В понеділок у Києві біля Адміністрації президента протестували, зокрема, і проти ініціювання Генеральною прокуратурою кримінального провадження стосовно керівника Центру протидії корупції (ЦПК) Віталія Шабуніна. Йому та ЦПК інкримінують нецільове використання гранту від посольства США. Напередодні на брифінгу в Києві прокурор Владислав Куценко заявив, що ніякого кримінального провадження проти керівника Центру протидії корупції немає. Радіо Свобода звернулось до самого Віталія Шабуніна з проханням прокоментувати цю суперечливу інформацію – чи справді проти нього відкрите кримінальне провадження?
– Провадження не лише відкрите. В рамках цього провадження Генеральна прокуратура рухається набагато швидше, ніж у провадженнях проти корупціонерів минулої влади. Вони вже отримали ухвали суду на доступ до банківської таємниці, а також на виїмку всіх фінансових документів організації.
– Це Ваша інформація, однак Генпрокуратура стверджує зовсім інше: що кримінального провадження проти Віталія Шабуніна немає.
– Ні, це не наша інформація. Є відкритий реєстр судових ухвал. В цьому реєстрі є всі ухвали, надані судом, в тому числі ухвали по цьому кримінальному провадженню. Генпрокуратура маніпулює. Вона говорить, що проти мене особисто немає жодного провадження. І в цьому маніпуляція. В українському кримінально-процесуальному кодексі немає взагалі поняття «кримінальна справа проти когось відкрита».
Відкривається кримінальне провадження, в рамках якого здійснюються всі процесуальні дії, в тому числі виїмка документів, наприклад, обшуки приміщення, в тому числі приватного приміщення. Збираються докази, і тільки потім на базі зібраних доказів підозра оголошується якійсь людині. Так от, маніпуляція Генеральної прокуратури полягає в тому, що «немає кримінального провадження» проти мене. В принципі не може бути кримінального провадження проти когось. Всі кримінальні провадження, згідно з новим Кримінального-процесуальним кодексом є фактологічними. І ось – в результаті розслідування – комусь дається підозра. Але кримінальне провадження, в рамках якого надані судові ухвали на виїмку фінансових документів, є! І це є в публічному доступі в судовому реєстрі України.
– Але прокурор Владислав Куценко заявляє, що про обшуки не йдеться, а лише про «доступ до документів», пов’язаних із отриманням Центром іноземної допомоги. Він каже: «Ми хочемо подивитися на ці документи разом із паном Шабуніним».
– Право вилучення документів – це як, це що? Як це – подивиться разом із Шабуніним документи? Немає такої процесуальної дії – подивиться документи. У них є доступ до банківської таємниці с правом вилучення фінансових документів. Немає двозначності в трактуванні норми Кримінально-процесуального кодексу. Це така сама брехня з його вуст, як і про те, що немає кримінальної справи. І кримінальна справа є, і ухвали на вилучення документів теж є. І це є в документах. Про що ми дискутуємо? Є офіційний судовий реєстр, де є всі ухвали.
– Як ви збираєтеся реагувати, діяти?
Я Вам офіційно заявляю – Центр протидії корупції не отримував жодної копійки на реформи Генеральної прокуратури. Чи від американців, чи від будь кого іншого
– Ну очевидно, будемо іти в суд і спілкуватися з прокуратурою в рамках судових засідань, тому що самі звинувачення є абсурдними. В самій ухвалі написано, чому вони вимагають виїмки наших документів – вони шукають гроші на реформу Генеральної прокуратури. Там так і сказано в ухвалі суду. Я Вам офіційно заявляю – Центр протидії корупції не отримував жодної копійки на реформи Генеральної прокуратури. Чи від американців, чи від будь кого іншого.
Cамі звинувачення, саме формулювання ухвали є абсурдним. Тому ми із задоволенням підемо в суд, і виграємо цю справу
Ми отримали фінансування від американців на створення нових антикорупційних органів, а саме – Національного антикорупційного бюро, а саме – навчання детективів цього бюро, а саме – привезення в Україну кращих спеціалістів світу, які би вчили наших детективів. Тому самі звинувачення, саме формулювання ухвали є абсурдним. Тому ми із задоволенням підемо в суд, і виграємо цю справу.
– Коли ви плануєте ці дії?
– Ми якраз зараз пишемо необхідні процесуальні документи. Тому, думаю, найближчим часом будемо в суді.
Печерський суд Києва надав слідчим Генпрокуратури доступ із правом вилучення речей і документів Центру протидії корупції, а також документів, які становлять банківську таємницю.
Відповідні ухвали, видані судом в один день – 22 березня, з’явилися в Єдиному реєстрі судових рішень. Нині доступ до інформації в інтернеті закритий – «У зв’язку з великим навантаженням на сервер пошукової системи «Єдиний державний реєстр судових рішень» (або з інших технічних причин) доступ тимчасово обмежено» – сказано на сайті реєстру. Однак Радіо Свобода має копію цього документа: