Доступність посилання

ТОП новини

Вишеград «одним голосом» закликає ЄС швидко надати Україні безвізовий режим


Ілюстративне фото (©Shutterstock)
Ілюстративне фото (©Shutterstock)

«Україна повинна отримати безвізовий режим із ЄС негайно» – міністр закордонних справ Угорщини

Прага – Міністри закордонних справ країн «Вишеградської групи» та держав програми ЄС «Східне партнерство» закликали ЄС надати Україні та Грузії безвізовий режим, а міністр закордонних справ Угорщини завив, що Україна повинна отримати безвізовий режим «негайно», адже виконала вже всі необхідні передумови. Також міністри закликають Україну активніше реалізовувати Угоду про асоціацію з ЄС. Під час зустрічі в Празі також пролунали заклики до Росії виконувати Мінські мирні угоди щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

Самою зустріччю у форматі «Вишеград плюс «Східне партнерство» країни Вишеградської групи (Чехія, Польща, Словаччина та Угорщина) хотіли продемонструвати, що для них і для цілого ЄС країни-партнери на сході мають постійно бути на радарі зовнішньополітичної уваги.

Йоганнес Ган
Йоганнес Ган

Як заявив на прес-конференції комісар ЄС з політики сусідства та переговорів із розширення Йоганнес Ган, решта європейської сім’ї, як він висловився, дуже вдячна «Вишеградській четвірці» за сильну увагу до країн «Східного партнерства» – України, Грузії, Молдови, Азербайджану, Вірменії та Білорусі.

«Щоб не було враження, що це відбувається лише від саміту до саміту («Східного партнерства») раз на два роки… Якраз навпаки – ми працюємо і погоджуємо нині наступні наші кроки», – сказав Ган на прес-конференції після зустрічі.

Безвізовий режим для України

У підсумковій Декларації празької зустрічі висловлені сподівання, що Україна та Грузія отримають безвізовий режим скоро.

За словами глави польської дипломатії Вітольда Ващиковського, саме безвізова програма була найголовнішим пунктом дискусії в Празі.

«І тут Вишеград говорить одним голосом. Україна і Грузія повинні отримати безвізовий режим з Європою – тим більше, коли говорять про безвізовий режим для Туреччини… Насамперед безвізовий режим повинен бути наданий Україні – ще в цьому році!» – сказав Ващиковський в інтерв’ю Радіо Свобода після зустрічі.

А міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто у розмові з Радіо Свобода закликав ЄС надати Україні безвізовий режим негайно.

Україна повинна отримати безвізовий режим з ЄС негайно. І коли я кажу «негайно» – я саме це і маю на увазі!
Петер Сіярто

«Україна повинна отримати безвізовий режим з ЄС негайно. І коли я кажу «негайно» – я саме це і маю на увазі! Я не маю на увазі в інституційному плані, а я маю на увазі те, що кажу – негайно. Україна і Грузія виконали всі вимоги і тому безвізовий режим має бути їм наданий якнайшвидше», – сказав угорський міністр в інтерв’ю.

Раніше лунали передбачення, що Україна та Грузія можуть отримати безвізовий режим із ЄС всередині літа чи восени, або навіть наприкінці цього року


Росія винна у невиконані Мінська – МЗС Польщі

У Декларації празької зустрічі сказано, що незаконна анексія Криму Росією порушує міжнародне право, а також є заклик до повного виконання Мінських мирних угод щодо Донбасу.

А польський міністр Вітольд Ващиковський сказав, що Росія не співпрацює і що саме Москва не хоче виконувати Мінські угоди.


«На зустрічі радше панував песимізм, що Росія може поводитись ще жорсткіше в наступні місяці коли НАТО ухвалюватиме рішення про зміцнення східного флангу. Будемо вирішувати це літом у напрямку збереження санкцій проти Росії, бо не бачимо жодної співпраці з російського боку», – сказав польський міністр Радіо Свобода після зустрічі.

Бо головна вина лежить на російській стороні. Бо ж Росія не виходить з Донбасу. То Росія не перестає стріляти на Донбасі. То Росія не йде з Криму
Вітольд Ващиковський

«Україна не може бути винною за невиконання Мінська. Бо головна вина лежить на російській стороні. Бо ж Росія не виходить з Донбасу. То Росія не перестає стріляти на Донбасі. То Росія не йде з Криму. Навіть навпаки, чим далі, то все більше російських озброєнь завозиться до Криму. Тому головна вина лежить на Росії. Ну, але були заклики до України, щоб робила те, що може у втіленні реформ. Ми говорили про реформи, але вони, однак, повільно просуваються. І щоб швидше втілювати в життя положення Угоди про асоціацію з Європейським союзом.», – додав Ващиковський.

Вишеградська четвірка поїде до Києва

Український міністр закордонний справ Павло Клімкін брав участь у зустрічі, але не був на підсумковій прес-конференції через рейс до Києва.


Натомість господар зустрічі, чеський міністр закордонних справ Любомир Заоралек сказав, що з Павлом Клімкіним активно обговорювали питання реформ в Україні і склад нового уряду прем’єра Володимира Гройсмана.

«Нас цікавить, що ми можемо очікувати від цього нового уряду», – сказав чеський міністр в інтерв’ю Радіо Свобода.

За його словами, незабаром до Києва разом вирушать міністри закордонних справ Вишеградської групи для кращого знайомства з новим урядом України.

«Ми їдемо до Києва, наша група вишеградських міністрів. І ми хочемо знайти дату, яка б підходила. Можливо, на початку червня. Хоча точну дати знайти наразі важко. Павло Клімкін знає про цей візит і допоможе нам його організувати. Ми б хотіли би познайомитись з новим українським урядом, і хотіли би отримати більше інформації про нинішню ситуацію», – сказав Заоралек.

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG