопаді минулого року. Острів, де були заховані твори мистецтва, знаходиться за півтора кілометра від українсько-молдовського кордону. В Одеську область, як стверджується, картини були незаконно переміщені з використанням служб міжнародних вантажних перевезень. До складу злочинної групи входили громадяни України, Молдови та Росії. На відео ДПСУ видно, як учасники спецоперації знаходять картини, накриті травою.
Розповідає прес-секретар голови Держаної прикордонної служби України Олег Слободян:
– Операція трималася в суворій таємниці, і про неї знало обмежене коло людей, щоб не допустити витоку.
– Повідомляється, що розшук полотен перебував і в сфері інтересів ФСБ Росії, яка «контролювала викрадачів і планувала власну операцію з вивезення картин в Придністров'я», тобто українські прикордонники і співробітники військової прокуратури випередили співробітників ФСБ Росії?
У нас є інформація, що ФСБ Росії була зацікавлена, щоб ці картини потрапили в Придністров'я
– Так, у нас є інформація, що ФСБ Росії була зацікавлена, щоб ці картини потрапили в Придністров'я, можливо, з подальшим їхнім переправленням на територію Росії.
– 7 травня в Одесі була проведена експертиза знайдених картин. Чи відомі Вам її результати?
– Для проведення експертизи були залучені українські мистецтвознавці. Вони підтвердили справжність цих картин. Наразі вже організовано взаємодію з італійськими експертами, які, думаю, найближчим часом приїдуть до України і проведуть відповідну експертизу, і з цього приводу, швидше за все, буде прес-конференція.
– Злочинці намагалися переправити картини через Україну і Молдову до Росії, як передбачається, одному з приватних колекціонерів з Чечні. На чому ґрунтується ця інформація?
– Не можу цю інформацію поки підтвердити. Зараз ще тривають слідчі дії.
Директор департаменту оперативно-розшукової діяльності Державної прикордонної служби України Петро Цигикал повідомив, що операція з пошуку картин, яку проводили співробітники правоохоронних органів Італії, називалася «Близнюки», оскільки в крадіжці цих творів мистецтва в 2015 році були задіяні злочинці-брати. Один з них був охоронцем в музеї. Викрадачі зімітували напад на охорону і скоїли крадіжку. Як наголошується в повідомленні президентської прес-служби, злодії виконували замовлення, яке отримали з одного з регіонів Росії, ймовірно, від приватного колекціонера з Чечні.
Це вже другий випадок в Україні, коли спецслужби знаходять цінні іноземні картини. Місяць тому СБУ спільно з співробітниками нідерландських правоохоронних органів знайшла чотири з 24 полотен нідерландських живописців XVII століття, викрадених 11 років тому з найстарішого в цій державі Західнофризького музею у місті Хорн. Загальна вартість всієї колекції – приблизно 10 мільйонів євро. Одна з картин була знайдена за кілька днів до референдуму в Нідерландах щодо схвалення цією країною Угоди про асоціацію України з Євросоюзом. Більшість його учасників, як відомо, висловилися проти. Українська влада тоді вирішила не оприлюднювати інформацію про картину, щоб таким чином Київ не звинувачували в спробах вплинути на результати референдуму. Частина вкрадених в нідерландському музеї картин, як заявляють зараз в СБУ, знаходяться на тимчасово окупованій території України і в Росії.
Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода