Мінськ – У столиці Білорусі 6 квітня відбулося чергове засідання Тристоронньої контактної групи із врегулювання конфлікту на Донбасі. У ньому брали участь офіційні представники: від України – Леонід Кучма (скайпом), від Росії – Борис Гризлов, від ОБСЄ – посол Мартін Сайдік.
Якогось прориву не відбулося по жодному з питань, які обговорювалися. Речниця українського представника на переговорах Дарка Оліфер залишила у Фейсбуці досить роздратований коментар з цього приводу, зокрема тому, що продовжуються обстріли, що проросійські бойовики з угруповання «ЛНР» блокують роботу нового пункту пропуску у Золотому Луганської області.
Невдоволеним був і представник ОБСЄ на переговорах посол Мартін Сайдік. Він заявив: «На жаль, із січня цього року є суттєве зростання числа порушень режиму
зупинення вогню, особливо в районі Авдіївки, Ясинуватої у Донецькій області. Щоб запобігти подальшій ескалації та зменшити насильство, я закликаю усі сторони продемонструвати стриманість та дотримуватися угоди про зупинення вогню».
Прогресу щодо звільнення полонених немає
Сподівання української делегації на прогрес у проблемі звільнення полонених та заручників не справдилися.
Українська сторона вважає це питання принциповим та болісним для себе, вона знову виступила зі зверненням, щоб Росія та представники ОРДіЛО (окремих районів Донецької і Луганської областей) звільнили незаконно утримуваних осіб, у тому числі Надію Савченко.
Посол Мартін Сайдік з цього приводу за підсумками перегорів заявив: «Учасники підгрупи з гуманітарних питань, як і раніше, сконцентровані на питанні звільнення та передачі осіб, яких утримують у зв’язку з конфліктом. Учасники будуть продовжувати роботу щодо узгодження дорожньої мапи, яку було представлено на минулому засіданні».
Про поліцейську місію на Донбасі немає пропозиції від ОБСЄ -- Сайдік
На перемовах у Мінську та перед ними обговорювали пропозицію президента України Петра Порошенка про озброєну поліцейську місію ОБСЄ, яка могла б гарантувати безпеку на Донбасі під час гіпотетичних виборів у майбутньому.
У зв’язку з цією пропозицією Порошенка, у вівторок зі спільною заявою виступили представники угруповань «ДНР» і «ЛНР» на переговорах у Мінську Денис Пушилін і Владислав Дейнега.
За їхніми словами, «створення збройної міжнародної поліції заради безпеки виборів не передбачено Мінськими угодами і безпосередньо їм суперечить».
Подібну місію вони називають не інакше як «інтервенцією, яка призведе до масштабних бойових зіткнень і справжньої війни, в яку будуть безпосередньо залучені країни Заходу».
На засіданні у середу в Мінську їх цілком підтримав представник Росії Борис Гризлов.
Посол Мартін Сайдік, відповідаючи на запитання Радіо Свобода, повідомив, що ця пропозиція дійсно обговорювалася у Мінську.
«Але я мушу сказати, що до цього часу Секретаріат та німецьке головування ОБСЄ не дали свої пропозиції з цього питання, тому прошу мене зрозуміти, що я не можу це коментувати», – зазначив він.
Наступне засідання Тристоронньої робочої групи відбудеться 20 квітня.