Доступність посилання

ТОП новини

Що розхитує «ядерний спокій» у світі?


Люди в Сеулі дивляться повідомлення південнокорейського телебачення про випробування водневої бомби в КНДР. 6 січня 2016 року
Люди в Сеулі дивляться повідомлення південнокорейського телебачення про випробування водневої бомби в КНДР. 6 січня 2016 року

США, Південна Корея та Японія об’єднались після заяви КНДР про випробування водневої бомби

Сполучені Штати, Південна Корея та Японія домовились об’єднати зусилля та злагоджено реагувати на заяви комуністичної Північної Кореї щодо успішного випробування нібито водневої бомби. Китай хоче долучитись до переговорів та закликає до цього Росію і Північну Корею. Політологи ж вважають, що режим нерозповсюдження ядерної зброї в світі «захитався» задовго до цього випробування у КНДР.

Що розхитує «ядерний спокій» у світі?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Сполучені Штати, Південна Корея та Японія обіцяють «сильну дію» у відповідь на порушення резолюцій Ради безпеки ООН. Зокрема, під час телефонних переговорів між лідерами держав президент США Барак Обама заявив, що слід «працювати разом, щоб надати єдину і сильну міжнародну відповідь на останні прояви безрозсудної поведінки Північної Кореї».

За словами речниці зовнішньополітичного відомства Китаю Хуа Чуньїн, ядерна загроза виникла на Корейському півострові давно і залишається складним питанням. Китай наполягає на тому, що вирішувати його слід на шестисторонніх переговорах між Росією, Японією, Китаєм, Південною Кореєю та Північною Кореєю:

«Усунення ядерної загрози на Корейському півострові та підтримка там миру і стабільності в інтересах усіх цих країн. Тож це і спільна відповідальність, ми сподіваємось, країни об’єднають зусилля», – сказала вона.

Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе, звертаючись до парламенту своєї держави, пообіцяв «чіткі дії» у відповідь на заяву КНДР.

«Ми дамо чітку відповідь на заяву, співпрацюватимемо з Радою безпеки ООН, де Японія є непостійним членом. Також контактуватимемо зі США, Південною Кореєю, Китаєм та Росією», – каже він.

Що дестабілізує світ в ядерному плані?

Заява про випробування водневої бомби є, безумовно, реальною загрозою режиму нерозповсюдження ядерної зброї у світі, вважає політолог-міжнародник Григорій Перепелиця. Утім, додає він, слід мати на увазі, що цей режим і так давно підірваний, наприклад, ядерними випробуваннями, які здійснили Індія та Пакистан у 1998 році.

«Але ми маємо при цьому згадати і Будапештський меморандум, де ядерні країни абсолютно проігнорували ті гарантії, які вони давали Україні за ядерне роззброєння. То чого ми можемо очікувати?» – каже експерт.

Чому сьогодні така млява реакція міжнародного співтовариства на відверту воєнну агресію Російської Федерації? Тому що і Європа, і США бояться Росію як ядерну державу
Григорій Перепелиця

Країни з авторитарними режимами схильні триматись свого ядерного потенціалу, стверджує він. Північній Кореї це необхідно для збереження та захисту власного політичного устрою. А Росія, додає міжнародник, апелює до ядерної зброї, коли говорить по захист своїх інтересів в інших державах, чи й взагалі щодо переформатування світового порядку.

«Адже чому сьогодні така млява реакція міжнародного співтовариства на відверту воєнну агресію Російської Федерації? Тому що і Європа, і США бояться Росію як ядерну державу. Тому що більш жорсткі і адекватні заходи щодо Росії можуть спровокувати цей процес ядерного залякування міжнародного співтовариства», – додає він.

Який ядерний потенціал у Північної Кореї?

Тож на думку Перепелиці, коли шостого січня в Північній Кореї несподівано оголосили про успішно здійснене випробування мініатюрної водневої бомби, то відбувся лише один із етапів руйнування режиму нерозповсюдження.

Уранці шостого січня сейсмологи зафіксували землетрус, характерний для вибуху, а не природних причин, у місцевості поблизу північнокорейського ядерного полігону. Але серед фахівців є сумніви в тому, що Пхеньянові вдалося створити дієздатну саме водневу бомбу і здійснити повноцінний термоядерний вибух, а не вибух атомної бомби.

Зокрема, звертають увагу на те, що сила вибуху була незвично малою як для звичайної водневої бомби, а для створення мініатюрної такої бомби потрібні технології, які Північна Корея навряд чи має.

У вересні Північна Корея заявила про готовність використовувати ядерну зброю проти Сполучених Штатів та інших «ворогів», якщо вони будуть далі дотримуватися «їхньої безрозсудною ворожої політики» по відношенню до режиму Кім Чен Ина.

За останні роки КНДР провела три ядерних випробування: у 2006, 2009 і 2013 роках. Після випробування Північною Кореєю ядерної бомби у 2013 році Вашингтон надіслав здатні нести ядерні заряди бомбардувальники Б-2 до Південної Кореї. Пхеньян у відповідь загрожував ядерним ударом по США.

Північна Корея здатна створити ядерний заряд, використовуючи шість кілограмів плутонію, повідомляло із посиланням на джерела в південнокорейській розвідці агентство Yonhap. США вважають малоймовірним відновлення базування своїх тактичних ядерних ракет, вивезених із Південної Кореї в 1991 році.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG