Доступність посилання

ТОП новини

Савченко демонструє, що вільні люди можуть подолати «імперію зла» (світова преса)


«Надію Савченко можна порівняти з Тарасом Шевченком. Як і Тарас, Надія є безстрашною, а не раціональною. Вона вірить у силу слів і спротиву.» – Svenska Dagbladet

Найповажніше шведське видання Svenska Dagbladet розглядає справу Надії Савченко, як загрозу путінській Росії. Британський тижневик ділових кіл The Econоmist розмірковує над тим, що Росія, по суті, є порожньою суперпотугою. Польське видання Rzeczpospolita повідомляє про тих росіян, яких в останній момент було викреслено зі списку санкцій ЄС у справі Надії Савченко.

Найпопулярніший шведський часопис Svenska Dagbladet надрукував статтю «Саме тому Кремль боїться Надію Савченко». Видання пише, що у російських засобах масової інформації українку називають «донькою сатани». На думку газети, Захід має втрутитись, щоб її врятувати. Далі видання пише, що коли американського історика Тімоті Снайдера, професора східноєвропейських студій Єльського універсистету в США, який є палким захисником Євромайдану, запитали, чому саме він вирішив обрати підтримати Україну, він відповів, що просто не любить, коли існує забагато брехні. Газета при цьому зазначає, що, судячи з того жесту, який показала російським суддям Надія Савченко, вона також вже має досить усього того абсурду, який відбувався у залі російського суду. Судовий процес у Росії був суцільним фарсом, усупереч всім доказам і здоровому глузду. Савченко схопили проросійські бойовики щонайменше за годину до загибелі журналістів, у смерті яких її звинувачують. Вона просто робила свою справу, захищаючи Україну від агресії Росії. А зараз її називають «злочинцем» у країні, яка навіть стверджує, що не бере участі у конфлікті в Україні.

Шведський часопис продовжує, що справа Надії Савченко чітко ілюструє, наскільки низько може впасти Кремль, коли російська влада навіть не дозволяє лікарям обстежити українку, вказуючи на її негідну поведінку. Подібне ставлення до громадянки України, яку викрали з української території і поставили перед гротескним судом у Росії, звісно, як пише газета, для росіян є нормальною поведінкою, тоді як співати гімн України у залі суду є для них негідною поведінкою. Далі видання наводить слова політолога Пітера Померанцева, який каже, що російський президент Путін хоче, аби кожен росіянин відчував себе нулем, прийняв нинішню ситуацію і був цілковито нездатним будь-що змінити. А Надія Савченко є повною протилежністю до цієї путінської ідеї. Її можна порівняти з Тарасом Шевченком. Так само як і Тарас, Надія є безстрашною, а не раціональною. Вона вірить у силу слів і спротиву. Svenska Dagbladet додає, що Савченко демонструє, що вільні люди можуть подолати «імперію зла».

Шведський часопис, з посиланням на Померанцева, зазначає, що найкращим способом перемогти Путіна є показати росіянам таких людей як Надія Савченко. Не дивина, що Кремль боїться Савченко. Водночас газета додає, що Україна завжди покладалась на звичайних людей більше, ніж на своїх лідерів, щоб вижити. Історія іноземного панування і радянських репресій в Україні не створили спроможної еліти. Українське громадянське суспільство випереджає своїх політиків, які не спромоглися запровадити необхідні реформи, приборкати корупцію та олігархів. Видання підсумовує, що це є справжньою трагедією, коли Савченко готова страждати і загинути за свою країну, тоді як українські політики не роблять того, що від них очікують.​

«Звільніть Надію Савченко!»

Британський тижневик ділових кіл The Econоmist опублікував у рубриці «Російська закордонна політика» статтю «Порожня супердержава». У підзаголовку зазначається, що не варто вводити себе в оману, дивлячись на російські дії у Сирії. Зовнішня політика Володимира Путіна народжена від слабкості і створена для телебачення. Тижневик пише, що урочиста церемонія зустрічі російських військових пілотів, які повернулися з Сирії, на російському телебаченні виглядала так, ніби Путін виграв війну у Сирії. Насправді ж він просто похизувався своїми військовими можливостями ціною жертв серед цивільного населення і вдарив з іншого боку по Європі, – розпорошив сотні тисяч сирійських біженців у країнах ЄС. Але придивіться пильніше, закликає видання, і ви побачите, що ця «перемога» Росії виглядає досить порожньою. Ісламська держава і надалі існує, мир є дуже крихким, а мирні переговори з сирійського врегулювання у Женеві не мають багато шансів на успіх. Найголовніше тут те, що Путін витиснув всі соки зі своєї пропагандистської машини, показавши власним громадянам, що їхня країна знов є нібито супердержавою. Великим запитанням для Заходу є те, де саме відбудеться наступна дія путінської трагедії?!

Британський тижневик пише, що путінська Росія є більш вразливою, ніж Путін удає. Економіка розвалюється. Ціни на нафту, основне джерело путінських витрат, впали на три чверті відтоді, як він прийшов до влади. Російські паски затягуються щільніше через західні санкції, які ввели у відповідь за агресію Росії в Україні. Життєві стандарти падають дедалі нижче. Заробітна платня росіян впала майже вполовину.

The Econоmist зазначає, що найбільшим випробуванням має бути нині Україна, яка перебуває у центрі уваги Росії. Якщо Україна зможе стати успішною європейською державою, це надішле росіянам дороговказ до ліберальної демократії. Якщо ж Україна стане державою, що не відбулась, це посилить постулати Кремля, що Росія належить до своєї православної культури і ліберальна демократія є цілком чужою ідеєю для росіян. На жаль, як пише британський тижневик, ЄС та Америка втомилися від України. Замість того, щоб робити все можливе, аби допомогти Україні, вони очікують, що українські політики таки доведуть, що вони здатні здійснити реформи самотужки. А це, на думку видання, помилка. Вони мусять надавати фінансову допомогу і технічні поради. Вони мусять допомогти викорінити корупцію. ЄС і США мусять бути терплячими.

«The Econоmist про ката Чечні та Сирії»

Польське видання Rzeczpospolita опублікував матеріал «Список Савченко без Путіна».

У підзаголовку додається, що Київ розраховує на звільнення Надії Савченко і не хоче дратувати Москву. Часопис пише, що українська влада склала список росіян, які несуть відповідальність за викрадення Савченко і її ув'язнення. Цей список особисто завіз до Брюсселя президент Петро Порошенко. Польське видання додає, що Київ домагається того, щоб Євросоюз запровадив щодо осіб зі «списку Савченко» заборону на в'їзд до країн Європейського Союзу та заморозив їхні банківські рахунки.

Однак, як повідомляє польське видання, з посиланням на власні джерела, цей список став неочікувано коротким, на відміну від того, який вручив Петро Порошенко голові Ради Європи Дональдові Туску. Наприклад, у списку вже нема імені Володимира Путіна, хоча напередодні Путін був внесений до цього списку. Список з іменами 46 росіян отримав також голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

Rzeczpospolita пише, що президент Порошенко викреслив зі списку 9 осіб на чолі з Путіним. Зі списку також було викреслено Олексія Пушкова, голову комісії із закордонних справ Держдуми Росії, Марію Захарову, речницю російського МЗС, а також Володимира Жириновського, заступника голови Держдуми Росії. Саме про це повідомила польському часопису голова варшавської фундації «Відкритий діалог» Людмила Козловська, яка ініціювала запровадження «списку Савченко». Видання нагадує, що упродовж кількох місяців ця фундація покривала кошти адвокатів Савченко. Козловська додає, що ті, кого було викреслено зі списку, належать до російської політичної еліти і мають рахунки на Заході. Натомість для тих, хто залишився у списку – слідчі, прокурори та представники силових структур Росії, ці санкції не матимуть жодного значення.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG