Все більше бойовиків угруповань «ДНР» і «ЛНР» користуються можливістю програми СБУ «На тебе чекають вдома». Днями стало відомо про ще одного бійця так званої «ДНР», який погодився залишити лави незаконних збройних формувань. Мешканці Донбасу говорять, що ставлення до України з боку тих, хто залишився на окупованій території, складне – деякі чекають на повернення законної влади, проте решта готова миритись із бойовиками, щоб припинилася війна. Експерти не можуть сказати про велику кількість перебіжчиків серед бойовиків.
Програма почала діяти в серпні минулого року і з тих пір нею скористалися кілька десятків прихильників так званих «ДНР» і «ЛНР». Кожен з них перевіряється як СБУ, так й іншими правоохоронними органами, говорить радник голови СБУ Юрій Тандіт. Як він зазначив в ефірі Радіо Свобода, неправильно називати цю програму амністією, а людей, які проходять через неї – бойовиками.
Все більше людей з того боку починають розуміти, що сенсу продовжувати цю війну немаєЮрій Тандіт
«Ми вважаємо цю програму достатньо успішною. Для нас дуже важливо і надалі розхитувати ситуацію з того боку, щоб Росія там не могла займатися дестабілізацією. Все більше людей з того боку починають розуміти, що сенсу продовжувати цю війну немає», – наголосив Тандіт. Він зазначив, що шанси на повернення до мирного життя є зокрема в тих, хто брав участь у створенні незаконних збройних формувань, отже порушував 260-ту статтю Кримінального кодексу.
Перевірка починається з використання закритих джерел інформації, в деяких випадках кандидати на програму вже знаходяться у полі зору спецслужб.
«Ми розглядаємо кандидатури і через родичів, які знаходяться на території, де працюють українські закони, передаємо пропозиції повернутися і почати життя з чистого листа. Перевірку ми проводимо разом із МВС, Генпрокуратурою, військовими, прикордонною службою. По кожному з кандидатів відкривається окрема справа, з ними працюють психіатри, оперативні працівники. Також використовуються спеціальні детектори», – заявив Тандіт.
Радник голови СБУ наголосив, що деякі з учасників – це важливі джерела інформації для правоохоронців. Про чергового успішного кандидата СБУ повідомило кілька днів тому. 6 січня з’явилося його відеозізнання.
У червні 2015 року уродженець Селидівського району Донеччини вступив до лав незаконних збройних формувань, де йому видали зброю та уніформу. Його бойовим завданням було охороняти місце дислокації одного з угруповань.
«Піддавшись на умовляння свого друга, я поїхав у Донецьк і вступив до лав спеціального окремого батальйону «Мангуст». Під час проходження служби я зрозумів, що ніяких перспектив для налагодження нормального життя не буде. Керівництво підрозділу займалося власним збагаченням, на рядових бійців не звертало уваги. Я вирішив відмовитись від подальшої протиправної діяльності і повернутися додому», – розповідає учасник програми.
Носити форму в Луганську зараз престижно – депутат місцевої ради
Як розповів Радіо Свобода луганчанин Георгій Пригеба, якій зараз є депутатом Сєвєродонецької міської ради, доволі багато людей на окупованих територіях готові миритися із владою бойовиків. Головне для них, щоб війна закінчилася, говорить він.
Військовим, навіть якщо вони нікого не вбивають, в Луганську платять солідні грошіГеоргій Пригеба
«Сьогодні дуже багато людей у Луганську доволі позитивно налаштовані на збереження тієї ситуації, яка вже склалася. Представники малого і середнього бізнесу звісно чекають на Україну, але в них все менше підстав вірити в нашу державу. З боку України вони не бачать якогось бажання їх повернути, тоді як бойовики фактично там усі державні органи побудували. А військовим, навіть якщо вони нікого не вбивають, в Луганську платять солідні гроші – там дуже престижно носити форму», – розповів Георгій.
За словами Пригеби, більшість ідейних прихильників «русского мира» вже загинули під час війни. На думку Георгія, така ж сама ситуація зі справжніми ідейними бійцями із українського боку. «Майданівців там загинуло дуже багато, в «Айдарі», наприклад, я сам це бачив», – пригадує він.
Харківський правозахисник Андрій Діденко не дуже вірить в успішність програми повернення сепаратистів. Говорить, що про якісь гучні випадки він не чув.
Тільки суд може вирішити, чи має людина бути кримінально покарана, чи вона має бути звільненаАндрій Діденко
«Я не зустрічав з боку терористів випадків, щоб вони складали зброю і віддавалися під українське правосуддя. Тільки суд може вирішити, чи має людина бути кримінально покарана, чи вона має бути звільнена. Наша організація, Харківська правозахисна група, навпаки, дуже часто зустрічає випадки, коли переслідують українців, які захищали Україну в збройних формуваннях «Айдар» чи інших добровольчих батальйонах, і зараз їх переслідують», – розповів Діденко. Зокрема йдеться про переслідування екс-журналіста, бійця добровольчого батальйону «Айдар» і правозахисника Юрія Гукова. Того заарештували в червні 2015 року і звинуватили у розбійних діях, але в серпні змінили міру запобіжного заходу з утримання під вартою на вихід під особисте зобов’язання.
Лише за грудень СБУ повідомило про 6 шансів на «нове життя» для колишніх сепаратистів. Серед них член терористичного угруповання «Харківські партизани», кілька бійців підрозділів так званих «ДНР» і «ЛНР».
Взяти участь у програмі можуть ті громадяни, які готові співпрацювати з правоохоронними органами України і не брали участі у вбивствах, катуваннях, зґвалтуваннях та інших тяжких злочинах.
Цю тему обговорювали в ефірі «Ранкової Свободи». Фрагменти ефіру можна послухати нижче: