Через два роки після вбивства горлівського депутата Володимира Рибака слідство досі не назвало винуватців його смерті. Володимира Рибака вбили в квітні 2014 року. 17 квітня, у розпал так званої «російської весни», в Горлівці депутат спробував зняти з виконкому прапор угруповання «ДНР». Через це у нього виник конфлікт із представниками бойовиків. Володимир Рибак зник того ж дня. Його тіло виявили в річці неподалік Слов'янська – разом із тілами двох інших чоловіків, Юрія Поправка і Юрія Дяковського. За даними правоохоронців, перед смертю всіх трьох жорстоко катували.
«Донбас. Реалії» поспілкувалися зі вдовою загиблого Оленою Рибак і зокрема запитали про перебіг слідства у справі.
– Розслідування через 2 роки залишається на початковому етапі. Найважливіший етап – це необхідно просто визнати «ЛНР» та «ДНР» терористичними організаціями. Адже, як ми розуміємо, головними сценаристами всіх цих подій – убивства, такого цинічного викрадення мого чоловіка – був Гіркін (російський полковник Ігор Гіркін (Стрєлков) – ред.). Він наказав Безлеру (Ігор Безлер – один із ватажків угруповання «ДНР»), Безлер наказав затримати, затримували сепаратисти, брали участь у всьому цьому і жителі так званої «ДНР», і на той момент представники міської влади. У цілому, дуже складний процес. Слідство зупинилось на тому, що з’ясувало особи цих катів – осіб, які катували, вбивали. Сказали, що їх половини вже самих немає в живих, тому що їх свої ж ліквідували. Решта перебуває на території Росії.
Я – як і Поправка, Дяковська – вимагаю, щоб і Гіркін, і Безлер були обвинувачені у вбивстві Рибака, Поправки і Дяковского. Я не знаю, що для цього треба. Можливо, звертатися у Міжнародний трибунал, щоб їх видала Росія. Взагалі, після того, як встановлять, що «ДНР» – терористична організація, всі інші причетні будуть визнані терористами. До терористів тоді буде зовсім інший підхід. Уже можна буде питати про хоча б якусь відповідальність. Можна буде опитати всіх спільників, які перебувають на території України. Я неодноразово приносила документи, докази їхньої провини – і колишньому генеральному прокурору Яремі, і колишньому голові СБУ Наливайченку.
– Кого Ви маєте на увазі, коли кажете про спільників на території України?
– Це колишній мер Горлівки Євген Клеп. Він сам підтримував розвиток цієї «російської весни», був засновником «самооборони» Горлівки. Мій чоловік був у жорсткій опозиції до нього. Мер був у будівлі виконкому в той час, коли звідти вийшли ці чотири людини, ГРУшники чи хто вони там, у балаклавах і поїхали на автівці на затримання мого чоловіка. Мер тоді вів із ними, з сепаратистами, активні перемови. Якщо зараз розпочати з нього, він може уточнити обставини і з приводу Безлера, і з приводу всіх інших. Але ніхто цього не робить.
– Хочу уточнити для наших слухачів, що сам колишній мер Горлівки Євген Клеп не коментує звинувачення Олени Рибак і дистанціюється від можливих зв’язків із сепаратистами. На своєму персональному сайті раніше Євген Клеп називав перспективу таких звинувачень на його адресу провокаціями.
Олено, чи бачите, як можна повпливати, щоб слідство у справі про вбивство Вашого чоловіка просувалося швидше?
– Я думаю, лише залучення громадськості. Тому що те, що Клеп називає провокацією, базується на тому, що він написав зустрічну заяву, що він жертва. Він сам інсценував собі теж полон. Але цьому теж є спростування. Розумієте, хтось його конкретно «кришує». Але є ж якась справедливість. Є незаперечні факти причетності, його провини. Те, що він каже, казати може кожен. А правоохоронні органи мають керуватися фактами. Факти є. Постає велике запитання: чому немає реакції?
Програма «Донбас. Реалії» звернулася за коментарем з приводу перебігу справи в орган досудового розслідування головного слідчого управління Національної поліції України. Як там пояснили, на даний момент судове розслідування у справі про вбивство Рибака, Поправки і Дяковського відновлене. Підозрюваних шестеро осіб, їх уже оголосили в розшук. Деякими підозрюваними, за даними слідчих, цікавляться також у Службі безпеки України.
(Радіо Свобода опублікувало цей матеріал у рамках спецпроекту для жителів окупованої частини Донбасу)