Росія цього тижня озвучила нову причину, чому не може вивести війська з території Придністров’я: позицію України. Експерти вважають, що насправді Москва шукає приводи щоб не виводити своїх військових із сепаратистського регіону Молдови.
Напередодні Росія анонсувала вивід військ із Придністров’я, але одночасно заявила, що не може цього зробити через ситуацію в Україні. За словами посла з особливих доручень МЗС Росії Сергія Губарєва, перед цим треба вивезти до Росії на утилізацію зброю зі складу в селі Колбасна.
«Я не уявляю собі людину, яка зараз взяла б на себе відповідальність везти декілька ешелонів із цим смертоносним вантажем через територію України, коли там такі драматичні події», – заявив Губарєв.
Це все відмовки, досі вони казали, що Тирасполь не хоче віддавати військовий арсенал. А зараз кажуть, що це через УкраїнуРаду Бенеа
«Це все відмовки, – пояснює позицію Росії оглядач Молдовської редакції Радіо Свобода Раду Бенеа. – Досі вони казали, що Тирасполь не хоче віддавати військовий арсенал. А зараз кажуть, що це через Україну, тому що їм вигідно висунути вперед цю проблему і зайвий раз кинути камінь у бік Києва».
Росії постійно щось «заважає» вивести війська з Придністров’я, але так чи інакше, Росія не виводила війська і не збиралася їх виводитиСергій Герасимчук
«Росії постійно щось «заважає» вивести війська з Придністров’я, – додає експерт Ради із зовнішньої політики «Українська призма» Сергій Герасимчук. – Спершу Росія не могла вивести війська тому, що треба було забезпечувати мир у регіоні, потім треба було охороняти військові склади у Колбасній, періодично виникає «румунська загроза». Але так чи інакше, Росія не виводила війська і не збиралася їх виводити».
Боєприпаси потрібно утилізувати на місці – експерт
Вивезти російські боєприпаси з території сепаратистського регіону Молдови через Україну сьогодні справді неможливо, у травні 2015 депутати Верховної Ради України розірвали угоди про транзит через територію України військових формувань Росії, що тимчасово перебувають на території Молдови. Але, за словами Сергія Герасимчука, зараз невідомо, чи можна ці боєприпаси взагалі перевозити – тривалий час на склади не мали доступ ні комісії від ОБСЄ, ні від країн-посередників, і ніхто не знає, в якому вони стані.
Мало б йтися про утилізацію на місці. Але Росія на це не пристає, натомість говорить про надумані причини, чому вона не може їх вивезтиСергій Герасимчук
На думку експерта, є інші шляхи вирішити проблему: «Мало б йтися про утилізацію на місці. Але Росія на це не пристає, натомість говорить про надумані причини, чому вона не може їх вивезти».
На складі у селі Колбасна зберігається понад 20 тисяч тонн боєприпасів. Склад був створений у 1940-х роках і був стратегічним арсеналом західного військового округу Радянського Союзу.
Війська у Придністров’ї Росія тримає всупереч своїм міжнародним зобов’язанням – 1999 року на саміті ОБСЄ у Стамбулі Москва зобов’язалася вивести свій військовий контингент із Придністров’я до 2002 року, але так і не зробила цього.
У жовтні 2015 року прем’єр-міністр Молдови Валеріу Стрелець заявив, що його країна наполягає на виведенні російських військових із території Придністров’я і створення в регіоні міжнародної цивільної місії.
У лютому 2016 року керівник невизнаної республіки Придністров’я Євген Шевчук стверджував, що поки немає політичного врегулювання конфлікту, вивід російських військ лише загострить ситуацію і може привести до нового збройного конфлікту. Розмір російського контингенту в цьому регіоні оцінюють у півтори тисячі осіб.
Придністров’я – сепаратистський регіон Молдови, де в радянські часи базувалася 14-а армія СРСР, а потім Збройних сил Росії. Після війни 1992 року, Кишинів втратив контроль над цим регіоном, в якому нині на лівобережжі Дністра живе близько півмільйона людей. У тій війні на боці сепаратистів взяли участь окремі бійці й цілі підрозділи й частини російської армії зі своїм озброєнням і бойовою технікою.